alexa SCED035 | SCED037 | Ripley’s Watch | Aliens | X Giugiaro Design | Seiko | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Seiko X Giugiaro Design

seiko-logo-new.png

Japon mühendisliği ve İtalyan tasarımının göz alıcı kombinasyonu Seiko X Giugiaro Design Limited Edition’un, ülkemizdeki ilk ve muhtemelen tek incelemesi Horobox farkıyla sizlerle. İddialı bir giriş olduğunun farkındayım ancak elimizdeki saat adından dahi sıra dışılığını ortaya koymayı başarıyor.

Seiko-Giugiaro-Aliens-Ripley-Watch-7-.jpg

Seiko’nun kült tasarımlarından biri olan Seiko X Giguaro Design’ı, Alien filmi meraklıları bir çırpıda tanıyacaktır. Başroldeki Ellen Ripley karakterinin kolundan film boyunca eksik olmayan bu özel model, zamanının ötesinde tasarımıyla sadece Seiko değil tüm saat meraklılarının hafızalarına kazınmayı başarmıştı. Bu sıra dışılığın sebebi ise İtalyan endüstriyel tasarım devi Giugiaro Design’ın duruma el atmış olması.

Seiko-Giugiaro-Aliens-Ripley-Watch-9-.jpg

Bilmeyenler için Giugiaro Design’dan kısaca bahsetmekte fayda var. 1938 doğumlu, ünlü, İtalyan otomobil tasarımcısı Giorgetto Giugiaro tarafından 1968 yılında kurulan firma türlü endüstriyel tasarım alanlarında faaliyetlerine devam etmekte. Şahsen, İtalyan efsanelerinden Pininfarina veya Bertone imzalı tasarımları daha çok beğenirim ancak DeLorean DMC-12’nin veya ilk nesil Lotus Esprit’in Giugiaro’nun kaleminden çıktığını düşündüğümde markaya olan saygım kat kat artıyor.

Seiko-Giugiaro-Aliens-Ripley-Watch-10-.png

Alien filminde kullanılan bu özel Seiko, farklı renk kombinasyonlarıyla ilk olarak 1983 yılında piyasaya sürüldü. Giugiaro’nun tasarım anlayışının temelini oluşturan “fütüristik” konseptini başarıyla yansıtan saatin ünlenmesi hiç zor olmadı. Orijinaline sadık kalınarak üretilen yeni limitli modeller  ise aradan yıllar geçmiş olmasına rağmen halen daha sıra dışı kimliğini başarıyla koruyor.

Seiko-Giugiaro-Aliens-Ripley-Watch-4-.jpg

İncelememize konu olan iki saat SCED035 ve SCED037 referans numaralı modeller. 42.2 x 41,8 x 10,8mm ölçülerine sahip paslanmaz çelik kasaya (SCED037 için PVD kaplamalı), safir kristal cama, 100 metre su geçirmezliğe ve 113 gram ağırlığına sahipler. Modelde Seiko’nun kendi üretimi pilli ve 1/5sn hassasiyetinde ölçüm yapabilen kronograf kalibre 7T12 bulunuyor. Normal kullanımda 5 yılı aşkın pil ömrü sunan mekanizma’nın yapısı gereği hassasiyet değerinden bahsetmeye dahi gerek görmüyorum. Saatin en önemli tasarım detayı olan kronograf butonları, sağlam ve kendini kanıtlamış 7T12’yi harekete geçirmek için kasanın yan kısmının üst ve alt taraflarına konumlandırılmış. Üstteki buton kronografı başlatma ve durdurma, alttaki ise sıfırlama görevini üstleniyor.

Seiko-Giugiaro-Aliens-Ripley-Watch-3-.jpg

Seiko-Giugiaro-Aliens-Ripley-Watch-5-.jpgSeiko-Giugiaro-Aliens-Ripley-Watch-6-.jpg

Her iki model de 3000’er adetle limitli sayıda üretilmiş ve Japonya satış fiyatı vergiler hariç 32000 Japon Yeni (SCED037 için 36000 JPY). Böylesine iddialı bir saati nispeten ulaşılabilir bir rakama bulmak, üstelik üzerinde hem Seiko, hem de Giugiaro markaları varken, oldukça keyifli bir alışveriş demek. Unutmadan hatırlatalım, saatin SCED039, SCED041 ve SCED043 olmak üzere yine 3000 adetle sınırlı sayıda üretilen 3 adet daha farklı renk kombinasyonuna sahip versiyonu bulunmakta.

Seiko-Giugiaro-Aliens-Ripley-Watch.jpg

Benzer İncelemeler