alexa Bulgari Saat Bölümü Genel Müdürü Antoine Pin ile Röportaj
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Bulgari Saat Bölümü Genel Müdürü Antoine Pin ile Röportaj

Sadece saat dünyasının değil genel anlamda lüks sektörünün önde gelen isimlerinden Bulgari’nin Saat Bölümü Genel Müdürü Antoine Pin ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Bulgari’nin güncel yenilikleri ve gelecek planları hakkında konuştuğumuz röportajımız sizlerle. 

antoine-pin-roportaj-1.jpg

Bu yılın başlarında, LVMH Watch Week kapsamında yeni modellerinizi sundunuz. Genel olarak LVMH Watch Week deneyiminden biraz bahsedebilir misiniz? Diğer saat fuarlarından ne gibi farkları var?

2020'den bu yana saat fuarlarının organizasyonunda büyük değişiklikler gördük. Baselworld'ün sona erdiğini, dünyanın farklı bölgelerinde çok sayıda fuarın yeniden düzenlendiğini ve saatçiliğin kalbi olarak Cenevre'ye yeniden odaklanıldığını gördük - Nisan'da Watches & Wonders ve Eylül'de Cenevre Saat Günleri büyük etkinlikler olarak.

Bulgari olarak, gündemimize uygun şekilde, ortaklarımıza yıllık takvimimize uygun farklı buluşma anları önerme yaklaşımımızı sürdürüyoruz. Bu her etkinlik için daha sınırlı sayıda ürün sunarak daha yapılandırılmış, daha odaklı bir iletişim kurmamızı sağlıyor.

Ocak ayındaki LVMH Watch Week, bizim için gruptaki kardeş markalarımızla birlikte yıla başlamanın en iyi yolu.
Dünyanın belli bir yerindeki müşterilerimizle ve basınla bu yıl Singapur'da buluşup, çok markalı şovların koşuşturmacasından uzakta, birlikte vakit geçirmemizi sağlıyor. Toplantılarımızın ve karşılaşmalarımızın kalitesi misafirler tarafından büyük beğeni topluyor.

2023 yılı için Bulgari saatlerinin ana teması nedir?

2023, Bulgari saatlerini uzmanlığımızı ve bilgimizi kanıtlamamız gereken bir dönemden ve olgunluk döneminden alan bir geçiş yılıdır.

Öncelikle kendimizi her yıl rekor kırma zorunluluğundan kurtarmamız gerektiğini düşünüyorum. 8 dünya rekoru ve 60 uluslararası ünvandan sonra Bulgari saatleri, özellikle Octo Finissimo koleksiyonuyla birlikte, saatçilik tarihinde en çok ödül alan saatler ve XXI. yüzyılın ilk saat ikonu olarak önümüzdeki on yılda da varlığını sürdürecek. Octo Roma'nın Nisan ayında yapılan lansmanı, tam olarak bu trende denk geliyor.

Kısaca, Bulgari saatlerinin 100. yılını kutlamak için Bulgari saatleriyle ilgili ilk kitabımızı hazırlıyoruz. Mirasımıza ve Bulgari saatlerinin farklı yorumlarına bakmak için mükemmel bir an. Köklü bir saatçilik geleneğimiz var. 20. yüzyılın başında zaten mücevherli saatler yapıyorduk ve bu, bugün hala tüm stratejilerimizin temel unsurlarından biri. Özünde mücevher saatler yapıyoruz ve üzerinde çalıştığımız göz kamaştırıcı kreasyonlardan bazılarını, özellikle de 2023'te LVMH Saat Haftası'nda başlayan yeni Serpenti Tubogas Infinity'nin lansmanını sergilemeyi dört gözle bekliyorum.

Serpenti her ne kadar mücevher saatlerin vazgeçilmez bir ifadesi olsa da, saate dönüşmüş bir mücevher olduğundan diğer saatler gibi süslenemezdi. Orada bir çeşit paradoks vardı. İlk kez, artık saati, bileziğin tüm uzunluğu boyunca uzanan bu son derece zarif pırlanta dizisi ile süsleyebiliyoruz. Bunun için Tubogas'ın üretim sürecini tamamen yeniden tanımladık. Bu bizim için, bir mücevher saatinin nasıl olması gerektiğinin mükemmel bir ifadesidir.

