alexa En İyi 5 Saat | Rolex | Panerai | Omega | Tag Heuer | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

10.000 $ a Kadar Alınabilecek En İyi 5 Saat

horobox_amblem.png

HOROBOX editörlerine 10.000 $ verdik ve alabilecekleri en iyi 5 saati bizimle paylaşmalarını istedik.

ROLEX Submariner Ref. Nr. 116610 LN

Rolex-Submariner-116610-LN-1-.jpg

Saatle ilgisi olan/olmayan hemen hemen herkesin aşina olduğu ROLEX markasının belkide geldiği noktaya ulaşmasını sağlayan sayılı modelden biri Submariner. 

İlk piyasaya sürüldüğü tarih olan 1953’ten bu yana geçen yarım asırlık sürede görsel olarak son derece az değişikliğe uğramış olması bile bu saatin ne denli rafine bir dizayna sahip olduğunun bir göstergesi gibi..

RPR_-MG_1089-1-.jpg rolex6204gilouche-10.jpg

Dalgıç Saati konseptinin çıkış noktası da diyebileceğimiz Submariner, görsel anlamda köklerine sadık kalsa da teknik anlamda pekçok modern yeniliğe sahip.

Kısaca bahsetmek gerekirse; Isı değişikliklerinden minimum etkilenen Parachrome kıl zemberek, çizilmeyi neredeyse imkansız hale getiren CeraChrome ( seramik ) bezel insert’ü, dalgıç kıyafeti üzerine giyildiğinde bile saati bilekten çıkarmadan doğru bilezik ölçüsünü ayarlamaya imkan veren GlideLock kilit sistemi, SuperLuminova’dan daha uzun ve daha net parlaklık sağlayan ChromaLight fosfor malzemesi, kasa, bilezik ve bezelde asit erozyonu gibi ekstrem aşındırıcı etkilere karşı durabilen 904L sınıfı paslanmaz çelik bu ikonik saatin geldiği son noktayı özetleyen birkaç detay sadece..

para-chrom-3135.jpg

Rolex Caliber 3135 Parachrom Hairspring

cerachrom-bezel.jpg

Rolex Cerachrom Bezel

Glide-Lock.jpg

Rolex Glidelock Klips

SubCLume3qtr.jpg

Rolex Chromalight Fosfor

Kullanılabilirlik olarak rakipsiz diyebileceğimiz esnekliğe sahip Submariner, sizi smokin’den şort mayo’ya kadar akla gelebilecek en geniş giyim yelpazesinde bile en iyi şekilde tamamlayacak mükemmel de bir aksesuvar ayrıca..

50 yılı aşkın süredir sürekli artan bilinirliliğin doğal sonucu olarak prestij de Submariner’ın kutu içeriği envanterine eklenebilecek kadar net diğer bir avantajı olarak karşımıza çıkıyor..

Listemizin haklı bir numarası ROLEX Submariner Ref. Nr. 116610 LN 

ROLEX DateJust Ref. Nr.: 116200

116200_blrj-1-.jpg

Birinci sırada yer verdiğimiz Submariner’ın yanında yine markanın bayrak gemisi modellerinden DateJust’tı da listemize eklememek olmazdı..

Firmanın 40. kuruluş yıldönümüne denk gelen 1945’te ilk defa piyasaya sürülen DateJust, diğer bazı ROLEX’lerde olduğu gibi markanın kurulduğu günden günümüze uzanan tüm özelliklerine özet geçen bir model.

4467occaq-1-.jpg orologiando-org-1-.jpg

Zaman içinde pekçok teknik güncellemeye tabi tutulan DateJust tıpkı Submariner’da olduğu gibi optik olarak köklerinden çok da uzaklaşmamış. 1956’da DayDate’in piyasaya çıkması ile birlikte marka ürün gamındaki zirve konumuna veda etmiş de görünse, horoloji dünyasındaki yeri dünya varolduğu sürece değişmeyecek gibi duran DateJust lüks ve prestij olgusunun adeta sembolü haline gelmiş.

Özellikle modelin bir nevi trade mark’ları kabul edebileceğimiz Fluted ( tırtıklı ) bezel ve Jubilee bilezikli versiyonları hala en çok tercih edilen kombinasyonları oluşturuyor.

RolexHD.jpg

Zaman içinde ROLEX’in geldiği teknolojik seviyeden kendisine yakışan her yeniliği alan DateJust yine klasiklemiş Jubilee modeli bileziğinin son güncellemesiyle adeta markanın senede 1.000.000 adet hatasız üretimi nasıl yaptığı sorusuna cevap niteliğinde detay ve işçiliği ile en zorlu saat severleri bile kendine hayran bırakıyor.

233.jpg

Karşılaştırmamıza konu fiyat limiti dahilinde Fluted bezel seçeneği bulunmadığından Domed ( kubbe ) formundaki bezel ve lacivert kadran kombinasyonuna sahip 116200 iki numarada yerini alıyor. 

