alexa Greubel Forsey | Signature 1 | Overview | HOROBOX
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Greubel Forsey Signature 1

greubel-forsey-logo.png

GREUBEL FORSEY SIGNATURE 1

Egzotik saatler söz konusu olduğunda ilk akla gelen isimlerden olan Greubel Forsey, SIHH 2016 kapsamında tanıttığı ‘’ Signature 1 ‘’ modeli ile saat severlerin dikkatini bir kez daha çekmeyi başarmıştı. Saat meraklılarının, markanın genel fiyat grubunu dikkate alarak ‘’ giriş seviye ‘’ olarak niteledikleri model, egzotik saatlerin cezbedici dünyasına girmek ve ‘’Gruebel Forsey Tarzı’’yla tanışmak isteyen ancak bu uğurda yarım milyon frankı gözden çıkartmak istemeyen saat severleri fazlasıyla heyecanlandıran bir model oldu.

Açık konuşmak gerekirse ben bu modelin ‘’ giriş seviye ‘’ olarak adlandırılmasını pek de doğru bulmuyorum. Bu düşünceme sebep fiyat etiketi de değil bu arada.

GREUBEL-FORSEY-S-GNATURE-1-image2.jpg

Greubel Forsey kelimenin tam anlamıyla saatliğe âşık olan bir firma. İşlerine büyük bir tutkuyla bağlılar. Sürekli en iyi hedefleyen bir yapıları var ve bu hedefe giden yolda oluşabilecek en ufak bir pürüz için dahi birkaç yıl daha Ar&Ge süresi feda etmeye de hazırlar. Bu şekilde düşünen, saat üretmeye bu pencereden bakan bir markanın en düşük fiyatlı modelini giriş seviye olara adlandırmak haksızlık olur bence.

Markadan beklendiği üzere, Signature 1 serisinin tasarım ve üretim aşamalarında da aynı mükemmeliyetçi ve sabırlı yaklaşım benimsenmiş. Saatin detaylarını incelediğinizde bu durumu rahatça görmeniz mümkün.

GREUBEL-FORSEY-S-GNATURE-1-image3.jpg

Saatin tasarımında, markanın uzun dönem çalışanlarından, saat ustası Didier J.G. Cretin’in izlerini görebiliyorsunuz. Markanın ‘’geleneksel’’ Kabul edilen tasarım tarz ve alışkanlıklarını değiştirme konusunda hiç de çekimser olmayan Cretin, Signature 1 modeli ile markanın tarihinde ilk defa akrep, yelkovan ve saniye kolundan oluşan basit fonksiyonlu bir saat üretmesine de imkân sağlamış.

Greubel-Forsey-Signature-1-3.jpg

Saatin bünyesinde bir Tourbillon yok belki ama elinizde tuttuğunuz ürünün Greubel Forsey olduğunu belli edecek pek çok farklı detay bulmak da mümkün. Bu detayların en ön plana çıkanı ise şüphesiz oldukça geniş tasarımı nedeniyle kadranın alt yarısını kaplayan eşapman sistemi. Büyüleyici bir güzelliği elde edebilmek için mutlaka egzotik komplikasyonlara yer vermek gibi bir zorunluluk olmadığına ispat niteliğinde özellikler içeren saatin kozmetik detayları da çok başarılı.

GREUBEL-FORSEY-S-GNATURE-1-image5.jpg

İndeksler direkt olarak altın kadrana işlenmiş ve daha sonra mine kaplanmış. Yelkovan, akrep ve saniye kolunun finisajı da el işçiliği ile uygulanmış.

41.4mm X 11.7mm ölçülere sahip kasa için farklı metal alternatifleri sunuluyor. Aralarında yine marka için bir ilk sayılabilecek paslanmaz çeliğin de bulunduğu alternatiflerin tamamı limitli üretim sayılarına sahip. Toplamda 66 adet olarak planlanan Signature 1 üretiminin 11 adet platin, 11 adet pembe altın ve 11 ad beyaz altın olarak planladığı ve kalan 33 adetinin ise paslanmaz çelik olarak üretileceği de gelen bilgiler arasında.  Bu arada ufak bir not düşelim; 33 adetlik paslanmaz çelik versiyonun ilk 11 adeti ABD pazarı için üretilecek ve diğer modellerden farklı olarak mavi renk bir kadrana sahip olacak.

Greubel-Forsey-Signature-1-2.jpg

Fiyatlar paslanmaz çelik versiyon için belirlenen 150,000 CHF bandından başlıyor ve kasa materyaline göre artarak devam ediyor. Bu fiyat ilk bakışta komplikasyonsuz ve paslanmaz çelik bir saat için astronomik bir rakam gibi görünüyor olabilir ancak günün sonunda olağan üstü işçilik ve kusursuz mühendislik ürünü bir Greubel Forsey sahibi olduğunuzu düşünürseniz aslında hiç de fena bir alışveriş değil.

Greubel-Forsey-Signature-1-1.jpg

Benzer Haberler