alexa Jacques Philippe | Automatic | Chronograph | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

İsviçre Kökenli Jacques Philippe Yeni Otomatik Saatindeki ETA 7750 Mekanizması İle Oldukça İddialı!

İsviçre’nin genç markalarından Jacques Philippe, geniş ürün grubunun bayrak gemisi modellerinden Automatic Chronograph Ref. JPAGC021111 ile mercek altında.

jacques-philippe-automatic-chronograph-1.jpg

Saat tutkusunun tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızla yaygınlaştığı yadsınamaz bir gerçek. Zamanı öğrenmenin günlük hayatta birçok yolu olmasına rağmen, her gün milyonlarca insan kol saatlerini kullanmaya devam ediyor. Bizler için saat hobisine gönül vermiş olmanın bir kıstası veya sınıfı yok. Horobox olarak içeriklerimiz, ağırlıklı olarak geleneksel saatçilik ve bu segmentin üst düzey isimlerine dair yayın ve paylaşımlardan oluşsa da, aslında saat hobisinin bel kemiği olan, içinde bulunduğumuz teknoloji çağında mekanik saat tutkusunun belki hala varlığını sürdürebiliyor olmasını sağlayan ve bu keyifli hobinin tabana yayılmasında büyük rol oynayan giriş seviye marka ve modelleri de asla göz ardı etmiyoruz.

jacques-philippe-automatic-chronograph-2.jpg

Bugün inceleme köşemizin konuğu, tam olarak bu segmentin içinde yer alıyor: Jacques Philippe Automatic Chronograph Ref. JPAGC021111. Modele geçmeden marka hakkında küçük bir bilgi verelim: Jacques Philippe, genç bir İsviçre markası. Ağırlıklı olarak modern tasarımlı, quartz mekanizmalı ve özellikle segmenti içerisinde gayet başarılı fiyat/performans oranı sunan modelleri ile pazarda yerini hızla sağlamlaştıran bir isim. Yazılı ve görsel basında olduğu kadar outdoor mecralarda da iddialı bir reklam kampanyası yürüten marka, ülkemizde saat sektörünün kilometre taşlarından kabul edilen Saat & Saat tarafından temsil ediliyor. 1971 yılından bu yana saat sektöründe faaliyetlerine devam eden Saat & Saat, perakende ve bayi ağındaki başarılı projelerin yanı sıra, temsil ettiği önemli markalar ve sektörün e-ticaret konusundaki öncü isimlerinden biri olması ile de ülkemizde gayet iyi tanınıyor.

jacques-philippe-automatic-chronograph-3.jpg jacques-philippe-automatic-chronograph-4.jpg

İnceleme için seçtiğimiz model, Jacques Philippe Automatic Chronograph Ref. JPAGC021111, markanın bayrak gemisi tabir ettiğimiz modelleri arasında yer alıyor. , Jacques Philippe’in sadece tasarım odaklı değil aynı zamanda mekanik saatçilik segmentinde de yer aldığının altını çizen şık modele, gelin, yakından bakalım.

Kasa

Jacques Philippe Automatic Chronograph Ref. JPAGC021111, 44mm çapında tasarlanmış ve paslanmaz çelikten üretilmiş bir kasa ile geliyor. İddialı boyutunun yanında klasik çizgileriyle dikkat çeken kasa, tasarımsal manada modern ve geleneksel unsurları güzel bir denge ile sunuyor. Tamamı parlak yüzeylerden oluşan kasa, boyutuna rağmen bilekte konforlu bir kullanım vadediyor. Bu konforun ardında yatan detaylar arasında ise, açılı tasarlanmış boynuz tasarımı ve sert yüzeylerden arındırılmış hatlar öne çıkıyor. 

jacques-philippe-automatic-chronograph-5.jpg jacques-philippe-automatic-chronograph-6.jpg

