alexa Piaget | Ref. G0A47014 | Polo Date Black | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Piaget Polo Date Black Ref. G0A47014

Piaget, sport-chic segmentindeki başarılı model ailesini yeni bir versiyonla genişletiyor. Yeni model, siyah kadranı ve koleksiyonda bir ilk olan siyah renkli kauçuk kordonuyla dikkat çekiyor.

Piaget-Polo-Date-Black-1.jpg 

Yakın zamanda sona eren Watches and Wonders fuarı, katılımcı markalar tarafından tanıtılan birçok önemli yenliğe de ev sahipliği yaptı. Organizasyona Piaget özelinde bakacak olursak, en önemli yeniliğin Altiplano Ultimate Concept olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanında mücevher/saat kombinasyonun en rafine örnekleri arasında gösterilen Limelight Gala modellerini de yine dikkat çeken 2022 Piaget yenilikleri listesine ekleyebiliriz. Ancak bu bahsettiğim modellerin yanında, sessiz sedasız lanse edilen bir model daha vardı ki bence sadece Piaget değil fuarın geneli için önemli bir yenilikti. Evet, markanın sport-chic konseptindeki başarılı model ailesi Polo Date’in yeni versiyonundan bahsediyorum.

Piaget-Polo-Date-Black-3.jpg New-Piaget-Polo-Date-Black-4.jpg

Peki, bu modeli neden önemli bir yenilik olarak görüyorum? Anlatmaya başlamadan önce, Piaget Polo konseptinin tarihine kısaca bir bakmakta fayda var. Piaget 1979 senesinde ilk defa tanıttığı Polo, markanın hem saat hem de mücevher konularındaki derin tecrübesini, dönemin sport-chic trendiyle buluşturan, ilginç bir modeldi. Piaget ailesinin dördüncü nesil üyelerinden Yves G. Piaget tarafından tasarlanan model, kasa ile sadece form olarak değil görsel anlamda da entegre bileziği ve o dönem ileri teknoloji kabul edilen, ultra-ince Caliber 7P quartz mekanizması ile göz kamaştırıyordu. 80ler’in ikonik tasarımları arasına giren model, markanın tüm satışlarının 1/3ünü tek başına karşılayarak “best-seller” unvanının da sahibi olmuştu.

The-New-Piaget-Polo-Date-Black-13.jpg The-New-Piaget-Polo-Date-Black-18.jpg

Günümüze kadar farklı versiyonlarıyla inişli çıkışlı bir grafik sergileyen Polo, sport-chic konseptinin hızla parlayan yıldızının da etkisiyle, Piaget’in tozlu arşivlerinden tasarım stüdyosuna uzanan bir yolculuğa çıktı. Takvimler 2016’yı gösterdiğinde, karşımızda modern, dinamik ve maskülen bir Piaget Polo vardı. Üç kollu modellerle başlayan yeni nesil Polo S konsepti, zaman içinde kronograf versiyonlarla genişlemeye devam etti. Lüks spor saat kavramının durmak bilmeyen yükselişine kayıtsız kalmayan köklü marka, ilerleyen zamanlarda farklı kadran renklerinin yanı sıra kadın kullanıcıları hedef alan 36mm çaplı versiyonlara da ev sahipliği yaptı. 

The-New-Piaget-Polo-Date-Black-12.jpg

Uzun bir aradan sonra yeniden fiziksel formatta düzenlenen Watches and Wonders 2022 fuarının katılımcıları arasında yer alan Piaget, bu senenin yenilikleri arasında yeni bir Polo modeline de yer verdi. Yeni model, geçen altı yılın ardından tasarımsal veya teknik manada hemen hemen hiç değişmese de, Polo S yerine Polo Date adını aldı. Gelin, şık modele yakından bakalım.

Piaget-Polo-Date-Black-8.jpg

Yeni model 42mm çapında ve 9.4mm yüksekliğinde tasarlanmış bir kasa ile geliyor. Kasanın tasarımı için, sport-chic konseptinin duayen modellerinden izler taşıyor demek kaçınılmaz. Ancak bu durumu bir kopyalama olarak da görmemek lazım zira bu konseptin yazılı olmasa da gayet net olan bazı kuralları var. 42mm özellikle kasa çaplarının küçülmeye başladığı günümüzde oldukça iddialı bir ebat gibi dursa da, saatin bilekte yarattığı hissiyat bu kadar büyük değil. Sportif kasa, kalın bezelin ve ustalıkla işlenmiş parlak kenar çizgilerinin de etkisiyle bilekte daha çok 40mm’lik bir çapa sahipmiş gibi duruyor. Her iki yüzünde de safir kristal camların görev yaptığı kasa, modelin sportif karakterine uygun şekilde, 100 metreye kadar su geçirmiyor. 

