alexa H77785733 | Hamilton | Khaki | X-Wind | Day Date
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Hamilton Khaki X-Wind Day Date H77785733

hamilton-logo.jpg

Saat endüstrisinin Amerikan menşeli markalarından Hamilton, beğenilen Khaki Koleksiyonu kapsamında yer alan X-Wind Day Date modeli ile inceleme köşemize konuk oldu.

hamilton-khaki-x-wind-1-.jpg

Hollywood filmlerinin vazgeçilmez saat markalarından biri de şüphesiz Hamilton. 60 yılı aşkın süredir beyaz perdeyle iç içe yaşayan marka, şu ana kadar 450’nin üzerinde yapımda yer aldı. Özellikle bilim-kurgu ve aksiyon filmlerinde boy gösteren markanın şimdiye kadar yer aldığı filmlerden bazıları ise şöyle; Interstellar, The Martian, Men In Black, Independence Day, 2001: A Space Odyssey ve Spider-Man 2.

Bugün inceleme köşemize konuk olan modelin kronograf fonksiyonlu versiyonunu da Independence Day filminin ikincisi Resurgence’da görmüştük. Başarılı aktör Liam Hemsworth’un kolunda gördüğümüz versiyon, bugün inceleyeceğimiz modelin çelik ve kronograf fonksiyonlu olanıydı.

hamilton-independence-day.jpg

Hamilton markası tarih olarak arkası oldukça dolu bir marka. Washington ve New York arasındaki ilk ABD posta servisinde kullanılması, ABD Silahlı Kuvvetlerinin resmi tedarikçi listesinde yer alması bunlardan bazıları. Konu posta servisi ve askeri amaca yönelik modeller olunca markanın yolunun havacılık kavramı ile kesişmesi de kaçınılmaz olmuş. 

Red-Bull Air Race takımı ile yaptıkları marka iş birliği ile birlikte havacılık konusunda faaliyetlerine aktif olarak devam eden markanın bu konsept doğrultusunda hazırlanmış pek çok modeli bulunuyor. Bugün inceleme köşemize konuk olan Hamilton Khaki X-Wind Day Date modeli de türünün en iyi örneklerinden birisi diyebiliriz.

hamilton-khaki-x-wind-2-.jpg

İnceleme için seçtiğimiz modelin paslanmaz çelikten yapılmış benzer bir versiyonunu Independence Day Resurgence filminde gördüğümüzden bahsetmiştim. Prodüksiyon ekibi ne düşündü bilemem ancak ben taktik görünümüyle tool-watch konseptine daha iyi uyduğunu düşündüğüm siyah PVD kaplama versiyonu tercih ettim.

hamilton-khaki-x-wind-9-.jpg

45mm çapında ve paslanmaz çelik üzerinde siyah PVD kaplamaya sahip kasa içerisinde sunulan modelin su geçirmezlik derecesi de 100 metre olarak ayarlanmış. Siyah PVD kaplamayla oldukça profesyonel bir görüntü sunan kasanın her iki yüzünde de çizilmeye dayanıklı safir kristal camlar kullanılmış. Kasa toplamda üç farklı kurma koluna ev sahipliği yapıyor. Yazımın devamında bu kolların görevlerinden bahsedeceğim.

hamilton-khaki-x-wind-4-.jpg hamilton-khaki-x-wind-5-.jpg

Saatin kadranı oldukça kalabalık bir tasarıma sahip, bu yüzden okunabilirlik biraz zayıf olsa da kontrast renk kullanımı ile bu durumun olabildiğince önüne geçmeye çalışılmış. Saat 9 konumunda beyaz zemin üzerine siyah renk fontlu tarih ve gün penceresi eklenmiş. Siyah kadranlı bir saatte beyaz zemin tarih penceresi çok hoşlandığım bir durum olmasa da okunabilirlik anlamında artı bir değer kattığı tartışılmaz.

hamilton-khaki-x-wind.jpg

Saatin bezeli ile kadranı arasında yer alan kısımda ise oldukça özel bir işlev saklı: Bir saatte ilk defa kullanılan fonksiyonlardan birisi olan “sürüklenme açısı hesaplayıcısı”. Bu fonksiyon sayesinde pilotlar önceden planlanmış yolculuklarında karşılaşacakları yanal rüzgârları doğru şekilde hesaplayabiliyorlar.

Bu tarz fonksiyonları farklı marka ve modellerde daha önce de görmüştük. Her ne kadar bugün hiçbir kullanım alanı olmasa da, teknolojinin bu kadar gelişmediği yıllarda ihtiyaç duyulan bu özelliklerin günümüzde hala saatlerde kullanılıyor olması markaların bence kullanıcı algısı açısından büyük önem taşıyor. Tıpkı aktif olarak kullanıldığı zamanlarda ölüm ile kalım arasındaki farkı yaratan bu fonksiyonu kullanmayacak olsam da kolumda olmasının bana keyif vermesinde olduğu gibi.

hamilton-khaki-x-wind-8-.jpg

Hamilton Khaki X-Wind Day Date gücünü kalibre H-30’dan alıyor. Tarih ve gün fonksiyonlarını içerisinde barındıran mekanizma tam kurulumun ardından kendi sınıfında lider bir değer olan 80 saatlik güç rezerv süresi sunuyor.

hamilton-khaki-x-wind-6-.jpg

Saatin üzerinde siyah dana derisi kordon ve PVD kaplama yer alıyor. Havacılık konseptindeki modellerde görmeye alıştığımız kordon üzerindeki zımba detayı bu modelde de göze çarpıyor.

hamilton-khaki-x-wind-7-.jpg

Baselworld 2017 itibari ile saat severlerin beğenisine sunulan model şu an için stoklarda yer almıyor. Fakat kısa bir süre içerisinde satış noktalarında yer alacağının bilgisini aldık. Hamilton Khaki X-Wind Day Date H77785733 modeli için liste fiyatı ise 1,075 CHF olarak belirtiliyor.

Benzer İncelemeler