alexa Altın | Rolex | Bulgari | Hublot | Zenith | IWC

Altın: Tanrıların Parası

Burak BAYRAM

horobox_amblem.png

Hem sektörün hem de saatseverlerin birinci tercihi paslanmaz çelik modellerden yana da olsa, masif altın ve altın/paslanmaz çelik kombinasyonlu saatler vitrinlerdeki yerlerini süslemeye devam ediyor. Peki, sizin için uygun olan hangisi?

Geçmiş yazılarımda belki dikkatinizi çekmiştir, Purist tabir edilen saat meraklılarının sürekli paslanmaz çelik versiyonları övmeleri, masif altın saatleri fazla gösterişli bulmaları ve özellikle 18K altın/çelik kombineli modelleri “saatten çok da anlamayanların tercihi” olarak tanımlamaları bana çok manasız gelir. Özellikle Two-Tone modeller söz konusu olduğunda, bu insanların bu son derece şık ve kullanım alanı gayet geniş kombinasyonla ne dertleri var anlayamıyorum. 

Rolex-Yacht-Master-40-116621-1.jpg

Rolex Yacht Master 40 116621

İşin ticari kısmından bahsedenler olabilir. Lüks saat kavramı söz konusu olduğunda, yatırım kısmından veya en azından “değerini koruma” kıstasını dile getirmemek mümkün değil zira hiç de düşük olmayan meblağlardan söz ediyoruz burada. Ancak, hem masif altın hem de Two-Tone modeller kullanan bir saatsever olarak söyleyebilirim ki doğru koşullarda yapılmış bir alışverişin, öyle abartılı bir değer kaybı yaşatma ihtimali çok düşük.  Bu arada son dönemlerde müzayede evlerinde rekor fiyatlara satılan “altın” Rolexleri de duymayan yoktur herhalde…

Rolex-6062-Bao-Dai-Phillips-lot-93-1.jpg

Rolex REF. 6062 ‘BAO DAI

Peki, diyelim ki önyargılarınızı bir kenara bıraktınız, belli bir bütçe oluşturdunuz veya gayet basit bir şekilde artık siz de -tıpkı benim gibi- “altınlı” bir saat istiyorsunuz. Fevkalade… Ancak hangi saat..?

Takdir edersiniz ki altın ucuz bir materyal değil… Hiçbir zaman olmadı, bu saatten sonra da olamayacağı aşikâr… Dolayısıyla eğer alışveriş konusunda kısıtlı bir bütçeye sahipseniz Two-Tone modeller tam size göre diyebilirim. Kullanım alanı olarak oldukça geniş bir spektrumu içerisine alan bu modellere pek çok markada rastlamanız mümkün. Çoğu zaman, takım elbiseyle olduğu kadar şort mayonuzla da uyum sağlayabilme ayrıcalığı sunan bu kombinasyonu, sarı veya pembe altın olarak tercih edebilirsiniz. Ben şahsen pembe altın tonuna hala pek ısınabilmiş değilim. Favorim, neredeyse insanlık tarihi kadar eski bir geçmişe sahip olan sarı altın. Bir de Two-Tone modeller söz konusu olduğunda metal bilezik bana deri veya kauçuk kayışlı versiyonlardan hep daha şık gelmiştir.

zenith-chronomaster-el-primero-open-42-10-.jpg

Zenith Chronomaster El Primero Open 42

Bu arada saatçilikte altın kullanım teknikleri ile ilgili de bir şeyler söylemekte fayda var. Öncelikle –eğer gerçekten çok kısıtlı bir bütçe söz konusu değilse- kaplama modellerden uzak durmakta fayda var. Günümüzde uygulanan kaplama teknikleri geçmiş örneklere nazaran çok daha başarılı. PVD ve DLC gibi metotlarla oldukça dayanıklı altın kaplamalar yapmak mümkün ancak renk tonu konusunda hala sorun var gibi geliyor bana. Bu arada kaplama yapılan bilezik parçalarının tene değen kısmının paslanmaz çelik olarak bırakılması da son derece sevimsiz bir durum. Ve hala bunu yapmaya devam eden pek çok büyük marka var.

