alexa 26574ST.OO.1220ST.01 | Audemars Piguet | Royal Oak | Perpetual Calendar | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Audemars Piguet Royal Oak Perpetual Calendar REF. #26574ST.OO.1220ST.01

Audemars-piguet-logo.png

2015 senesinde geçirdiği değişim ile daha maskülen bir görünüme kavuşan AP Royal Oak Perpetual Calendar, paslanmaz çelik kasa ve beyaz kadran kombinasyonlu versiyonu ile inceleme köşemize konuk oldu.

Marka Audemars Piguet, koleksiyon Royal Oak ve komplikasyon Perpetual Calendar olduğunda söylenecek çok da şey kalmıyor aslında. Efsanevi saat gurusu Gerald Genta tarafından tasarlanan ikonik Royal Oak kasasına, paslanmaz çelik ve içerisinde Perpetual Calendar özellikli in-house mekanizma olarak sahip olmak her saat meraklısının hayali olsa gerek.

audemars-piguet-royal-oak-perpetual-calendar-3-.jpg

2015 senesinde geçirdiği değişim ile 39mm’den 41mm’ye çıkan kasa ebadı, bazı saat severlerde “kaslı Royal Oak” şeklinde tepkilere yol açsa da, hem bilekteki konforu hem de kalabalık sayılabilecek kadran tasarımını daha rahat bir zeminde sunması açısından bakıldığında aslında çok başarılı bir iş yapıldığını anlamak mümkün. 41mm kasa çapını 10mm altında (9.5mm) bir kalınlık ile buluşturmayı başaran AP, hem sportif hem de klasik öğeleri aynı çatı altında toplamış. 

audemars-piguet-royal-oak-perpetual-calendar-6-.jpg audemars-piguet-royal-oak-perpetual-calendar-8-.jpg

Modelin işçiliğine dair bir yorum yapmayacağım zira görmeye alıştığımız AP standartları bu modelde fazlasıyla mevcut. Saat için olumsuz tek yorumum ise 20 metre su geçirmezlik değeri. Kimsenin Perpetual Calendar özellikli bir saat ile denize, havuza gireceğini zannetmiyorum ama yine de 50M gibi bir değer kullanıcılara günlük hayatta biraz daha özgürlük sağlayabilirdi diye düşünüyorum.

audemars-piguet-royal-oak-perpetual-calendar-12-.jpg

Bizim inceleme köşemize konuk ettiğimiz model, paslanmaz çelik kasa ve beyaz renk kadrana sahip versiyon (ki bence en güzel olanı). Beyazın güzel bir tonunun kullanıldığı modelin kadranında, dört farklı alt kadran kullanılmış. Saat 12 noktasında ay ve artık yıl, saat 3 noktasında tarih, saat 6 noktasında ay fazı göstergesi, saat 9 konumunda ise gün göstergesi yer alıyor. Saati diğer Perpetual Calendar modellerden ayıracak özelliklerden hafta göstergesi ise, merkezdeki üçüncü bir kol yardımı ile kadranın dış çemberinden okunuyor. 

audemars-piguet-royal-oak-perpetual-calendar-4-.jpg audemars-piguet-royal-oak-perpetual-calendar-2-.jpg

Saatin ay fazı diski için ayrıca bir parantez açmak istiyorum. Hem ay hem de yıldız figürlerinde yer alan işçilik beni kendine hayran bıraktı. Ay figürünün üzerinde kraterler neredeyse birebir resmedilmiş. Böyle ustaca işlenmiş detayları görmek, saate duyduğunuz hayranlığı arttırıyor. 

audemars-piguet-royal-oak-perpetual-calendar-1-.jpg

Royal Oak Perpetual Calendar gücünü markanın yeni nesil otomatik mekanizması Caliber Ref. 5134’den alıyor. Caliber Ref. 2120 temel alınarak tasarlanan mekanizma, 41mm kasa çapına göre optimize edilmiş. 374 parçadan oluşan mekanizma 2,75Hz gibi sıra dışı bir frekansta çalışıyor. Safir kristal cam bölmeli arka kapaktan izlenebilen mekanizma tam kurulumda 40 saatlik güç rezervi sunuyor. 

audemars-piguet-royal-oak-perpetual-calendar-11-.jpg

Ay fazı göstergesi sadece 125 yıl 317 günde bir düzeltme gerektiriyor.

Modelin üzerinde işçilik kalitesi ve ince detaylarıyla bilinen AP Royal Oak bilezik yer alıyor

audemars-piguet-royal-oak-perpetual-calendar-7-.jpg

audemars-piguet-royal-oak-perpetual-calendar-10-.jpg audemars-piguet-royal-oak-perpetual-calendar-9-.jpg

Audemars Piguet Royal Oak Perpetual Calendar (REF. #26574ST.OO.1220ST.01), günlük kullanıma uygun, hemen her ortama ve kıyafete eşlik edebilecek çok yönlü bir model olmuş. Saat ofisimize geldiğinde hem gömlek hem de casual kıyafetlerle deneme fırsatı buldum. Modelin her iki tarzla da gayet uyumlu bir duruş sergilediğini söyleyebilirim. Bu duruma en büyük katkısı olan detaylar ise şüphesiz paslanmaz çelikten üretilmiş kasa ve bilezik.

audemars-piguet-royal-oak-perpetual-calendar-13-.jpg

Buraya kadar hep övgüyle bahsettiğimiz Audemars Piguet olgusunun, maalesef bir de fiyat kısmı söz konusu elbette. 60.900,00 USD (ABD listesi) değerindeki bu küçük(!) ayrıntı çözüldükten sonra, bileğinizde bir sanat eseri ile dolaşacağınızdan emin olabilirsiniz.

Benzer İncelemeler