alexa Seiko | Power Design Project 2024 | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Seiko Power Design Project 2024

Yedi özel tasarımcının kaleminden çıkan yedi özel saat, Seiko çatısı altında, saat dünyasına ilham olmak için hazırlandılar.

Harajuku, Tokyo’da bulunan Seiko Seed bünyesinde yer alan, Seiko’nun en maharetli tasarımcılarından 7 tanesinin aykırı tasarımları Power Design Project 2024 kapsamında tanıtıldılar. Bu özel tasarımlar, Japon saat devi Seiko’nun sektördeki yerinin ne kadar özel olduğunu bir kez daha gözler önünde seriyor. Şimdiden söyleyelim, bu saatler seri üretime girmeyecekler. İnsanların yüzde 99’unun ihtiyacı olmayan saatler sloganıyla tanıtılan modeller modern saat tasarımcılarına ilham kaynağı olmasından büyük önem arz ediyorlar.

İlk modelin adı Hide-and-seek yani saklambaç. Tasarımcı Masanori Kawamura resmi Saklambaç oyunu kurallarına göre bir saat tasarlamış. 1 dakikalık sayım ve 10 dakikalık yakalamaca sürelerinin kadrandan takip edilebilmesini sağlamış. 

seiko-power-design-project-2024-1.jpg seiko-power-design-project-2024-2.jpg

seiko-power-design-project-2024-3.jpg

İkinci modelin adı Patternmaker yani desen oluşturucu. Tasarımcı Kotaro Usugami bir modacının ya da terzinin kullanabilmesi için etrafı yastıklarla çevrili, yaratıcılığı daha da pekiştiren bir saat tasarlamış. Toplu iğnelerinizi nerede bulacağınızı artık biliyorsunuz.

seiko-power-design-project-2024-4.jpg seiko-power-design-project-2024-5.jpg

seiko-power-design-project-2024-6.jpg

Üçüncü modelin adı Sukiyaki. Adını Japon mutfağına özgü bir yemekten alıyor. Tasarımcı Akira Yoshida bu sağlıklı ve lezetli yemeği yapabilmek için gereken tüm yönergeleri saate işlemiş. Gerisi tamamen mutfaktaki maharetinize kalmış.

seiko-power-design-project-2024-7.jpg seiko-power-design-project-2024-8.jpg

Dördüncü modelin adı Panda Lovers yani panda seviciler. Kiyotaka Sakai tarafından tasarlanan model, saat dünyasını kasıp kavuran panda kadranlı kronograf furyasının gerçek lideri olmak için geliyor. Sözde değil özde bir panda saati için bakmanız gereken tek adres burada.

seiko-power-design-project-2024-9.jpg seiko-power-design-project-2024-10.jpg

seiko-power-design-project-2024-11.jpg seiko-power-design-project-2024-12.jpg

Beşinci model Masking tape yani maskeleme bandı. Yugo Hibayashi tarafından tasarlanan saat tahmin edeceğiniz üzere, versiyonuna göre değişmekle birlikte, renk renk maskeleme bantlarıyla birlikte geliyor. 

seiko-power-design-project-2024-13.jpg seiko-power-design-project-2024-14.jpg

seiko-power-design-project-2024-15.jpg seiko-power-design-project-2024-16.jpg

Altıncı model, Sunny men ya da güneşli adamlar. Yu Ishihara, modern bir güneş saati yaratabilmek için dehasını ortaya koymaktan çekinmemiş ve ortaya -belki de- gelmiş geçmiş en hassas kol saat çıkmış. Bu saati kullanmak kolay değil ama kolunuzda böylesinde bir mühendislik ürünü taşımak da ayrı bir zevk olurdu.

seiko-power-design-project-2024-17.jpg seiko-power-design-project-2024-18.jpg

seiko-power-design-project-2024-19.jpg seiko-power-design-project-2024-20.jpg

Yedinci model, Ambidextrous, Budur tarafından tasarlanan saat oldukça sıra dışı ve değişken bir görünüme sahip. Saati sağ ya da sol bileğinize taktığınızda siyah veya beyaz görünüyor. Bu görüntüye ulaşmak için bileziğin bir kısmı standart, kalan yarısı ise siyah kaplamalı paslanmaz çelikten üretilmiş. Kadranda yer alan özel yapı sayesinde de bakış açınıza göre iki farklı renk ile karşılaşıyorsunuz. 

seiko-power-design-project-2024-21.jpg seiko-power-design-project-2024-22.jpg

Benzer Haberler