alexa Expert Solar | T-Touch | Tissot | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Tissot T-Touch Expert Solar

tissot-logo.png

Tissot dokunmatik ekrana sahip saatlerini ilk tanıttığında takvimler 1999’u gösteriyordu.  İlk çıktığı yıllarda “ tool watch “ konseptinin gelişmeye ne kadar yatkın olduğuna ispat niteliği taşıyan dokunmatik saatler özellikleriyle görenleri kendine hayran bırakıyordu. Zamanına göre müthiş bir yenilik olan dokunmatik ekranlar özellikle son on yılda artık iyice hayatımızın bir parçası haline gelmiş durumda.

Taktik ve sportif kullanıma yönelik ürünlerin ilk örnekleri olmasa bile T-Touch modelleri dalgıçlar, denizciler ve dağcıların ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde tasarlanan versiyonları ile her zaman önemini korumayı başardı.

Şimdi ise durum biraz farklı. Dokunmatik ekranın “ fennin son icadı “ olarak lanse edildiği yıllar geride kaldı. Günümüzde dokunmatik ekranlı saat denildiğinden ilk akla gelen, son dönemlerin popüler konsepti akılı saatler oluyor. Her geçen gün yeni bir markanın da dahil olduğu rekabet ortamı gittikçe kızışırken İsviçre’nin köklü markaları da bu hızla gelişen ürün gamına kayıtsız kalmayıp kendi modellerini piyasaya sürmeye başladı bile.

T-SSOT_T-TOUCH_EXPERT_SOLAR_T091-420-44-051-00-1-.jpg

Buraya kadar T-Touch aleyhine pek bir gelişme yok gibi de dursa aslında fiyat parametresinde biraz sorun olduğunu söyleyebiliriz. T-Touch bir “akıllı saat” değil ancak, genel kanı itibarıyla günümüz akıllı saatlerinde görmeye alıştığımız dokunmatik ekran ve muhtelif özellikler onu bu kategoriye yakın tutuyor. İşte tam bu noktada ortaya fiyat parametresi çıkıyor. Durumu basit bir örnekle özetlemeye çalışalım; Tissot T-Touch Expert’in satış fiyatı neredeyse iki adet Apple Watch almaya yetiyor. Tissot’un köklü bir İsviçre “saat” markası olduğunu ve T-Touch’ın da spesifik ihtiyaçlara yönelik ve yine spesifik alıcı profili için üretilmiş profesyonel bir enstrüman olduğunu savunanlar elbette olacaktır ancak, günümüz ortalama kullanıcısı için sayısı yüzleri aşan uygulamalarla kullanılabilirliği arttırılan ve cep telefonu ile direkt bağlantı içinde olan bir akıllı saat daha tercih edilebilir duruyor.

T-SSOT_T-TOUCH_EXPERT_SOLAR_T091-420-44-051-00-3-.jpg

Biraz karamsar bir tablo çizmiş olabiliriz dolayısıyla lafı uzatmayalım ve Tissot T-Touch Expert Solar’ın güçlü yönlerinden bahsedelim. Expert Solar ile kullanıcısı için son derece önemli muhtelif spesifik ölçümler yapmak mümkün. Ayrıca bu ölçümleri yaparken ne biten pil ömrünüz için endişe ediyorsunuz ne de etrafta USB girişi veya priz arıyorsunuz çünkü Expert Solar güneş ışığı ile şarj oluyor. İşin diğer güzel kısmı ise Expert Solar’ın kullanılabilirliğini maksimize etmek için bir cep telefonuna da ihtiyaç duymuyorsunuz.

İnceleme için yakın bir arkadaşımın satın aldığı günden beri günlük olarak kullandığı saatini ödünç aldım. Kasada muhafaza edilmediğini her halinden belli ediyor da olsa özellikle “tool watch” tarzı saatlerinin hakkı verilerek kullanılmış olanları üzerinden inceleme yapmaktan hoşlandığımı itiraf edeyim.

