alexa ACHS033 | Virtuoso V | Amadeo | Bovet | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Bovet Amadeo Virtuoso V (Ref. ACHS033)

Horolojinin dâhilerinden Bovet’in Fleurier koleksiyonundan nadide bir sanat eseri; Virtuoso V, en az ismi kadar etkileyici.

achs033-bovet-amadeo-virtuoso-v-1.jpg

İcra ettiği sanatta olağanüstü yeteneklere sahip, başarılara ulaşmış kişilere denir, virtüöz. Bovet’in bu koleksiyonu da, horoloji dalında yakaladığı göz kamaştırıcı etki ile, virtüöz unvanını sonuna kadar hak ediyor. Bana güvenin, bu saati yalnızca fotoğraflardan yorumlamak büyük haksızlık. Onu sadece görmeniz yeterli değil. Ona dokunmanız, onu hissetmeniz gerekiyor. O ağırlığı bileğinizde hissetmeniz, her detayıyla ayrı ayrı büyülenmeniz gerekiyor. Ne de olsa karşınızda nadide bir parça duruyor.

achs033-bovet-amadeo-virtuoso-v-9.jpg

Bovet Virtuoso V, fazlasıyla iddialı bir saat. Bu iddia, saatte kullanılan malzemelerden tasarıma, özelliklerden hissiyata dek her alanda kendini belli ediyor. Saatin kasasında kullanılan Amadeo sisteminin detaylarıyla başlamak istiyorum. Virtuoso V, 43,5mm x 15,7mm ölçülerinde, 18K pembe altından üretilmiş bir kasa ile sunuluyor. Saatin her iki yüzünde de hafif bombeli safir kristal camlar ve modelin bambaşka kimliklere bürünmesini sağlayan kadranlar yer alıyor. Saatin su geçirmezlik değeri ise 30 metre olarak belirtilmiş.

achs033-bovet-amadeo-virtuoso-v-4.jpg achs033-bovet-amadeo-virtuoso-v-5.jpg

Ön tarafta, yeşil renkli, Guilloché desenli, tam merkezde zıplayarak ilerleyen saat göstergesine ve onun üstünde de Retrograde dakika ibresine sahip bir kadran yer alıyor. Arka kısımda ise, mekanizmanın balans yayının, küçük saniyenin ve kalan güç rezervi göstergesinin bulunduğu, asimetrik yerleşimli, geleneksel yapıda saat ve dakika ibrelerine ev sahipliği yapan ikinci bir kadran yer alıyor. Saatin ayar kolu ise en tepede bulunuyor. Modele in-house tasarlanıp üretilen 41 taşlı, 3Hz (21.600vph) frekansında çalışan, 5 gün güç rezervli elden kurmalı Caliber 13BM11AIHSMR hayat veriyor.

achs033-bovet-amadeo-virtuoso-v-2.jpg achs033-bovet-amadeo-virtuoso-v-6.jpg

Şimdi gelelim saatin en ilgi çekici kısmına: Tepe kısmında yer alan ve kurma kolunu çevreleyen, kayışı taşıma görevini de üstlenen yapının iki tarafında bulunan mavi safir taşlardan bastırdığınızda tüm yapı 180 derece dönüyor. Diğer kısımda kalan kayışı ters düz etmek için ise arka kadranın etrafında yer alan bezeli, tırnağından tutarak çekiyorsunuz ve boynuzu kasaya entegre halde tutan kilidi açmış oluyorsunuz. Kayışı çevirdikten sonra ise bezeli yerine bastırmanız yeterli. Sonuç: tek saatte iki yüz.

achs033-bovet-amadeo-virtuoso-v-3.jpg

Bunlar bana yetmez diyorsanız, alt kısımda yer alan kayışı kasadan ayırıp, üst kısma ise kutu içeriğine eklenmiş, altın kaplama gümüşten üretilmiş zinciri takarak köstekli bir cep saatine kavuşuyorsunuz. Hayır bu da yetmez derseniz son olarak, saat 6 pozisyonundaki kayışın sökülmesine olanak sağlayan bezel halkasını açık konumda tutarak, Virtuoso V’yi bir masa saati haline de getirebiliyorsunuz.

achs033-bovet-amadeo-virtuoso-v-8.jpg

Bovet Amadeo Virtuoso V, yeşil renkli timsah derisi kayış ve 18K pembe altından üretilen toka ile yalnızca 100 adetle sınırlı sayıda saat severlerin beğenisine sunuluyor. Virtuoso V, ince zevklerin sıra dışı arzularla birleşmesini simgeleyen bir saat. Sanırım bu modeli yüzyıllar öncesinde inşa edilmiş bir şatoda verilen özel bir davet için takmayı isteyebilirdim.

achs033-bovet-amadeo-virtuoso-v-7.jpg
Benzer İncelemeler