alexa Bomb Timer Hikayesi | Ayar Kolu | Graham
Horobox

Dk. Okuma Süresi

"Bomb Timer" Ayar Kolunun Hikayesi

Graham 1995 yılında kurulan genç bir firma. Eski Swatch Group yöneticilerinden Eric Loth tarafında kurulan marka British Masters S.A. Group altında Arnold & Son ve Tompion markaları ile birlikte faaliyet gösteriyor.

İsmini ünlü İngiliz saat ustası George Graham’dan alan markanın büyük ve aykırı tasarımları saat dünyasında farklı kutuplarda da olsa oldukça kendilerinden bahsettirmeyi başarıyor.

graham-chronofighter-TT.png

Bu tasarımların içinde şüphesiz en ön plana çıkan ise Espresso Makinesi Kolu’nu andıran kronograf kolu.

31609.jpg

Chronofighter serilerinde yer alan bu kol tasarımı neredeyse markanın simgesi halini almış durumda.

wilson.jpg

Dizayn olarak farklılığı tartışmasız bu tasarımın, kullanım kolaylığına etkisi çoğu zaman olumsuz yönde de olsa pek çok saat sever bu ilginç özelliği bileklerinde taşımaktan memnun görünüyor.

Aslında sıradan bir kronograf butonundan farklı bir işlevi olmayan bu tasarımın, nereden geldiğini araştırdık. Karşımıza çıkan hikaye de tasarım kadar ilgi çekici.

II.Dünya Savaşı döneminde ağır bombardıman uçaklarından yapılacak serbest düşüş bombalama operasyonlarında başarıya giden yolun en önemli basamağı şüphesiz zamanlamaydı.

opi_wwII-bomber_012315_12115_539_332_c1.jpeg

Bırakın bilgisayarı elektroniğin bir marş motoru bir de telsizden ibaret olduğu bu dönemlerde hedefi mümkün olan en az sapmayla vurma kabiliyeti de iki parametreye bağlıydı: Bombacı ve Bomba Zamanlayıcısı.

ww2-italian-bomb-timer6.jpg

Bombardıman uçağının kuyruk kısmına yakın yerde konumlanan bombacı, vuracağı hedefle ilgili hesaplamaları yaparken hava sıcaklığı, rüzgar ve yükseklik gibi parametreleri değerlendirir, bomba bölümünün kapaklarının ne zaman açılacağına karar verirdi. İşte bu aşamada gereken süre hesaplamalarını yapmak için aslında basit bir el kronografından çok da farklı olmayan bir zaman tutucu düzenek geliştirildi.

zenith-bomb-timer-01.jpg

Hem hedefi görebilmek hem de gerekli parametlerle ilgili hesapları doğru yapabilmek için çoğu zaman uçağın hava ile açık teması bulunan yerlerinde görev yapan bombacılar için özel olarak geliştirilen bu aletin buton tasarımı da olması muhtemel şartlar göz önüne alınarak yeniden tasarlandı.

ww2-italian-bomb-timer3.jpg ww2-italian-bomb-timer5.jpg

ww2-italian-bomb-timer4.jpg ww2-italian-bomb-timer2.jpg

Çoğu zaman dondurucu soğuğa ve rüzgara maruz kalarak çalışan bombacılar, kalın eldivenler giyerek ellerinin donmasını engelliyordu. İşte bu durumdan ötürü bomba zamanlayıcısının başla/durdur fonksiyonlu butonu eldiven altında bile olsa rahat kullanıma imkan verecek şekilde ve elin en güçlü parmağı olan baş parmak ile çalıştırabilecek şekilde dizayn edildi.


minerva-ww2-bomb-timer-01-1.jpg minerva-ww2-bomb-timer-03-1.jpg


minerva-ww2-bomb-timer-04-1.jpg

Tabanca tetiğini andıran buton oldukça başarılı bir tasarım olarak benimsendi ve bomba zamanlayıcısı pek çok ülkenin hava kuvvetleri envanterine bu tasarımla girdi.

741.jpg

Günümüzde Graham ile özdeşleşen bu tasarım, tarihin tozlu raflarından çıkıp gelen bir detaya sahip olmak veya sadece farklı olmak isteyen pek çok saat severi cezbetmeye devam ediyor. 

Benzer Haberler