T-SSOT_T-TOUCH_EXPERT_SOLAR_T091-420-44-051-00-4-.jpg

T-Touch Expert Solar titanyumdan üretilmiş kasa ve bilezik ile geliyor. 45mm çapa sahip kasanın titanyum olması nedeniyle kolda oldukça hafif hissedildiğini söyleyebilirim. Açıkçası hafif saatlerden pek de haz eden bir kullanıcı olamadım hiç. Aslında direkt alakalandırmak yanlış da olsa hafiflik mevzusunu hep yapım kalitesinde zayıflık olgusuna bağlıyorum ancak, T-Touch Expert Solar için bu durum kesinlikle geçerli değil. Saatin yapım kalitesi ve detay işçiliği mükemmel. Bileziğin verdiği kalite hissi gayet yüksek. Tissot logosu işlemesine sahip katlanır klips şıklıktan ödün vermeden görevini yerine getiriyor.

T-SSOT_T-TOUCH_EXPERT_SOLAR_T091-420-44-051-00.jpg

T-SSOT_T-TOUCH_EXPERT_SOLAR_T091-420-44-051-00-8-.jpg T-SSOT_T-TOUCH_EXPERT_SOLAR_T091-420-44-051-00-5-.jpg

Kadranda güneş ışığından kazanılan enerjiyi saatin içindeki kapasitöre gönderen “photovoltaic” kadran yüzeyi kullanılmış. Dama tahtası desenli kadranın her açıdan son derece şık durduğunu söyleyebilirim. Yelkovan/Akrep ve indeksler için kadran yüzeyi ile kontrast beyaz renk tercih edilmiş. Kalın tasarlanan kollar ve indeksler saatin okunabilirliğini yüksek seviyede tutuyor.

Koyu renkli kadran tasarımı, mat ağırlıklı yüzey formu ve çeliğe nazaran daha koyu renge sahip titanyum materyali ile 45mm’den daha kompakt duran saatin kendi sınıfında gömlek manşeti altına gizlenebilen nadir modellerden olduğunu da hatırlatalım.

T-SSOT_T-TOUCH_EXPERT_SOLAR_T091-420-44-051-00-2-.jpg

Özellik olarak da pek çok faydalı ölçüme imkan veren T-Touch Expert Solar su geçirmezlik değeri olarak da oldukça kullanışlı bir değer olan WR100M ile geliyor.

T-Touch serisinin Expert alt ürün gamında yer alan modellerin dağcılık sporu ile bağlantılı olarak geliştirildiğini söylemek mümkün. Saatin ayar butonuna ( tepe değil, buton ) bir kez dokunulduğunda uykudan uyanıp zaman moduna geçen saatin hangi fonksiyonu kullanacağımıza karar vermek bize kalmış. Saat 12 noktasına dokunduğunuzda hava basıncı değerini okuyan barometre fonksiyonuna ulaşıyoruz. Son derece hassas ve kullanışlı pusula fonksiyonu ise saat 6 noktasına dokunarak aktif hale getiriliyor. Birden fazla alarm ve geri sayım özeliğinin yanı sıra split timing kronograf özelliği de bulunan T-Touch Expert Solar hem ekrana hem de ek butonlara dokunularak sorunsuz ve pratik şekilde kullanılabiliyor.

T-SSOT_T-TOUCH_EXPERT_SOLAR_T091-420-44-051-00-7-.jpg

Saatin masif arka kapağı da titanyumdan yapılmış. Daha önce de belirttiğimiz üzere saatin su basıncına dayanıklılık değeri WR100M dolayısıyla saati yüzerken de kullanmak mümkün ancak yine de dalış için tavsiye etmiyoruz.

T-SSOT_T-TOUCH_EXPERT_SOLAR_T091-420-44-051-00-6-.jpg

T-Touch Expert Sola,r köklü bir İsviçre markasına ait son derece yenilikçi, hatta sınıfında öncü bir ürün grubunun en rafine versiyonlarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Günümüz koşullarında değerlendirildiğinde hemen hemen her ürün gibi olumlu ve olumsuz yönlere sahip T-Touch Expert Solar, sportif aktivitelerle içli dışlı yaşayan, gelişmiş ve yüksek teknolojiler barındıran ürünleri tercih ederken özellikle şıklığa da önem veren kullanıcılar için biçilmiş kaftan bir ürün.

T-SSOT_T-TOUCH_EXPERT_SOLAR_T091-420-44-051-00-10-.jpg T-SSOT_T-TOUCH_EXPERT_SOLAR_T091-420-44-051-00-9-.jpg

Benzer İncelemeler