Serpenti her ne kadar mücevher saatlerin vazgeçilmez bir ifadesi olsa da, saate dönüşmüş bir mücevher olduğundan diğer saatler gibi süslenemezdi. Orada bir çeşit paradoks vardı. İlk kez, artık saati, bileziğin tüm uzunluğu boyunca uzanan bu son derece zarif pırlanta dizisi ile süsleyebiliyoruz. Bunun için Tubogas'ın üretim sürecini tamamen yeniden tanımladık. Bu bizim için, bir mücevher saatinin nasıl olması gerektiğinin mükemmel bir ifadesidir.

Bu yıl kadın saatleriyle ilgili pek çok yenilik gördük. Bulgari'nin kadın saatlerinin özelliği nedir?

Kuyumculuk kavramı iki farklı açıdan önemlidir. İlk olarak, tasarım açısından, sadece mevcut bir modelin daha küçük bir versiyonunu piyasaya sürmekle kalmayıp, özellikle kadınlar için saatler yaratıyoruz. Kadınlar için özel tasarımlar yaratma fikri, sektörde oldukça nadirdir. Ardından, erkek saatlerimiz için yaptığımız kadar kadın saatlerimiz için de horolojik içerik, zanaat ve ustalık getirme fikri var. Örneğin, son model Serpenti Tourbillon veya Piccolissimo kalibreye sahibiz, ancak bu devam eden bir süreç. Saatçilik veya kalibre stratejileri, hem kadın hem de erkek saatleri dikkate alınarak detaylandırılmıştır. Tasarım açısından farklı gereksinimleri karşılayabilecek uzmanlığa yatırım yapıyor ve geliştiriyoruz. Örneğin minyatürleştirme konusundaki bilgi birikimimiz, hem Finissimo dizisi ile Octo hem de Piccolissimo ile Serpenti için gelişmeler getirmemize olanak sağladı.

antoine-pin-roportaj-2.jpg antoine-pin-roportaj-3.jpg

Son on yılda Bulgari için yeni bir portföy oluşturduk. Koleksiyonlarımıza baktığınızda Serpenti Tubogas henüz 13 yıldır piyasada, Lucea 9 yıldır, Diva ise 7 yıldır. Bu kadar genç koleksiyonlara sahip tek marka biziz. Ama aynı zamanda özellikle Serpenti ve Tubogas zaten ikonik ürün grupları. Hepsi Roma kökenlerimizden esinlenmiştir. Lucea'dan Serpenti'ye kadar, benzersiz bir İtalyan tasarım sanatına ve çok güçlü bir karaktere sahipler. Markanın Serpenti veya Tubogas gibi güçlü kodlarına rağmen, Bulgari, saatçilik ve mücevherat sanatı sayesinde, onları efsaneler haline getirmek için onlarca yıl boyunca yeniden yorumlayabilen bir marka olmaya devam ediyor. Onları daha çok tanıtacağız. Yeni koleksiyonlar yaratmayı düşünmüyoruz. Buradaki fikir, bu tasarımlardan yararlanmak ve gelişmek.

antoine-pin-roportaj-5.jpg antoine-pin-roportaj-4.jpg

Uzun süredir yüksek kuyumculuk sektörünün içinde olmak size lüks saatçilik açısından nasıl bir avantaj sağlıyor?

Kesinlikle sınırları zorlamaktan ve yarının başarılarını tahmin etmekten asla vazgeçmeyen burada, İsviçre'deki inanılmaz ekibimizin yaratıcılığı. Aslında bu çok doğal. Temel olarak, çoğu kuyumcu, hizmetlerinin bir uzantısı olarak saat de satıyor, bu nedenle, böyle bir şirkette her çalıştığınızda, saat tarafında çalışıyor olsanız bile, mücevher dünyasıyla karşı karşıya kalırsınız. İki dünyanın farklı doğalarını anlıyorsunuz çünkü çok farklılar. Pek çok yakınlık var ama aynı zamanda pek çok farklılık var. Bu elde ettiğiniz, benzersiz bir deneyim. Saat ve mücevher dünyalarının karşı karşıya gelmesi, takılabilirliği ve çekiciliği anlamanıza yardımcı olur.

