alexa 185. Kuruluş Yıl Dönümünü | Clifton 1830 | Promesse Jade | Baume & Mercier | Watches and Wonders 2015 | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

185. Kuruluş Yıl Dönümünü İki Özel Saatiyle Kutluyor.

baume-mercier-logo-new.jpg

Baume & Mercier  185. kuruluş yıldönümünü Watches and Wonders 2015 organizasyonunda tanıttığı iki özel saatiyle kutladı: Clifton 1830 ve Promesse Jade.

Markanın başarılarla dolu geçmişinden erken örneklere göndermeler yapan detaylarıyla dikkat çeken Clifton 1830, modern çizgilerin geleneksel saatçilik ile mükemmel uyumunu sunuyor.

Bir cep saati için normal sayılabilecek 50mm çapa ve hem yumuşak hem de zarif hatlara sahip kasa 18K pembe altından yapılmış.

Retro havayı başarıyla taşıyan kadran hafif bombeli üretilmiş. Saatin kasasıyla uyumlu olarak 18K pembe altından üretilen Arabic numaratör ve perçin formunda indekslerden oluşan kadranın üzerinde yer alan kol seti için elmas kesim tarzında bir stil seçilmiş.

baume-mercier-185th-anniversary-2.jpg

Arka kapakta yer alan safir bölmeden iskelet formunda üretilen kalibreyi izlemek mümkün.Saatin üzerindeki minute repeater düzeneği kasanın saat 4 hizasında yer alan, tetik görünümlü buton sayesinde kontrol ediliyor.Düzenek saati vurgulamak için düşük tonlarda, her beş dakikalık periyodu vurgulamak için ise düşük ve yüksek notaları çalıyor.

Bu arada yine tasarımın ait olduğu dönemde sıkça görülen bir de güvenlik düzeneği mevcut saatin üzerinde.Minute repeater kontrol butonunun tamamen açık olmadığı durumlarda düzeneğin aktif hale gelmesini engelleyerek kalibrenin zarar görme riskini ortadan kaldıran bu düzenek saatin retro havasıyla birebir örtüşürken kullanıcı dostu özelliğiyle de takdirimizi kazanıyor.

Elden kurmalı kalibre yine eş dönem tasarımlarda olduğu üzere 18.000 vph çalışma hızına sahip. Baume & Mercier’nin talebi üzerine tamamen Clifton 1830 için üretilen kalibre ünlü İsviçre’li kalibre üreticisi Dubois Dépraz’ın imzasını taşıyor. Tasarıma özel köprülerden Côtes de Genève formunda dekorasyona ve alev ile mavileştirilmiş vidalara kadar hemen hemen tüm geleneksel saatçilik unsurlarını üzerinde taşıyan kalibre sadece mekanik değil estetik olarak da göz kamaştırıyor.

baume-mercier-185th-anniversary-3.jpg

Kullanım keyfini arttırmak için Clifton 1830’un en az kendi kadar özel bir de aksesuarı var - JMC Lutherie titreşim plakası.Ladin ağacından yapılmış taban parçası üzerine Nomex/Kevlar alaşımından üretilmiş bir titreşim plakasının eklenmesinden oluşan düzenek Clifton 1830 ile biraraya geldiğinde bir enstrümandan eksik kalmayacak kadar güzel tınılar sunuyor.

30 adet ile sınırlandırılmış üretime sahip Clifton 1830 siyah deri bir köstek ve 18K pembe altın klips ile geliyor. Kutu içeriğinde cepte taşındığı durumlarda zarar görmesini engellemeye yönelik tasarlanmış bir de deri kılıf bulunuyor.

Baume & Mercier 185. yılını bir de bayan saatiyle kutluyor.

Promese Jade adını verdiği saat elmas ve zümrüt taşlarla süslenmiş. Eski bir Asya efsanesinde yer alan zümrütün takan kişiye getirdiği huzur ve dinginlik inanışından ilham alan saat Watches and Wonders 2015’in en başarılı kadın saatleri içerisinde gösterilmeye başlandı bile.

Oval forma sahip kasa için yine zarif ancak modern bir ebat olan 37mm kasa çapı tercih edilmiş.61ad elmas taş tarafından çevrelen kadran gümüş tonlarında ve Guilloché tarzı dekora sahip.Kadranda yer alan romen rakamı formundaki indekslerin arasında yine 8ad elmas taş kullanılmış.Pilli kalibreye sahip saatin üretim adedi ise 8 ile sınırlandırılmış.

baume-mercier-185th-anniversary-1.jpg

Benzer Haberler