Piaget-Polo-Date-Black-5.jpg

Şık modelin ayırt edici özelliklerinden biri olan kadran, enine çizgilere yer veren mat siyah zeminiyle sportif bir görüntü sunuyor. Aslında siyah kadran Piaget Polo için tam anlamıyla bir yenilik sayılmaz zira 2017’de siyah ADLC kaplamalı modellerde de bu renk kullanılmıştı. Ancak çelik bir kasa ile ilk defa bu yeni modelde birlikte kullanılıyor olması kesinlikle bir yenilik. Modern Piaget Polo model ailesine özgü indeks ve kollar, Super-LumiNOVA fosfor uygulaması sayesinde hemen her ortamda yeterli okunabilirliği sağlıyor. Kadranın dışına yerleştirilmiş dakika skalası, zamanın ne bir şekilde okunmasına imkan veriyor. Saat 6 hizasında yer alan tarih penceresi için ikizkenar yamuk şeklinde bir pencere tasarlanmış. Penecereden gözüken disk ise beyaz üzerine siyah fontla hazırlanmış. Normal koşullarda bu tarih penceresinin olmamasını tercih eder, eğer olacaksa da diskin siyah zemin üzerine beyaz fontlu tasarlanmasını isterdim. Ancak bu modelin tarih penceresi çok hoşuma gitti. Sıra dışı formuyla kadrana hareket kattığını düşünüyorum. Renk paletini de beğendim açıkçası. Beyaz baskın tasarım pencereyi biraz kalın tasarlanmış bir indeks gibi gösteriyor. Bu da kadranın bütünlüğünü bozmuyor. Tebrikler Piaget!

Piaget-Polo-Date-Black-2.jpg

Gelelim mekanizma kısmına. Yeni modelin kalbinde, markanın kendi tasarımı ve üretimi olan Caliber 1110P atıyor. Safir kristal cam bölmeli arka kapaktan izlenebilen mekanizma, özel yetenekleri arasında ultra-ince mekanizmalar tasarlama bulunan bir markadan beklendiği üzere, son derece şık ve zarif detaylar sunuyor. 25.58mm x 4mm boyutlarında tasarlanan, otomatik mekanizma 4Hz (28.800vph) frekansında çalışıyor ve tam kurulumda 50 saate kadar güç rezervi sunuyor. 

Piaget-Polo-Date-Black-6.jpg

Yeni modele dair bir başka yenilik olan kayış, siyah kauçuktan üretiliyor. Kadrana uygun şekilde yatay çizgilerde detaylandırılan konforlu kayışı bileğe, Piaget imzalı katlanır klips sabitliyor. Markanın hızlı kordon değiştirme sistemine uygun tasarlanan kayış, farklı renk ve malzeme alternatifleriyle tasarlanan ekstra kayış kullanımına da yeşil ışık yakıyor.

Piaget-Polo-Date-Black-7.jpg

Genel itibarıyla yeni Piaget Polo Date Black Ref. G0A47014 modelini oldukça beğendiğim. Son yıllara damgasını vuran sport-chic rüzgarını arkasına alan birçok model içerisinde şık ve özgün bir model olduğunu düşünüyorum.  Birçoğunuzun aklına gelen Patek Philippe Aquanaut benzerliği benim de aklıma geldi elbette. Ancak ben bu benzerliği, “kauçuk kayışlı spor lüks saat” konseptinin Piaget lehine (Patek aleyhine) rafine edilmiş hali olarak görüyorum. Öncelikle tarih penceresi tek başına bu model için başlı başına bir tercih sebebi olabilir. Bunun yanında kasa tasarımının Aquanaut’taki sert köşelerden yoksun olması da Polo Date’i bir adım öne çıkarıyor. “Ama o bir Patek!” diyenler mutlaka olacaktır. Aquanaut’u bayiden almanın neredeyse imkansız olduğu, özellikle son yıllardaki manasız fiyat artışı ile gray market fiyatlarının da irrasyonel kaldığını göz önüne olarak ben açıkçası bu modelin bir Patek olmamasından ziyadesiyle memnunum.

 The-New-Piaget-Polo-Date-Black-17.jpg 

Modele dair etiket fiyatı ise, farklı para birimleriyle, şöyle;

EUR 11,400
USD 11,600
CHF 11,100

Herkese iyi hafta sonları…

Benzer Haberler