alexa M25707B | Pelagos FXD | Marine Nationale | Tudor | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Tudor Pelagos FXD Marine Nationale

Tudor, Marine Nationale (Fransız Donanması) ile başladığı marka ortaklığı kapsamındaki ilk modelini tanıttı.

tudor-pelagos-fxd-marine-nationale-1.jpg

Geçmişte şu an üretimde olmayan Submariner ürün grubundan örneklerle Fransız Donanması’na saat sağlayan Tudor, genç ortaklığın ilk meyvesini marka bünyesindeki en fonksiyonel model olan Pelagos serisi üzerinden geliştirdi.

tudor-pelagos-fxd-marine-nationale-2.jpg

Koleksiyona yeni eklenen model, etkileyici teknik özelliklerinin yanı sıra FXD olarak adlandırılan sabit kayış pimi özelliği ile Tool Watch sıfatını fazlasıyla hak ediyor. Şimdi gelelim yeni modele dair detaylara...

tudor-pelagos-fxd-marine-nationale-3.jpg tudor-pelagos-fxd-marine-nationale-4.jpg

Tudor Pelagos FXD Marine Nationale 42mm çapında ve 12.75mm yüksekliğinde tasarlanmış bir kasa ile geliyor. Sportif kasa, ultra-hafif titanyum alaşımından üretiliyor. Bu sayede, iri boyutlarına rağmen bilekte konforlu bir kullanım olanağı sunuyor. Kasanın ön yüzünde safir kristal cam ve mavi seramik mineli bezel bulunuyor. Kilitli kurma kolu ve masif çelik kapakla donatılan kasa, 200 metreye kadar su geçirmiyor.

tudor-pelagos-fxd-marine-nationale-5.jpg tudor-pelagos-fxd-marine-nationale-6.jpg

Modele özgü FXD kısmı ise, kayışın kasaya bağlanması için kullanılan pimlerin vidalı veya sustalı değil, sabit olduğu manasına geliyor. Başka bir deyişle pimler sökülemiyor. Haliyle kayış, pim ve kasa arasındaki boşluklardan geçirilerek saate takılıyor. Bu tasarımın geçmişi I.Dünya Savaşı döneminde ortaya çıkan Trench Watch tarzı saatlere kadar uzanıyor. Türkçe’ye Siper Saati olarak tercüme edilen bu tasarım, askerlerin kadın cep saatlerine bakır teller lehimleyip, bu teller ve kasa arasından geçirilen cephane çantası askıları sayesinde kol saati elde etmelerine dayanıyor. Panerai’in efsanevi modellerinden Radiomir’de de bir benzeri kullanılan yöntem, saatlerin tüm zorlayıcı koşulları kayışlarından ayrılmadan atlatabilmelerini sağlıyor.

tudor-pelagos-fxd-marine-nationale-7.jpg tudor-pelagos-fxd-marine-nationale-8.jpg

Yeni modele, geçmiş Tudor dalgıç modellerinden de aşina olduğumuz, mavi tonlu kadran eşlik ediyor. Aplik saat markörleri ve model ailesinin imza detaylarından Snowflake kollarla donatılan kadran, yoğun fosfor dolgulu bileşenleri sayesinde hemen her ortamda mükemmel okunabilirlik sunuyor.

tudor-pelagos-fxd-marine-nationale-9.jpg tudor-pelagos-fxd-marine-nationale-10.jpg

Tudor Pelagos FXD Marine Nationale gücünü, Tudor bünyesinde tasarlanıp üretilen, Caliber MT5602 mekanizmadan alıyor. COSC sertifikalı otomatik mekanizma, sağladığı 70 saatlik güç rezerv süresinin yanı sıra silikon kıl zemberek ve durağan balans çarkı ile de göz dolduruyor.

tudor-pelagos-fxd-marine-nationale-11.jpg

Standart koleksiyon içerisinde yer alan model gri şeritli ve kendinden sabitleme sistemli tek parça mavi kumaş kayış ve titanyum tokalı mavi kauçuk kayış ile satışa sunuluyor. Yeni model için belirlenen liste fiyatı ise CHF 3,700.

tudor-pelagos-fxd-marine-nationale-12.jpg tudor-pelagos-fxd-marine-nationale-13.jpg

Benzer Haberler