alexa 118537 | Nicolas Rieussec | Star Legacy | Montblanc | Sihh 2018 | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Montblanc Star Legacy Nicolas Rieussec Chronograph Ref. 118537

montblanc-logo-son.png

SIHH 2018 fuarı bünyesinde tanıttığı yeni modellerle ve başarılı fiyat/performans oranıyla dikkat çeken Montblanc, “kronograf”ın mucidi olarak bilinen Fransız saatçi Nicolas Rieussec anısına üretilmiş yeni modeliyle sayfalarımıza konuk oldu.

118537-montblanc-star-legacy-nicolas-rieussec-chronograph-2.jpg

İncelememize konu olan model, markanın ünlü Fransız saat üstadı Nicolas Rieussec anısına tasarladığı ilk model değil. Nicolas Rieussec ürün grubu 2008 senesinden bu yana Montblanc kataloglarını süslemeye devam ediyor.

118537-montblanc-star-legacy-nicolas-rieussec-chronograph-3.jpg

Nicolas Rieussec’in saatçilik tarihindeki yeri çok önemli zira teknik anlamda dünyanın ilk kronografını tasarlayıp üreten adam olarak biliniyor. Yunancada Chronos (zaman) ve graph(yazmak) kelimelerinin bir arada kullanılmasından türeyen ismin aslında fonksiyonel anlamda tam olarak Nicolas Rieussec’in 1821’de geliştirdiği düzeneği tanımladığını görmek mümkün. Geçmiş modellerinden Montblanc Star Nicolas Rieussec Mono Pusher Chronograph‘a yer verdiğimiz incelememizde, bu düzenekle ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

nicolas-mathieu-rieussec-.jpg

Nicolas Mathieu Rieussec (20 Temmuz 1781 - 18 Haziran 1866)

2008’de tasarlanan ilk Nicolas Rieussec modelinin ardından gece/gündüz indikatörlü ve ikinci zaman dilimi göstergeli yeni bir model tasarlanır. 2012 senesinde yapılan bu güncellemeyi günümüze kadar farklı tiplerde yeni modeller takip eder.

118537-montblanc-star-legacy-nicolas-rieussec-chronograph-1.jpg

Montblanc Star Legacy Nicolas Rieussec Chronograph 44.8mm çapında ve 15.02mm yüksekliğinde tasarlanmış paslanmaz çelik bir kasada geliyor. İlk bakışta geçmiş modellere benzer bir duruş sergileyen kasanın kenar kısımları yuvarlatılarak tekrar tasarlanmış. Yuvarlak kenarlara ek olarak ön yüzde yer alan safir kristal camın bombeli tasarlanması ile birlikte yeni model, eski cep saatlerini anımsatan retro bir görüntüye kavuşmuş. Saatin fonksiyonlarına ilişkin tüm ayarlar tek ayar kolu ile yapılabiliyor. Klasik kubbe formunda tasarlanan ve üzerinde Montblanc logosu yer alan ayar kolu üç ayar konumuna sahip. Model ailesinin imza detaylarında kronograf butonu ise tamamı parlak yüzeylerle hazırlanmış kasanın saat 8 hizasında yer alıyor. 30 metreye kadar su basıncına dayanıklı üretilen kasanın arka yüzünde safir kristal cam bölmeli kapak görev yapıyor.

118537-montblanc-star-legacy-nicolas-rieussec-chronograph-6.jpg 118537-montblanc-star-legacy-nicolas-rieussec-chronograph-10.jpg

SIHH 2018 fuarında görücüye çıkan yeni modelin kadranı da muhtelif farklılıklar içeriyor. Yeni modelin kadranı gümüş tonunda hazırlanmış bir zeminle tasarlanmış. Dizilim konusunda da çeşitli güncellemelere tabi tutulan kadranın tarih göstergesi saat 6 hizasına alınmış ve mavi renkli vidalar tarafından sabitlenen şık bir çerçeve içine alınmış. Gece/gündüz göstergesi de eksenin üst kısmına yerleştirilmiş zaman tutma alt-kadranına yerleştirilmiş. Kadran rengi olarak gümüş tonu baskın dursa da küçük alt-kadranlarda kullanılan kubbe formlu Titanyum diskler ve bölgesel olarak uygulanmış Guilloché ve Azuré tarzı zemin dokuları sayesinde üç boyutlu bir görüntü sunuyor.

118537-montblanc-star-legacy-nicolas-rieussec-chronograph-4.jpg 118537-montblanc-star-legacy-nicolas-rieussec-chronograph-9.jpg

Geçmiş modellerde olduğu gibi yine rakam indeks olarak ayarlanan saat markörleri için bu modelde biraz daha küçük boyutlu bir rakam fontu tercih edilmiş. Yaprak formunda hazırlanan akrep, yelkovan ve kronograf kolu için mavi renk tonu tercih edilirken, ikinci zaman dilimi için iskelet yapıda tasarlanmış gümüş bir kol kullanılmış.

118537-montblanc-star-legacy-nicolas-rieussec-chronograph-5.jpg

Montblanc Star Legacy Nicolas Rieussec Chronograph modelinin içerisinde markanın kendi tasarımı ve üretimi olan Caliber MB R2000 görev yapıyor. Kolon çarklı ve dikey kavramalı mekanizma 4Hz (28.800vph) frekansında çalışıyor ve çift tulumba sistemi sayesinde tam kurulumda 3 gün (72 saat) güç rezervi sunabiliyor. Zaman tutma özelliği dışında entegre kronograf, ikinci zaman dilimi, gece/gündüz indikatörü ve tarih göstergesi gibi fonksiyonlara ev sahipliği yapan otomatik mekanizma, safir kristal cam bölmeli arka kapaktan izlenebiliyor.

118537-montblanc-star-legacy-nicolas-rieussec-chronograph-7.jpg

Markanın Pelletteria – Floransa’da yer alan deri ürün bölümünde hazırlanmış mavi Sfumato timsah derisi kayış ve Montblanc imzalı paslanmaz çelik katlanır klips ile gelen model 7.540,00 EUR etiket fiyatı ile satışa sunuluyor.

118537-montblanc-star-legacy-nicolas-rieussec-chronograph-8.jpg

Benzer İncelemeler