alexa IW327007 | IWC | Pilot’s Watch | Tribute to Mark XI | Mark XVIII | Re-Issue
Horobox

Dk. Okuma Süresi

IWC Pilot’s Watch Tribute to Mark XI IW327007

iwclogo.png

Saat sektöründe özellikle son birkaç yıldır devam eden Re-Issue ve Heritage konsepti kapsamında tasarlanmış yeni modellere bir örnek de, geçtiğimiz aylarda IWC cephesinden gelmişti. Markanın efsanevi “pilot saati” konseptinin temel taşlarından kabul edilen 1948 tarihli Mark XI modelinden ilham alınarak tasarlanan IWC Pilot’s Watch Tribute to Mark XI (Ref.IW327007), detaylı fotoğraflar eşliğinde inceleme köşemizin konuğu oldu.

iwc-pilots-watch-mark-xviii-W327007-3.jpg

İsviçre saat endüstrisinin majör markaları arasında yer alan IWC, bu başarısının önemli bir kısmını koleksiyonundan eksik etmediği pilot saatlerine borçlu. 1948 yılında Mark XI modeli ile başlayan pilot saatleri macerası, günümüzde markanın en önemli ürün gruplarından birini oluşturuyor. 

SIHH 2016 bünyesinde, baştan aşağı yenilediği pilot saatleri koleksiyonu ile saatseverlerin büyük beğenisini kazanan marka, fuar süresince sergilediği yeniliklerin arasında Mark XVIII modelini de tanıtmıştı. 1948’de üretilen Mark XI modelinin temel karakterinden uzaklaşmadan, markanın ürün grupları arasında mevcudiyetine devam eden model ailesi, en son Mark XVIII ile saat meraklılarının beğenisine sunulmuştu. 2017 senesini ağırlıklı olarak yenilenen Da Vinci Koleksiyonu ile karşılayan marka, sene ortasında tanıttığı ve pilot saatleri serüveninin başlangıç noktası sayılan Mark XI modelinden esinlenerek hazırlanan IWC Pilot’s Watch Tribute to Mark XI (Ref.IW327007) ile tekrar gündeme oturmuştu.

iwc-pilots-watch-mark-xviii-W327007-12.jpg iwc-pilots-watch-mark-xviii-W327007-7.jpg

1 Temmuz tarihinde satışa sunulan ve sadece Londra’da bulunan Harrods Mağazası’ndan temin edilebilen model, üç ay devam eden bu uygulamanın ardından markanın dünyanın dört bir yanında yer alan butiklerine ulaşmaya başladı. IWC’nin Nişantaşı – İstanbul’da yer alan şık butiğinde inceleme fırsatı bulduğumuz model, Emre Şişman’ın objektifinden karelerle mercek altında…

1948 senesinde üretilen Mark XI ile büyük benzerlikler taşıyan yeni model için 40mm x 10.8mm boyutlarında paslanmaz çelik bir kasa tercih edilmiş. Tamamı mat yüzey formuyla hazırlanan kasanın ön yüzünde yansıma önleyici kaplamaya sahip safir kristal cama yer verilirken, arka kısımda ise masif paslanmaz çelik kapak kullanılmış. Kasanın su geçirmezlik değeri de, günümüz standartlarında artık biraz zayıf kalan bir değer olan, 60M olarak belirlenmiş.

iwc-mark-xi-11-iwc-forum.jpg

Original IWC Pilot’s Watch Mark XI Kaynak: IWC Forum

Yeni modelin kadranı da orijinal versiyon ile benzer tasarlanmış. Farklılık olarak bakıldığında ilk göze çarpan detay, markanın logosu ile ilgili… 1948 tarihli modelin kadranında International Watch Co. ibaresi yer alırken, yeni versiyonda markanın güncel logosu dikkat çekiyor. Piyasaya baktığımızda pek çok Re-Issue modelin, esin kaynağı olan tarihi model ile aynı marka logosunu paylaştığını göz önüne alırsak, IWC neden bu detayı atlamış bilemiyoruz. Açıkçası, ben bu modelin kadranında klasik International Watch Co. yazısını görmeyi çok isterdim… Eminim yeni modeli gören pek çok saatsever de benimle aynı düşünceyi paylaşıyordur.

iwc-pilots-watch-mark-xviii-W327007-1.jpg

Kadrana yer alan bir diğer değişiklik de tarih penceresi ilavesi… Kullanışlılık konusuna diyecek bir lafım yok, ancak orijinal modele sadık kalınması açısından tarih fonksiyonu bulunmayan bir kadran kesinlikle daha çok hoşuma giderdi. Bu bahsettiğim detaylar dışında kadran, orijinal versiyonda da yer alan saat 12 marköründeki üçgen, özgün kol tasarımı, büyük rakam indeks ve patina almış trityum görüntüsü veren koyu renk SuperLuminova dolgusu ile farklı markaların güncel Re-Issue modelleri arasında en iyi tasarımlardan biri olarak yerini alıyor.

iwc-pilots-watch-mark-xviii-W327007-9.jpg

Modelin kalbinde IWC Caliber Ref.35111 görev yapıyor. Sellita SW300 üzerinden geliştirilen otomatik kurgulu mekanizma 4Hz hızında çalışıyor ve tam kurulumda 42 saatlik güç rezervi sunuyor. Paslanmaz çelik arka kapağın altında yer alan yumuşak demir kafes sayesinde, mekanizma manyetik ortamlardan da etkilenmiyor.

iwc-pilot-watch-tribute-mark-xi-11-1.jpg

Sadece 1948 adet üretilen IWC Pilot’s Watch Tribute to Mark XI, yeşil renkte tasarlanmış NATO kayış ve IWC imzalı paslanmaz çelik toka ile geliyor.

iwc-pilots-watch-mark-xviii-W327007-4.jpg iwc-pilots-watch-mark-xviii-W327007-5.jpg

Markayı bugünkü konumuna getiren modeller arasında önemli bir yeri olan Mark XI modeline, IWC’nin güncel teknolojisi ve kalite anlayışı ile sahip olabilmek elbette büyük bir ayrıcalık. IWC Nişantaşı Butik’e sadece bir adet gelen model çoktan yeni sahibine ulaştı bile. Eğer siz de bu model ile ilgileniyorsanız IWC Türkiye ile temasa geçmenizde fayda var zira üretilen 1948 adetten büyük bir bölümünün satıldığı aldığımız duyumlar arasında.

iwc-pilots-watch-mark-xviii-W327007-11.jpg

Benzer İncelemeler