alexa PAM01243 | PAM 1243 | Eilean | Radiomir | Panerai | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Panerai Radiomir Eilean (Ref. PAM01243)

Saat dünyasının kült isimlerinden Panerai, ikonik ürün grubu Radiomir koleksiyonuna yeni bir model ekledi. Radiomir’in görkemli geçmişine gönderme yapan detaylarla donatılan yeni model, markanın denizcilikle dolu DNA’sının da altını çiziyor.

pam01243-panerai-radiomir-eilean-1.jpg

Radiomir’in ünlü marka için büyük bir anlamı var. Bugün saat dünyasının özgün isimleri arasında yer alan Panerai’ın hayranlık uyandıran hikayesi, bu özel saat ile, yani Radiomir ile, başlıyor. 1936 yılında Guido Panerai tarafından tasarlanan ve adını, kadranın karanlık ortamlarda okunabilmesini sağlamak amacıyla geliştirilen malzemeden alan Radiomir, bugün yeni bir model ile bir kez daha görkemli geçmişini günümüze taşıyor.

pam01243-panerai-radiomir-eilean-5.jpg

Modelin teknik detaylarına geçmeden önce, modele ismini veren Eilean’dan bahsetmekte fayda var. Eilean, İskoçya'nın Fife tersanesinde önde gelen tekne üreticisi William Fife III tarafından tasarlanan bir yat. Artık denize açılamaz duruma gelene kadar Avrupa ve Karayip denizlerinde yelken açan yat, 2006 yılında Panerai tarafından satın alındı.

pam01243-panerai-radiomir-eilean-6.jpg

Radiomir Eilean markanın denizcilik mirasına vurgu yapan birçok detaya ev sahipliği yapıyor. Kadranın yüzeyinde kullanılan çizgiler ve alacalı kahverengi kaplama yatın tik güvertesini çağrıştırırken, kasa arkası ve kayış üzerinde, geminin bomunda bulunanla aynı şekilde yazılmış "Eilean 1936" yazısı dikkati çekiyor. Aynı şekilde, teknenin gövdesini süsleyen ejderha amblemi, kasanın sol tarafında yer alan bir gravürde tekrar hayat buluyor. Panerai'nin doğduğu İtalya bölgesi olan Toskana'da üretilen deriden yapılan kayış, Eilean'ın yelkenlerinde bulunan bağcıklardan ilham alan özenli dikişlere yer veriyor.

pam01243-panerai-radiomir-eilean-2.jpg

Yeni model, 45mm çapında tasarlanmış, Radiomir tarzı bir kasa ile geliyor. Panerai’in Patina Steel adını verdiği, mat paslanmaz çelik alaşımından üretilen kasa, 100 metreye kadar su geçirmiyor.

Radiomir ailesinin temel tasarım unsuru olan yüksek okunabilirlik felsefesine uygun tasarlanan kadranda, altın tonda akrep/yelkovan göre yapıyor. Sandwich tarzı kadranın fosforlu katmanında kullanılan renk tonu, modelin Retro karakterinin altını çiziyor.

pam01243-panerai-radiomir-eilean-3.jpg

Panerai Radiomir Eilean PAM01243, P.6000 mekanizma ile hayat buluyor. Modelin Vintage temasına uygun şekilde elden kurmalı üretilen mekanizma, tam kurulumda 3 gün/72 saat güç rezerv süresi sunuyor.

pam01243-panerai-radiomir-eilean-4.jpg

İlham aldığı Eilean’ın yelken numarası olan 449 adet ile sınırlı üretilecek modele, yatay dikiş detayı ve Eilean logosu ile süslenmiş, kahverengi Cuoio Toscano dana derisi kayış ve yine Patina Steel malzemeden üretilmiş trapez toka eşlik ediyor.

Benzer İncelemeler