alexa EC333.29.AA.AA.A | Bugatti | Epic X Chrono | Jacob & Co. | Baselworld 2019 | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Jacob & Co. Epic X Chrono Bugatti 110 Years Limited Edition (Ref. EC333.29.AA.AA.A)

Egzotik saatlerin değişmez isimlerinden Jacob & Co., marka ortağı İtalyan süper spor otomobil üretici Bugatti için tasarladığı yeni modeli ile mercek altında. Ünlü otomobil markasının 110. yıldönümü anısına üretilen model, ilham aldığı otomobillere gönderme yapan şık detaylarıyla göz kamaştırıyor.

ec333-29-aa-aa-a-jacob-co-epic-x-chrono-bugatti-baselworld-2019-1.jpg

Lüks saatler ve süper spor otomobiller, temelde birbirlerine oldukça benzer özellikler sunan iki farklı ilgi objesi. Her ikisinin de egzotik tanımına uyan örnekleri mevcut. Ve bu örnekler düşünüldüğünde de ilk akla gelen isimler arasında Jacob & Co. ve Bugatti yer alıyor.

Geride bıraktığımız Baselworld 2019 Saat ve Mücevherat Fuarı’nın açık ara en dikkat çekici (fuara katılanlar ne demek istediğimi anlayacaktır) standına sahip olan Jacob & Co., bu sene marka ortağı ünlü İtalyan süper spor otomobil markası Bugatti için tasarladığı iki yeni model tanıttı. Bu iki yenilik arasından sizler için seçtiğimiz ise markanın 110. Kuruluş yıldönümüne atfedilen Epic X Chrono Bugatti 110 Years Limited Edition (Ref. EC333.29.AA.AA.A) oldu.

ec333-29-aa-aa-a-jacob-co-epic-x-chrono-bugatti-baselworld-2019-2.jpg

Bugatti gibi bir marka için saat tasarlamak hiç de kolay olmasa gerek zira detaylarda boğulmama gibi bir şansınız yoka yakın. Bu durumu inceleme için seçtiğimiz modelde de fazlasıyla görmek mümkün. Her zaman olduğu gibi kasadan başlayalım...

Modelin kasası 47mm çapında ve 14mm yüksekliğinde tasarlanmış. Kasanın yapımında 61 farklı bileşen yer aldığı bilgisini de ekleyelim. Kasa için, ultra-hafif özellikli Grado 5 titanyum alaşımı ve sıkıştırılmış karbon tercih edilmiş. Bu boyutta bir kasayı bilek üzerinde konforlu bir şekilde taşıma konusunda biçilmiş kaftan olan bu tercihe eşlik eden siyah DLC kaplama ise stealth tabir ettiğimiz siyah temanın elde edilmesine zemin hazırlamış. Parlak siyah seramikten üretilen iki adet iri kurma kolu (saat 11 hizasındaki içten dönebilen dalgıç bezelini kontrol ediyor) ve kronograf butonları da temayı tamamlayan diğer detaylar olarak yerini almış.

ec333-29-aa-aa-a-jacob-co-epic-x-chrono-bugatti-baselworld-2019-3.jpg ec333-29-aa-aa-a-jacob-co-epic-x-chrono-bugatti-baselworld-2019-4.jpg

Kasanın ön yüzünde yansıma önleyici kaplamaya sahip, çizilmelere dayanıklı safir kristal cam kullanılmış. Arka yüzünde ise üzerinde “110 ans Bugatti” yazısı yer alan safir kristal cam bölmeli karbon kapak tercih edilmiş. Kolda gösterişli olduğu kadar rahat da taşınabilen kasanın su basıcına dayanıklılık değeri ise 200 metre / 20 bar olarak ayarlanmış.

Yeni modelin kadran kısmına geçtiğimizde ise, kasadaki siyah temanın kadranın orta yerinden geçen Bugatti renkleri ile hareket kazandığını görüyoruz. Kadran zemini kasanın muhtelif bileşenlerinde olduğu gibi karbondan imal edilmiş. Saat 12 ile 6 arasında uzanan dikine konumlandırılmış Bugatti renklerine ve logosuna, saat 3 ve 9 hizalarına yerleştirilmiş kronograf alt-kadranları eşlik etmiş.

ec333-29-aa-aa-a-jacob-co-epic-x-chrono-bugatti-baselworld-2019-kapak.jpg

Modelin kadranı ile ilgili bir diğer detay da içerden dönebilen dalgıç bezeli olmuş. Jacob & Co. Epic X Chrono Bugatti 110 Years Limited Edition için bir dalgıç saati demek pek de mümkün değil. Ancak Compressor tarzı bezel gayet dalgıç saati tarzı bir ekleme olmuş.

ec333-29-aa-aa-a-jacob-co-epic-x-chrono-bugatti-baselworld-2019-7.jpg

Bir Bugatti için motorun ne denli önemli bir bileşen olduğu malum. Jacob & Co. Epic X Chrono Bugatti 110 Years Limited Edition da bu detaya yakışır bir mekanizmaya ev sahipliği yapıyor. 27 taşlı otomatik Ref. JCAA05 mekanizma 4Hz (28.800vph) frekansında çalışıyor ve tam kurulumda 48 saatlik güç rezerv süresi sunuyor. Zamanı gösterme dışında Bi-Compax kronograf özelliği de bulunan mekanizmanın estetik özellikleri de göz alıcı. Tüm köprüleri elle parlatılan mekanizmanın tulumbası iskelet tarzında tasarlanmış. Kronograf fonksiyonuna ait kolon çarkı parlatılıp pahlanarak hazırlanan mekanizmaya üzerinde parlak kırmızı harflerle “Jacob & Co Genève” işlenmiş, antrasit rengi bir de rotor eklenmiş.

ec333-29-aa-aa-a-jacob-co-epic-x-chrono-bugatti-baselworld-2019-5.jpg

Jacob & Co. Epic X Chrono Bugatti 110 Years Limited Edition (Ref. EC333.29.AA.AA.A), siyah DLC kaplamalı titanyumdan üretilmiş katlanır klipsin eşlik ettiği siyah kauçuk kayış ile geliyor. Sadece 110 adet ile limitli üretilen model için belirlenen liste fiyatı ise 36.000 CHF.

ec333-29-aa-aa-a-jacob-co-epic-x-chrono-bugatti-baselworld-2019-6.jpg
Benzer Haberler