alexa H02239 | Drop One | Soonow | HYT | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Ölüler Günü’nüz Kutlu Olsun!

Akışkanlar mekaniğiyle zaman tutma makineleri üreten HYT, SOONOW modeli için Meksika’dan, Ölüler Günü’nden ilham alıyor.

h02239-hyt-soonow-drop-one-1.jpg

Başlığı okur okumaz “Ölüler Günü de nedir?” ve “Ölüler Günü neden kutlanır?” soruları soruduğunuzu tahmin ediyorum. Zira benim aklıma hemen bu iki soru gelmişti. Küçük bir araştırmanın sonunda, bizden binlerce kilometre uzaktaki bir kültürün Ölüler Günü kutladığını hatta UNESCO tarafından İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasının Temsilcisi Listesi’nde yer aldığını öğrendim.

h02239-hyt-soonow-drop-one-5.jpg

Meksika’ya ait olan bu kültür, kişilerin bir araya gelerek aile bireylerini ve arkadaşlarını andıkları, onlar için dua ettikleri ve ruhsal yolcuklarına yardım ettikleri bir bayram olarak tanımlanıyor. Ölüm, insan döngüsünün bir parçası olarak kabul ediliyor. Bu nedenle üzülen, yas tutulan bir gün olarak değil, kutlamalar yapılarak geçiriliyor.

h02239-hyt-soonow-drop-one-4.jpg

Ölüler Günü’nden ilham alan HYT, beş yeni SOONOW modeliyle saatseverlerle buluştu. EMWA ve Berger Festivali’yle SIAR’da sergilenen modeller Meksika’nın bayrak renkleri olan kırmızı, yeşil ve beyazla donatılmış, rengârenk boyanmış kafataslarıyla da Ölüler Günü’ne göndermede bulunmuş.

h02239-hyt-soonow-drop-one-2.jpg

HYT SOONOW (Ref. H02239), 48.8mm çapında, 20.08mm yüksekliğinde matlaştırılmış paslanmaz çelik kasayla geliyor. Saatin kadranının üzerinde bombeli safir kristal cam yükseliyor. “One of Five” çıkartmasının bulunduğu vidalı arka kapakta da yine safir kristal cam bölme yer alıyor. Kasa, 50 metreye kadar su basıncına dayanıklılık gösteriyor.

h02239-hyt-soonow-drop-one-6.jpg

Görkemli kasanın içinde tam kurulumda 65 saatlik güç rezervi sağlayan elden kurmalı mekanizma görev alıyor.

Saatin mavi-mor anodize titanyum kadranında 937 delik ve 18K 313 altın pin bulunuyor. Saat markörleri ve numaralar kadranın kenarlarında yer alıyor. “Soon” ve “Now” desenli saniye gösterge diski sol gözde, güç rezervi göstergesiyse sağ gözde konumlandırılmış.

h02239-hyt-soonow-drop-one-3.jpg

Siyah kauçuk kayış ve titanyum tokayla tamamlanan HYT SOONOW’dan yalnızca beş adet bulunuyor.

Benzer İncelemeler