alexa Undone | Minus-8 | Xeric | Code41 | Montfort | Kickstarter | Indiegogo
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Girişimci Markalardan Seçmeler

horobox_amblem.png

Büyük markaların köklü tarihleri ve göz alıcı tasarımlarıyla domine ettiği horoloji dünyasında kendine yer arayan butik oyuncularından en önemlilerini sizler için bir araya topladık. 

Üretim teknolojilerinin gelişmesi ve maliyetlerin düşmesini müteakip genç girişimciler, hayal güçlerinden aldıkları destekle saat sektörüne de el atmış durumdalar. Yüzlerce yıllık tarihleri ve ihtişamlı modelleriyle endüstriye damgasını vuran isimler bir kenarda faaliyetlerine devam ederken, bu tarz girişimleri destekleyen internet sitelerinde yer alan yeni markalar da oldukça ilgi görüyor.

Kurulma ve gelişme aşamasında takipçilerinden aldığı maddi destekle büyüyen firmalar bazen öyle işler çıkarıyorlar ki, hayran kalmamak elde değil. Oluşum anında gereken para miktarını belirleyen kurucuların başarısı, tamamen yaptıkları işin kalitesine ve özgünlüğüne bağlı. Bu maddi destek elbette karşılıksız kalmıyor. Firmalar cömert müşterilerinin bu iyilikleri karşısında ilk üretimleri normal koşullarda alınamayacak indirimlerle veya küçük hediyeler eşliğinde sunuyor. Sizler için saat endüstrisinin son zamanlarda en çok dikkat çeken girişimci markalarını ve özgün ürünlerini derledik.

Montfort Watches

Kickstarter’da yer alan Montfort Watches, Nyon-İsviçre merkezli henüz yeni kurulmuş bir saat markası. 80.000 CHF bütçe beklentisiyle yola çıkan marka, kampanyanın bitmesine haftalar kala ihtiyacı olan paranın 2 katından fazlasını toplamayı başarmış.

Montfort-watches.jpg

Philippe Kuratle ve Jeremie Senggen tarafından bir bar masasında kurulan markanın tasarımlarına baktığınızda Gerald Genta’da esinlenmeler görmek mümkün, çünkü Jeremie aslen Gerald Genta bünyesinde yetişmiş bir saat tasarımcısı. Sertleştirilmiş paslanmaz çelikten üretilmiş kasa, ön ve arka yüzde kullanılan safir kristal camlar ve Sellita SW200 mekanizma gibi özellikleri bünyesinde bulunduran modellere sahip olmak ve kampanya hakkında daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

https://www.kickstarter.com/projects/1811141403/montfort-watches-time-to-innovate?ref=discovery

CODE41

Bir diğer İsviçreli girişimci olan CODE41, 15 yıldır sektörde faaliyet gösteren ancak kendi ismiyle üretime henüz geçmemiş bir marka. Bilindik birçok saat markası için taşeron üretici görevi üstlenen firma, takipçilerinin de desteğiyle ilk projesine başlamış durumda. ETA 2824 ve Miyota 82S7 mekanizmalarla hayat bulan Anomaly koleksiyonu, özgün kasa ve kadran tasarımlarıyla dikkatleri üzerine topluyor. Unutmadan, CODE41, üretime başlamak için gereken miktarı 80.000 CHF olarak belirlemiş ve kampanyanın sonlanmasına daha 18 gün olmasına rağmen hedefinin 4 katını aşmış durumda.

code-41-mechanical-watch.jpg

https://www.kickstarter.com/projects/code41/the-mechanical-watches-disrupting-swiss-watchmakin?ref=discovery

Xeric Soloscope Automatic

Xeric Soloscope Automatic; haber için derlediğim modeller arasında açık ara favorim. Solocope modeli, San Francisco merkezli firmanın ilk saatçilik girişimi değil. Önceki yıllarda Xeriscope, Halograph gibi modelleriyle tanınılırlığını artıran markanın son tasarımı ise özgünlükte yeni bir sayfa açıyor. 999 adetle limitli sayıda üretilecek modelin en dikkat çekici özelliği, şüphesiz üst yüzeyden izlenebilen çift balans yayı ve bağımsız zaman gösterim penceresi. Proje öylesine büyük bir başarı yakalamış ki, Xeric’in hedeflediği bütçenin 10 katından fazlası hali hazırda toplanmış durumda. Projeye şimdiden destek verenler ise 31% oranında indirim ile ödüllendiriliyor.

Xeric-Soloscope-Automatic-2.jpg

https://www.indiegogo.com/projects/the-xeric-soloscope-automatic-watch-go-solo-watches#/

Minus-8 Diver

Minus-8 Diver, 44mm x 14,3mm ölçülerinde titanyum kasaya, safir kristal cama, helyum vanasına, 300 metre su geçirmezlik değerine ve Seiko üretimi otomatik Caliber NE15 mekanizmaya sahip bir dalgıç saati. 240 adet standart ve 240 adet de PVD kaplama titanyum kasa/bilezik seçeneğiyle sunulacak model için kampanya dahilinde ödeme yapan müşteriler, 30% indirimle bu ay içerisinde saatlerine kavuşabilecekler.

Minus-8-Diver.jpg

San Francisco’lu üretici parasal hedefinin 2 katına yaklaşmış durumda. Kullandığı malzemeler ve mekanizmadan ötürü sunulduğu fiyat kategorisinde kesinlikle üst sıralarda olacağına inandığım Minus-8 Diver modelini, uygun fiyata dalgıç saati sahibi olmayı dileyen ve özgün tasarım beklentisi içinde olan herkesin görmesini tavsiye ediyorum.

https://www.indiegogo.com/projects/minus-8-diver-an-automatic-titanium-dive-watch-watches-fashion--5#/

Undone The Urban Chronograph

Undone The Urban Chronograph, tasarımıyla ve fiyatıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Hong Kong’lu bir model. Resmi web sitesi aracılığıyla her saat için kişiselleştirme imkanı sunan markanın,  hali hazırda sunulan 5 farklı kasa/kadran konfigürasyonu bulunuyor. Seiko üretimi pilli mekanizmalar ile hayat bulan modellerin başlangıç fiyatları 100-150 $ aralığında bulunuyor. Ocak 2017 itibariyle ilk teslimatları yapmayı planlayan marka, hesaplı ve vintage görünümlü saat arayanların mutlaka incelemesi gereken bir üretici.

Undone-The-Urban-Chronograph.jpg

https://www.kickstarter.com/projects/2083183440/us175-customizable-retro-watch-challenge-by-undone?ref=discovery

Benzer Haberler