alexa Zenith | Heritage | Cronometro | Tipo CP-2 | “Cairelli” | HOROBOX
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Zenith Heritage Cronometro Tipo CP-2

zenith-logo-son-2.jpg

Pilot saatleri konusunda önemli bir geçmişe sahip olan Zenith, 1960lı yıllarda İtalya Hava Kuvvetleri – F104 Starfighter pilotları için hazırladığı özel bir modelden esinlenen yeni limitli modeli Zenith Heritage Cronometro Tipo CP-2 “Cairelli” ile boy gösterdi.

zenith-heritage-cronometro-tipo-cp-2-2.jpg

Mevzu Pilot saatleri olduğunda elbette ilk akla gelen markalardan biri de Zenith oluyor... Pilot saatleri ile olan birlikteliği neredeyse havacılık tarihi kadar eskiye dayanan markanın geçmişinde bu tür pek çok başarılı modele rastlamak mümkün. İşte Zenith Heritage Cronometro Tipo CP-2 “Cairelli” de bu özel modellerden birini günümüze taşıyor...

zenith-heritage-cronometro-tipo-cp-2-3.jpg

Saatin uzun sayılabilecek isminde yer alan Tipo CP-2 sadece basit bir kod veya referans değil... “Tipo Cronometro Polso -2” yani “kol kronometresi Tip-2” olarak çevirebileceğimiz bu tanımlamanın hemen ardından gelen Cairelli ise, 1960lı yıllarda dönemin İtalya distribütörlerinden A.Cairelli için hazırlanan orijinal modeli simgeliyor. Sadece 2500 adet üretilen modelin şanslı müşterileri arasında ise çoğunluğu yine dönemin gözde savaş uçaklarından Lockheed F-104 Starfighter ile uçan İtalyan Hava Kuvvetleri pilotları oluşturuyor. 

zenith-heritage-cronometro-tipo-cp-2-9.jpg

Aynı dönem içerisinde Leonidas, Breitling ve Universal Geneve gibi markalardan da saat tedarikine devam eden İtalyan Silahlı Kuvvetleri için üretilen modeller genel olarak benzer spesifikasyonlar taşıyor. Birçoğunun arka kapaklarında yer alan MM (Marina Militare / İtalyan Deniz Kuvvetleri ) ve  AMI (Aeronautica Militare Italiana / İtalyan Hava Kuvvetleri ) ile bilinen saatler bugün koleksiyonerlerin hayallerini süslemeye devam ediyor.

zenith-heritage-cronometro-tipo-cp-2-6.jpg

Modern versiyonun orijinal model ile oldukça benzer bir tasarımı olduğunu söyleyebiliriz. Paslanmaz çelikten üretilmiş kasa 43mm ölçüsündeki çapıyla orijinal modele sadık duran bir görüntü sunuyor. İki yöne dönebilen dalgıç tipi bezelin de yer aldığı kasanın ön yüzünde yansıma önleyici kaplamaya sahip safir kristal cam yer alıyor.

zenith-heritage-cronometro-tipo-cp-2-7.jpg

Saatin Bi-Compax diziliminde hazırlanmış siyah renkli kadranının da ilham alınan vintage model ile oldukça benzer olduğunu söylemek mümkün... Modern versiyonda bir klik daha geniş hazırlanan kronograf alt kadranları sat 3 ve 9 pozisyonlarında yer alıyor. Güncel standartlar doğrultusunda Super Luminova fosfor malzemesi tatbik edilen kollar ve indeksler de orijinal modelin çizgilerine sadık kalan detaylar arasında yerini alıyor.

zenith-heritage-cronometro-tipo-cp-2-5.jpg

Yeni modelin esinlendiği orijinal versiyondan belki de en bariz farkı kalbinde taşıdığı mekanizması... Üretildiği dönem itibarıyla elden kurmalı bir mekanizma ile tasarlanan vintage modelden farklı olarak, modern versiyonun içerisinde markanın gururu Zenith El Primero Ref.4069 otomatik kronograf mekanizma görev yapıyor.

Sadece 1000 adet üretilen modelin üzerinde askeri yeşil tekstil kordon ve paslanmaz çelik toka yer alıyor.

zenith-heritage-cronometro-tipo-cp-2-8.jpg

zenith-heritage-cronometro-tipo-cp-2-10.jpg zenith-heritage-cronometro-tipo-cp-2-11.jpg

Benzer İncelemeler