alexa CAR5A8Y.FT6072 | Calibre Heuer 02T | COSC | Carrera | TAG Heuer | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

TAG Heuer Carrera Calibre Heuer 02T COSC (Ref. CAR5A8Y.FT6072)

İsviçre’nin önde gelen lüks saat üreticilerinden TAG Heuer, iddialı fiyat etiketiyle saat endüstrisinin en uygun fiyatlı Tourbillon modelleri arasına giren Carrera Calibre Heuer 02T COSC ile mercek altında.

car5a8y-ft6072-tag-heuer-carrera-calibre-heuer-02t-cosc-1.jpg

Resmi lansmanı Baselworld 2016 fuarında yapılan model, markanın efsane isim Biver yönetiminde başladığı stratejik değişim sürecine dair en bariz örneklerden biri olarak gösterilmişti. Farklı markalardan benzer özellikli modellerle kıyaslandığında fazlasıyla rekabetçi fiyat etiketiyle geleneksel İsviçre saatçiliği başlığında yer alan lüks markalar arasına en ulaşılabilir Tourbillon unvanın da sahibi olan model, bir kez daha sayfalarımıza konuk oldu. Güncel TAG Heuer koleksiyonunda toplamda 10 farklı model olarak yer alan Carrera Calibre Heuer 02T COSC, serinin giriş fiyatlı versiyonlarından Ref. CAR5A8Y.FT6072 ile sizlerle...

car5a8y-ft6072-tag-heuer-carrera-calibre-heuer-02t-cosc-9.jpg

Modelin kasası 45mm çapında tasarlanmış. Satine yüzeyli Grado 5 kalite titanyum alaşımından imal edilen kasanın ön yüzünde yer alan bezel ise son dönemlerin popüler alternatif malzemesi seramikten üretilmiş. Ön ve arka yüzünde çizilmelere dayanıklı safir kristal camların görev yaptığı kasanın sağ tarafında konsepte uygun şekilde tasarlanmış kurma kolu ve buton setine yer verilmiş. Modelin su basıncına dayanıklılık değeri ise, lüks bir Tourbillon spor kronograf için mükemmel bir değer olan, 100 metre olarak belirlenmiş.

car5a8y-ft6072-tag-heuer-carrera-calibre-heuer-02t-cosc-3.jpg car5a8y-ft6072-tag-heuer-carrera-calibre-heuer-02t-cosc-5.jpg

Modelin kısmen perfore şeklinde hazırlanmış kadranında siyah ve titanyum grisi tonların hâkim olduğu endüstriyel ve sportif bir tasarım tercih edilmiş. Tri-Compax kronograf şeklinde dizilime sahip siyah opalin kadrana yine siyah tonda Super LumiNOVA fosfor malzemesi tatbik edilmişi rodyum kaplama kollar ve aplik indeksler eşlik etmiş. 60 saniye/dakika skalası işlenmiş iç flanj vasıtası ile zamanı hassas bir şekilde okumaya imkân veren kadranın saat 6 hizasına ise Tourbillon kafesi yerleştirilmiş.

car5a8y-ft6072-tag-heuer-carrera-calibre-heuer-02t-cosc-2.jpg car5a8y-ft6072-tag-heuer-carrera-calibre-heuer-02t-cosc-4.jpg

Modelin en önemli özelliği şüphesiz içinde yer alan mekanizması. TAG Heuer Calibre Heuer 02 Tourbillon referansını taşıyan otomatik kronograf fonksiyonlu mekanizma 31mm gibi özelliklerine göre oldukça kompakt sayılabilecek bir çapa sahip. 33 taşlı mekanizma çalışma frekansı yine Tourbillon bulunduran bir mekanizma için hızlı diyebileceğimiz bir değer olan 4Hz (28.800vph), tam kurulumda sunduğu güç rezerv süresi ise 65 saat olarak ayarlanmış. Bir tam turunu 60sn’de tamamlayan Tourbillon özelliği ile öne çıkan mekanizma, Contrôle Officiel Suisse des Chronomètres (COSC) sertifikasını da taşıyor.

car5a8y-ft6072-tag-heuer-carrera-calibre-heuer-02t-cosc-6.jpg

İnceleme için seçtiğimiz versiyon (Ref. CAR5A8Y.FT6072) vulkanize kauçuk astarlı kahverengi dana derisi kayış ile geliyor. Kayışın uç kısmında ise siyah kaplamalı TAG Heuer imzalı katlanır klips görev yapıyor.

car5a8y-ft6072-tag-heuer-carrera-calibre-heuer-02t-cosc-7.jpg

İnceleme için seçtiğimiz model 18.100 CHF fiyat etiketi taşıyor. TAG Heuer gibi bir markanın ürünü olduğu düşünüldüğünde gerçekten ezber bozacak nitelikte bir fiyat/performans oranı sunan model, özellikle Tourbillon komplikasyonuna modern bir tasarım eşliğinde sahip olmayı arzu edenler için biçilmiş kaftan bir alternatif olarak alışveriş listesine en üst sıradan girmeyi başarıyor.

car5a8y-ft6072-tag-heuer-carrera-calibre-heuer-02t-cosc-8.jpg
Benzer İncelemeler