alexa Tudor | Black Bay | Bronze | Baselworld 2016 | HOROBOX
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Tudor Heritage Black Bay Bronze 79250BM

tudor-logo.jpg

Tudor, 2016 Baselworld fuarında yenilenmiş Black Bay koleksiyonunun tanıtımını gerçekleşttirdi. Aralarında öyle bir model vardı ki, kasa malzemesiyle fuarın en çok konuşulan saatlerinden biri haline geldi; Heritage Black Bay Bronze 79250BM. Marka bu modelin kasasında üstün metalurjik özellikleri olan bir alüminyum/bronz alaşımı kullanmış.

Diğer bütün bronz saatler gibi Tudor Heritage Black Bay Bronze 79250BM de altın-bakır tonlarında renge sahip ancak bu durum kesinlikle kalıcı değil. Saatin kullanımına başlanmasından itibaren bir hafta gibi kısa bir süre geçmesine rağmen kasada gözle görülür renk değişikliklerine rastlamak mümkün. Bronz saatlerin yüzeylerindeki renk değişiklikleri kullanıcının içinde bulunduğu çevre koşullarına göre farklılık gösterdiğinden, bir süre sonra bütün bronz saatler kendilerine has benzersiz görünümlerine kavuşmaktalar.

Tudor-Black-Bay-Bronze-Baselworld-2016-1.jpg

Bu saati diğer Black Bay modellerinden ayıran bir başka yenilik de kasanın finisajının parlak yerine mat şekilde yapılmış olması. Arka kapakta ise herhangi bir allerjik reaksiyona karşı önlem olarak bronz yerine bronz rengi kaplama materyal tercih edilmiş.

Tudor Heritage Black Bay Bronze’deki yenilikler elbette yukarıda saydıklarımızla sınırlı değil;

Standart Black Bay modelleri 41mm çapında kasa kullanırken bu değer Bronze modeli için 43mm olarak belirlenmiş. Kişisel olarak büyük çaplı saatlere karşı büyük bir ilgi beslemediğimden(Panerai’ler hariç) artırılmış kasa ölçüsü benim için bir dezavantaj fakat büyüyen boyut beraberinde konforsuzluğu da getirmemiş. Saat bilekte son derece rahat ve dengeli bir duruş sergiliyor. Fırçalanmış yüzeylerin de saatin daha derli toplu durmasına olan katkısını göz önünde bulundurmak gerek.

Tudor-Black-Bay-Bronze-Baselworld-2016-5.jpg

Saatin arka kapak hariç bütün yüzeyleri bronzdan imal edilmesi bileğe takıldığında görünür tüm yüzeylerin yeşil tonlarında patinaya kavuşacağını işaret ediyor.

Black Bay Bronze’nin bezeli saatin kalanıyla uyumlu olabilmesi için kahverengi anodize alüminyumdan üretilmiş ve 60 dakikalık skalaya sahip.

Tudor-Black-Bay-Bronze-Baselworld-2016-6.jpg

Serinin diğer modelleri için geçerli olan metal bilezik opsiyonu Bronze için mümkün değil ancak kutu içeriğinde iki farklı kayış bulunuyor. Eskitilmiş deri ve kumaş nato kayışlar bronz tokalarla desteklenmiş. Saate dair bir başka detay ise kayış değiştirme işlemini oldukça kolaylaştıran ve satin tarihi dokusuna vurgu yapan boynuz delikleri.

Tudor-Black-Bay-Bronze-Baselworld-2016-3.jpgTudor-Black-Bay-Bronze-Baselworld-2016-4.jpg

Tudor Submariner Ref. 7922’den alışkın olduğumuz klasik Tudor dalış saati kadran düzenlemesinin aksine Bronze modelinde yalnızca 3, 6 ve 9 sayıları bulunmakta. İndeksler ve sayılar pembe altından imal edilmiş ve krem tonlarında luminova ile doldurulmuş. Kollar Tudor’un imzası niteliğindeki “snow flake” şeklinde ve artan kasa ölçülerinden ötürü diğer modellerden bir miktar daha uzunlar. Kadran rengi olarak mat kahverengi tercih edilmiş.

Tudor-Black-Bay-Bronze-Baselworld-2016-7.jpg

Tudor Heritage Black Bay Bronze 79250BM, yeni geliştirilen in-house kalibre MT5601’e sahip. Bu durum kadrana eklenen ilave satırlardan belli ediyor kendini. Mekanizma isminin başındaki MT “Manufacture Tudor” anlamına geliyor. Kronometre(COSC) sertifikalı mekanizma tam kurulumda 70 saatlik güç rezervine ve 28800vph’lik çalışma hızına sahip. Modelimiz dalış saati olarak tasarlandığından mekanizmanın güzel görüntüsünü maalesef masif arka kapak engelliyor.

05-movement-5602.jpg

Black Bay Bronze’yi ailenin diğer versiyonlarıyla eş zamanlı deneme ve kıyaslama şansı bulduğumdan bu saati kesinlikle beğendiğimi belirtmeliyim. Kahverengi bezel saatin oldukça derli toplu görünmesini sağlamış. Şahsi görüşüm 41mm’lik kasanın zevkime daha çok hitap edeceği yönünde ancak 43mm’lik ölçüden ötürü hiçbir rahatsızlık hissetmedim.

Görsel açıdan Bronze’yi Black Bay serisinin karakteristik özelliklerini taşıyan yeni bir kategoride değerlendirmeyi doğru buluyorum çünkü bu saate dair her detay “yeni”.

Saatin en beğendiğim yenilikleri arasında ise kesinlikle mekanizma geliyor; ETA kalibrelere göre açık ara üstün gelen MT5601, uzun güç rezervi, silicon balans yayı ve COSC sertifikasıyla takdirimi kazanıyor. Her şeyden önemlisi ise tüm bu yeniliklerin modelin fiyat etiketine aynı oranda yansımamış olması. ETA’ya kıyasla çok daha pahalı bir mekanizma ve sıradışı özellikleri olan bronz materyalini kullanmasına rağmen Tudor Heritage Black Bay Bronze 79250BM’nin liste fiyatı 3800CHF gibi oldukça makul bir seviyede belirlenmiş

Tudor-Black-Bay-Bronze-Baselworld-2016-9.jpg

Benzer İncelemeler