alexa MB&F | Kelys & Chirp | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

MB&F Kelys & Chirp

MBF-logo-son.png

Sektörün özgün isimlerinden MB&F, bir dönemin popüler koleksiyon objesi müzikli otomatonlara gönderme yapan yeni modelini tanıttı.

2013 senesinden bu yana Music Machines koleksiyonu altında uzay gemisi şeklinde tasarlanmış müzik kutularına imza atan marka, Kelys & Chirp ile yine ilginç bir tasarıma imza atmış.

mb-f-kelys-chirp-2.jpg

Otomaton, MB&F’in yanı sıra müzik kutuları konusunda uzmanlaşmış isim Reuge ve otomaton dalında faaliyetleri ile tanınan Nicolas Court’un da katkısı bulunuyor.

Kaplumbağa Kelys üzerinde 12 adet deri parça bulunan, rodyum kaplamalı pirinçten üretilmiş bir kabuk taşıyor. Ağır tempolu bir yürüyüş ile hareket eden Kelys, hareket esnasında kafasını da sağa sola sallayabiliyor. Kabuk kısmında yer alan minyatür kapaktan kanatlarını çırparak ve kuyruğunu sallayarak dışarı çıkan kuş figürü ise 10-12 saniye süren bir melodi sunuyor.

mb-f-kelys-chirp-4.jpg

1.4kg ağırlığındaki otomatonun boyutları ise 24cm x 16cm x 8cm olarak tasarlanmış. 480 parçadan oluşan otomatonun üzerindeki kuş figürü 18K beyaz altından üretilmiş. Yavaşlığı ile bilinen kaplumbağanın yürüyüşünü, kuş figürünün hareketi ile senkron bir şekilde sağlayabilen mekanizmanın bünyesine bir de “sürtünme kontrollü kavrama ünitesi” eklenmiş. Bu sayede otomatonun önüne gelen bir engelde durması ve masa kenarı gibi yerlerden boşluğa düşmesinin de önüne geçilmiş.

mb-f-kelys-chirp-1.jpg

Mavi, yeşil, sarı ve toprak rengi alternatifleri bulunan Kelys & Chirp versiyon başına 18 adet üretiliyor ve SFr49,000 etiket fiyatıyla satışa sunuluyor.

mb-f-kelys-chirp-6.jpg

Benzer Haberler