alexa Breitling for Bentley | B06 | Midnight Carbon | Bentley
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Breitling for Bentley B06 Midnight Carbon

breitling-logo-123.png

Saat endüstrisinin başarılı otomobil markası ortaklıklarından Breitling for Bentley, iddialı boyutları, karartılmış paslanmaz çelik kasası ve ileri teknoloji ürünü mekanizmasıyla beğeni toplayan Midnight Carbon modeli ile inceleme köşemize konuk oldu.

Breitling-for-Bentley-B06-Midnight-Carbon-11.jpg

Özellikle havacılık temalı modelleri ile saat endüstrisinin nevi şahsına münhasır markaları arasında yer alan Breitling, uzun süredir marka ortaklığını sürdürdüğü lüks otomobil üreticisi Bentley için tasarladığı koleksiyondan yeni bir üye ile bir kez daha sayfalarımızda yerini aldı.

Breitling-for-Bentley-B06-Midnight-Carbon-3.jpg

Breitling for Bentley B06 Midnight Carbon, markanın diğer farklı modellerinden de aşina olduğumuz karbon tabanlı kaplamayla karartılmış paslanmaz çelik bir kasada sunuluyor. Karakteristik Breitling tasarım detaylarına yer veren kasa, 49mm’lik iddialı çap ölçüsüyle dikkat çekiyor. 100M su geçirmezlik değeri sunan kasanın ön yüzünde çizilmeye dayanıklı ve çift taraftan yansıma önleyici kaplamaya sahip safir kristal cam yer alıyor. Bentley otomobillerinde kullanılan jant modelinden esinlenerek tasarlanmış arka kapağın safir kristal cam bölmesinden kısmen gözüken mekanizma, süper spor otomobillerin fren disklerini ve kaliperlerini hatırlatıyor. Kasanın ön yüzünde yer alan bezelin tasarımı da yine Bentley otomobillerinde kullanılan panjur modelinden esintiler taşıyor.

Breitling-for-Bentley-B06-Midnight-Carbon-4.jpg Breitling-for-Bentley-B06-Midnight-Carbon-5.jpg

Modelin öne çıkan özelliklerinden biri de klasik Breitling çizgileri taşıyan kadranı… Koleksiyonda yer alan benzer modellerden tanıdığımız kadran, oldukça karmaşık bir tasarıma sahip. Ancak kadranın asıl dikkat çeken özelliği mor/mavi tonlarında gidip gelen sedef zemini… 3-6-9 diziliminde ve Tri-Compax formunda hazırlanmış kadranın tarih penceresi de, saat 4 konumunda yer alıyor. Kasa tonu ile uygun antrasit kolların ve indekslerin eşlik ettiği kadranın sıra dışı özellikleri sadece kozmetik detaylarla sınırlı da değil. Kadranın dış kısmında “circular slide rule” yani “dairesel dönebilen hesap cetveli” olarak tanımlayabileceğimiz iki iç bezelden oluşan sistem yer alıyor. Bu özelliğin yanı sıra aslında oldukça standart duran kronograf fonksiyonu da aslında farklı bir çalışma prensibi sunuyor. Markanın 1926 senesinde edindiği bir patentten yola çıkılarak tasarlanan kronograf düzeneğinde, 15 dakikalık ve 6 saatlik zaman dilimlerini gösteren iki farklı alt kadran yer alıyor. Saat 9 hizasında yer alan küçük saniye kolu bir tam turunu 60 dakikada tamamlarken, merkeze konumlandırılmış kronograf saniye kolu ise bir tam turunu sadece 30 dakikada tamamlıyor. Bu sayede, 1/8sn hassasiyetinde yapılan ölçüm değerleri kadrandan okunabiliyor.

Breitling-for-Bentley-B06-Midnight-Carbon-2.jpg

Breitling for Bentley B06 Midnight Carbon modelinin içerisinde markanın C.O.S.C sertifikasyonlu Caliber Ref. B06 mekanizması görev yapıyor. 47 taşlı otomatik mekanizma 28800vph hızında çalışıyor ve tam kurulumda 70 saatlik güç rezervi sunuyor. 1/8sn hassasiyetinde ölçüm yapabilen kronograf özelliğinin yanı sıra tarih fonksiyonu da bulunan mekanizma, safir kristal cam bölmeli perfore kapaktan izlenebiliyor.

Breitling-for-Bentley-B06-Midnight-Carbon-8.jpg

Bentley otomobillerinde kullanılan jant modelinden esinlenerek tasarlanmış arka kapağın safir kristal cam bölmesinden kısmen gözüken mekanizma, süper spor otomobillerin fren disklerini ve kaliperlerini hatırlatıyor.

İnceleme için seçtiğimiz versiyonun üzerinde kauçuk astarla desteklenmiş siyah timsah derisi kayış bulunuyor. Breitling imzalı siyah kauçuk kayış alternatifi de bulunan modele, siyah karbon kaplamalı katlanır klips eşlik ediyor.

Breitling-for-Bentley-B06-Midnight-Carbon-7.jpg Breitling-for-Bentley-B06-Midnight-Carbon-9.jpg

Breitling-for-Bentley-B06-Midnight-Carbon-10.jpg

Sadece 500 adet üretilen Breitling for Bentley B06 Midnight Carbon modelini yakından görmek isterseniz, fazla geç olmadan İstinye Park AVM’ de yer alan Quadran Boutique’e bir uğramanızda fayda var.

Benzer İncelemeler