Gold-Capped, Gold-Filled ya da Gold Wrapped terimlerini duymuşsunuzdur. Bu terimler, Türkçeye geçme veya sıvama olarak çevirebileceğimiz alternatif kaplama yöntemleri aslında. Bu teknikleri diğerlerinden ayıran kısım ise çok ince değerlerde altın plakaların paslanmaz çelik üzerine presle geçirilmeleri diyebiliriz. Günümüzde çok fazla görmesek de, bu sene Baselworld fuarında saatseverlerin beğenisine sunulan Tudor Heritage Black Bay Two-Tone modelinde bu tekniğin kullanıldığını hatırlatmakta fayda var. Aşınmaya dayanıklılık konusunda standart kaplama yöntemlerine nazaran çok daha uzun ömürlü bir kullanım sunan geçme altın tekniği ile üretilmiş modelleri tercih etmek bütçe dostu bir seçim olabilir.

tudor-black-bay-two-tone.png

Tudor Heritage Black Bay Two-Tone

Geldik işin zirve noktasına: Masif altın. Masif altın saatler, benim hep çok hoşuma gitmiştir. Çoğu insan için fazla gösterişli veya kullanım alanı sınırlı bulunan modeller olarak görüldükleri aşikâr, ancak bu saatler yakından görüldüğünde düşüncelerin nasıl değiştiğine defalarca şahit oldum. Evet, görenler belki açıkça dile getirmediler ne düşündüklerini ama bakışları yeterince belli ediyordu.

iwc-big-pilot-perpetual-calendar-18k-red-gold-limited-edition-iw502628-1.jpg

IWC Big Pilot Perpetual Calendar 18K Red Gold IW502628

Bana göre masif altın modeller sarı veya pembe altın olarak tercih edilmeli. Beyaz altın, paslanmaz çelik ile aşırı benzer renk tonu nedeniyle benim hiçbir zaman ilgimi çekmedi. Çelik ile arasında dağlar kadar fark olduğunu söyleyecek Puristler de vardır elbet ama bence bir farkı yok. Bazı kullanıcılar için, dikkat çekmeyen veya ne olduğunu sadece saat meraklısı zümrenin fark edebileceği modelleri takmak tercih sebebi olabilir. Beyaz altın bir Rolex Daytona’nın bezeli veya kadranı paslanmaz çelik modellerden farklıdır mesela… Bu detaya aşina olmayan biri pekâlâ paslanmaz çelik bir modele baktığını düşünebilir. Veya Day-Date’in şimdiye kadar sadece altın ve platinden üretildiğini bilmeyen meraklı gözler de yine, paslanmaz çelik yanılgısına düşebilir.

ROLEX-OYSTER-PERPETUAL-DAY-DATE-228235-12-.JPG

Rolex Oyster Perpetual Day-Date 228235

Sarı altın tonu binlerce yıldır fazla bir değişiklik göstermemiş olmasına rağmen aynı şeyi henüz çok genç olan pembe altın için söylemek pek de mümkün değil. Farklı markaların kendilerine patentli alaşımları ile (Everose, King Gold, Magic Gold, Sedna Gold, Honey Gold gibi…) değişik renk tonlarına kavuşan pembe altının popülerliği devam ediyor ancak asla sarı altının yerini tutabileceğine inanmıyorum.

Hublot-Big-Bang-Sang-Bleu-18K-King-Gold-5.jpg

Hublot Big Bang Sang Bleu 18k King Gold

Son olarak altınlı saatlerde parlaktan ziyade mat yüzey formuna sahip modellerin daha şık durduğunu düşünüyorum. Parlak yüzeyler ışığı çok fazla yansıttığı için modelin hatlarını gizliyor. Ancak mat altın modellerde, saatin tüm çizgilerini detaylı bir şekilde görmek mümkün. Bu konuda Audemars Piguet Royal Oak modellerini ve Bulgari Octo ve Diagono koleksiyonlarını çok başarılı bulduğunu belirtmek isterim.

_DSC9550-copy.jpg

Bulgari Octo Retrograde 

Özetle masif veya Two-Tone, bir şekilde içinde altın bulunan bir saat almaya karar verdiyseniz kesinlikle yapacağınız ilk iş gözünüze hoş görünen modelleri bileğinizde denemeniz olmalı. Daha sonra da bir bütçe belirleyip o doğrultuda araştırmaya başlayabilirsiniz zira geçme altından masif altına, vintage modellerden ikinci el saatlere kadar oldukça geniş bir portföy sizleri bekliyor.

Yorumlar (0)