alexa Chronométrie | Ferdinand Berthoud | FB 1.3 | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Chronométrie Ferdinand Berthoud FB 1.3

ferdinand-berthoud-logo-new.png

Ünlü mücevher ve saat markası Chopard ile dirsek temasında faaliyetlerine devam eden Hi-End saat üreticisi Ferdinand Berthoud, özgün tasarımı üçüncü jenerasyon Chronométrie Ferdinand Berthoud FB 1.3.

Chronometrie-Ferdinand-Berthoud-FB-1-3-2.jpg

Geçtiğimiz günlerde tanıtımı yapılan model, Chronométrie Ferdinand Berthoud platformunda tasarlanmış üçüncü model olma özelliğini taşıyor. Chopard himayesinde yer alan butik marka, komplike horolojik unsurları modern ve özgün bir tasarımla harmanlayarak sunmayı hedefliyor.

Chronometrie-Ferdinand-Berthoud-FB-1-3-3.jpg

Yeni model, markanın sembol tasarımlarından olan sekiz kenarlı kasa formunu muhafaza ediyor. Gemi kronometresini destekleyen süspansiyon sisteminden esinlenerek tasarlanan kasa, yeni nesil model Grado 950 Platin malzemesinden üretilmiş. 43mm X 13mm boyutlarında tasarlanan kasanın tasarımında, kadranı sabitlemek için kullanılan silindirik bir konteynır kullanılmış. Kasanın öne çıkan tasarım özelliklerinden biri de dörtkenara yerleştirilmiş safir kristal camlı pencereler… Bu parçalar sayesinde mekanizmayı oluşturan bileşenlerden bir kısmı izlenebiliyor.

Chronometrie-Ferdinand-Berthoud-FB-1-3-4.jpg

Kontrast renklerden oluşan kadranın saat 6 yönünde dikine yerleştirilmiş bir pencere eklenmiş. 60 dakikalık Tourbillon tarzı eşapmanın izlenebildiği pencereden saniye koluna güç aktarımı yapan çarklar da görülebiliyor. Kadranın sol tarafında 0, ¼, ½, ve ¾ şeklinde ölçeklendirilmiş güç rezerv göstergesi yerleştirilmiş. Saat 12 noktasında ise kontrast siyah renkte tasarlanmış zaman tutma alt-kadranı eklenmiş. Tamamı el işiyle işlenen indeks ve yazılara hançer tarzından tasarlanmış kollar eşlik etmiş.

Chronometrie-Ferdinand-Berthoud-FB-1-3-1.jpg

Modelin içerisinde, aynı platformda üretilmiş ilk ve ikinci modelde de yer alan Caliber Ref. FB-T.FC görev yapıyor. Zincir tahrikli tasarımıyla geleneksel saatçiliğin erken yıllarını hatırlatan mekanizma, 21600vph hızında çalışıyor ve tam kurulumda 53 saatlik güç rezervi sunuyor. COSC sertifikalı mekanizma, ana gövdesine yerleştirilen titanyum kolonları ile yine vintage mekanizmalara gönderme yapıyor.

Chronometrie-Ferdinand-Berthoud-FB-1-3-5.jpg

Chronométrie Ferdinand Berthoud FB 1.3 siyah timsah derisi kayış ile sunuluyor. Kasayla uygun şekilde Grado 950 Platinden yapılmış standart toka veya katlanır klips alternatifleri yer alan model $260,400 fiyat etiketi taşıyor (ABD listesi).

Benzer Haberler