Kasanın ön yüzünde, yansıma önleyici kaplama uygulanmış, çizilmelere dayanıklı safir kristal cam yer alıyor. Bombeli yapısı ile kasanın pürüzsüz hatlarına mükemmel uyum sağlayan ön cam, yansıma önleyici kaplaması sayesinde özellikle bombeden kaynaklanması muhtemel yansımaların önüne geçerek, kadranın güzelliğini her türlü ışık altında kullanıcısına sunmaya devam ediyor. Kasanın arka yüzünde de yine cam bölmeli arka kapak görev yapıyor. Üzerinde modele ait bilgilerin bulunduğu kapak kasaya, altı adet minyatür vida ile sabitleniyor. Üzerinde JP logosu işlenmiş zarif kurma koluna, yine klasik temalı kronograflardan hatırladığımız, piston tarzı butonlar eşlik ediyor. Kasanın boynuz aralığı 22mm. Kasanın su geçirmezlik değeri ise 50 metre/5 bar olarak belirtiliyor. Deri kayışlı ve klasik yönü ağır basan mekanik bir kronograf için makul bir değer olduğunun altını çizelim. 

jacques-philippe-automatic-chronograph-7.jpg jacques-philippe-automatic-chronograph-8.jpg

Kadran

Şık modele siyah bir kadran eşlik ediyor. Kadranın zemin kısmında, centric olarak tabir edilen, dairesel motifler yer alıyor. Kronograf alt kadranlarının etrafına uygulanan bu motif, kadrana dengeli bir hareket katıyor. Kronograf alt kadranlarında kullanılan güneş ışını yüzey deseni ise, sayaçların kolay fark edilmesi için gereken yeterli kontrastı sağlıyor. Kadranın dış kısmında yer alan halka üzerinde saatler ve dakikalar yuvarlak nokta formuyla gösteriliyor. Halka üzerindeki saat markörlerinin dakika markörlerine göre bir klik daha büyük ve parlak metal olarak kullanılması ise, markanın küçük detaylara verdiği önemi vurguluyor. 12-6-9 formasyonunda yerleştirilen kronograf sayaçlarına, saat 3 hizasına konumlandırılan gün ve tarih penceresi eşlik ediyor. Beyaz zemin üzerine siyah fontlu gün ve tarih diskleri, kontrast renk paletiyle hemen her ortamda rahatça okunabiliyor. 

jacques-philippe-automatic-chronograph-9.jpg

Zaman, Dauphine (yaprak) tarzı akrep ve yelkovan ile okunuyor. Rodyum kaplamalı ibrelere, aynı malzemeden üretilmiş ve merkeze doğru uzayan saat markörleri eşlik ediyor. Yansıma önleyici kaplamalı camın da yardımıyla, zaman zahmetsizce takip edilebiliyor.

Mekanizma

Jacques Philippe Automatic Chronograph Ref. JPAGC021111 gücünü otomatik kronograf özellikli kalibreden alıyor. Modele hayat vermesi için tercih edilen ETA Valjoux 7750 mekanizma, saat endüstrisinin en başarılı otomatik kronograf kalibrelerinden biri kabul ediliyor. Safkan (yani modüler olmayan) otomatik kronograf olarak tasarlanıp üretilen kalibre, hızlı üretim süresi, sektör standartlarını yeniden belirleyen dayanıklılığı ve üstün zaman tutma kabiliyeti ile farklı segmentlerden birçok markanın tercihi olmaya devam ediyor.

jacques-philippe-automatic-chronograph-10.jpg

4Hz (28.800vph) balans salımı ile çalışan mekanizma, zaman gösterme fonksiyonun yanı sıra kronograf, gün ve tarih özelliklerine de yer veriyor. Gücünü Jacques Philippe imzalı altın kaplamalı ve perfore tasarımlı şık rotorundan alan mekanizma, tam kurulumda 48 saate kadar güç rezerv süresi sunuyor.

Kordon ve Klips

Şık model bileğe, siyah timsah derisi görünümlü dana derisi kayış ve Jacques Philippe imzalı katlanır klips ile sabitleniyor. Kasaya yakın kısımları dolgulu deri kayış hem kalitesi hem de konforu ile modelin genel tasarımıyla fevkalade uyumlu duruyor. Katlanır klips ise modelin prestijli duruşuna katkıda bulunurken, zarif kayışın uzun süre yıpranmadan kullanılmasına imkan sağlıyor.

jacques-philippe-automatic-chronograph-11.jpg jacques-philippe-automatic-chronograph-12.jpg

Jacques Philippe Automatic Chronograph Ref. JPAGC021111, çok yönlü tasarımı, görece büyük ebatlarına rağmen sunduğu konforu, özellikle içinde yer aldığı fiyat segmentine rağmen bünyesinde barındırdığı ETA Valjoux 7750 kalibresi ve ince detaylara verdiği önem ile oldukça başarılı bir profil çiziyor. 

Benzer İncelemeler