Bu yıl Octo Roma Koleksiyonunun ön plana çıktığını görüyoruz. Koleksiyonun felsefesinden kısaca bahseder misiniz?

Octo Roma, müşterilere ilginç bir seçenek sunmak için yoğun bir şekilde oluşturduğumuz ve uzun süre dayanacak şekilde inşa ettiğimiz bir koleksiyon. Açıkçası uzmanların, müşterilerin ve medyanın sahip olduğu bu övgüyü beklemiyordum. Estetik potansiyelini hafife almıştım. Octo Roma, köklü bir stil olarak saat portföyümüzün önemli bir parçası haline geliyor. Bu, yıllar boyunca geliştirdiğimiz saatçilik mükemmelliğine dayanan, İtalyan zarafet dokunuşumuza sahip klasik bir saattir. Kasanın daha cömert tasarlanmış boyutları, koleksiyonun tüm melodili komplikasyonlarla ve bir imza modeli olan Striking ile genişletilmesine izin veriyor. Saatlere olan sonsuz tutkumuzun bir göstergesi olan yenilik ve tasarımı beslemekten büyük bir heyecan ve tutkuyla olağanüstü, beklenmedik büyüklükte bir başarı.

antoine-pin-roportaj-6.jpg antoine-pin-roportaj-7.jpg

Özellikle son on yıla baktığımızda Octo Finissimo ve kırdığı rekorlar, markanızla ilgili ilk akla gelen gelişmeler arasında yer alıyor. Octo Finissimo için ne gibi planlarınız var?

Octo Finissimo, İsviçre mühendisliğinin en iyisinin zirvesidir ve aynı zamanda zarif çağdaş beyefendiler için 21. yüzyıl stiline uyan yeni bir stil tanımlamıştır. Tüm Octo ailesine bakarsam, oldukça ilginç çünkü iki çizgi arasında oldukça dengeliler.

Finissimo ve Roma iki farklı müşteri tipine karşılık gelmektedir. Roma, adil bir karaktere sahip, klasik ama o kadar da klasik olmayan saatleri seven birine karşılık gelir. Kolayca giyilebilir ve daha genç bir müşteriye hitap eder. Finissimo, her şeyden önce, halihazırda birkaç saate sahip olan ve koleksiyonlarına kendi kişiliğiyle çok farklı bir saat eklemek isteyen meraklılara hitap ediyor. Belli ki yıldız bir ürün grubu ve şirket içinde büyük gurur yaratacak alışılmadık komplikasyonlar ve konfigürasyonlar hazırlıyoruz. Sanatsal yolculuğumuzun bir diğer adımı, gelecekte daha fazla sanatsal yaratım olacak. Octo destanı sadece 10 yaşında, art arda 8 dünya rekoru kırıyor, 60'tan fazla uluslararası ödül alıyor ve daha yeni başlıyor!

Aluminium serisi, sadece zamanı gösteren modellerin yanı sıra Kronograf ve GMT versiyonlarına da ev sahipliği yapıyor. Gelecekte renk ve/veya malzeme sınırlı yenilikler görecek miyiz, yoksa yeni komplikasyonlar olacak mı?

Bulgari Aluminium havalı, çok yönlü ve takması kolay bir saattir. İtalyan tasarımı ve inanılmaz rahatlığın kombinasyonu ile tanımlanır. Bulgari'nin Italianità'sını mükemmel şekilde somutlaştıran bir modeldir. Bu bahar, ışık ve renk, Bulgari Alüminyum'un zamanımızla ne kadar eşsiz uyum içinde olduğunu, hayatın en güçlü anları ve en güzel duyguları için ideal yol arkadaşı olduğunu gösteren üç yeni kreasyonla ilgi odağında olacak.

Bulgari'nin en son yenilikleriyle ilgili olarak sizin favoriniz hangisi?

Hepsini seviyorum ama cevap vermem gerekirse, şu anda üretim mekanizmalarımızdan birine sahip, otomatik, üç kollu ve 41 mm çapında zarif bir tarihe sahip yeni Octo Roma'yı taktığımı söyleyebilirim. Kadranı aydınlatan Clous de Paris deseninin ölçülü ama sofistike dokunuşunu takdir ediyorum.

Benzer İncelemeler