Yakın zamanda yaygınlaşan “ oversize watch” konseptine ROLEX’in cevaplarından biri niteliğinde olan 41MM’lik çapa sahip DateJustII’yle beraber alternatiflerini çoğaltan DateJust 36, 34, 31 ve 26mm’lik modellerini de güncel trendlerden yoksun bırakmadan modernize ederek SuperCase tabir edilen kalın luglarla ve yüksek bezel ile birkez daha taçlandırmış. 

Panerai Luminor Base Acciaio PAM00560

Panerai-Luminor-Base-PAM-560-Watch-620x504-1-.jpg

İtalyan Donanması ( Marina Militare ) için siparişle saat üretmesiyle başlayan bir serüven Panerai’in hikayesi..

000_00_pam_logo.gif

DayLight filminin çekimleri devam ederken bir mağazada saati farkeden Sylvester Stallone hemen saati denemek ister.. Ünlü aktör, çok beğendiği bu saatin hikayesini dinler ve tıpkı Itayan Donanması döneminde olduğu gibi Panerai’den kendisine özel saat sipariş eder.. Panerai 50ad. saat üretir ve Stallone’ye ulaştırır.. Stallone de bu saatleri dostlarına hediye eder.. Aynı zamanda DayLight filminde de bir Panerai takmayı ihmal etmez.

000_Sylvester-Stallone-Daylight-Panerai.jpg

Bu tesadüf neticesinde kaderi değişmeye başlayan Panerai biraz şansın, biraz pazarlamanın ancak en çok işin en başında yarattığı “zamansız klasik” dizaynının yardımıyla dünyanın dört bir yanından saat tutkunlarının vazgeçilmez tercihlerinden biri haline gelir..

Saatimiz, ismiyle anavatanı olan Italya’ya da göndermede bulunan sadık kullanıcı kitlesi Paneristi’nin de sıkça belirttiği üzere “DNA Panerai” yani markanın ilk örneklerinde yer alan detayları en iyi şekilde yansıtan modellerden PAM 000560.

00000000000_Panerai-Base-2014-Pam560_01.jpg

Sandwich kadran yapısı, 3/6/9/12 kadran dizaynı, 44MM Luminor Marina ( Bettarini ) kasa formu ile markanın bir nevi alameti farikası haline gelmiş tüm özellikleri bünyesinde barındıran 560, yine hem markanın klasikleşmiş yapısına hem de kült takipçilerinin açık ara tercihine hitap eden kurmalı kalibresiyle mükemmel Panerai’in özetini geçiyor..

0000000000000_Panerai-Luminor-Base-PAM-560-Watch-Angleview-620x413.jpg

Panerai, yakın zamanda ETA ( Unitas ) kalibreleri kullanmayı bırakmasıyla birlikte geliştirdiği P.5000 kalibre hem in-house olması hem de 8 günlük güç rezerviyle horoloji dünyasını “giriş seviye” tabirini adeta tekrar tanımlatmaya mecbur bırakırken bu güzel saati makul kabul edilebilecek bir fiyat etiketiyle sunarak saat meraklılarının gönlünde fethedilmedik yer bırakmıyor..

OMEGA Seamaster Professional 300 Co-Axial

ROLEX ile birlikte belkide su basıncına dayanıklı saat üretimi konusunda tecrübeli ve saygı duyulan diğer marka olan OMEGA’nın Seamaster serisi 1948’den beri markanın bayrak gemilerinden kabul ediliyor..

omegaseamasterbumper-2-1-.jpg

Zaman içinde pek çok kozmetik ve teknolojik güncellemer geçiren Seamaster geldiği son noktanın ipuçlarını 1998 yılında piyasaya çıkarttığı WR300M su basıncına dayanıklı versiyonuyla vermiş aslında..

22208000-30-1-.jpg

Ian Fleming’in unutulmaz karakteri James Bond’a hayat veren aktör Pierce Brosnan’ın oynadığı seride kullanması nedeniyle gayri resmi lakabı "Bond Watch" ile anılmaya başlayan Semaster ne kadar rafine bir dizayna sahip olduğunu kısa süre revize edilen haline tekrar geri dönülmesi ile tescillemiş desek yanlış olmaz..

d5se7l2sz5fktu-1-.jpg

Professional sıfatını hak etmesini sağlayan 300M gibi gayet yeterli su basıncı dayanıklılık degeri, camın içinden uygulan yansıma önleyici kaplaması, zamanının ötesinde işçilik ve pratikliğe sahip kilit mekanizması ve hardcore dakgıç saatlerinin vazgeçilmez özelliği helyum vanası gibi pek çok özelliğe sahip SMP 300, yine Omega’nın yakın zamanda hayat gözlerini yuman saat dahisi George Daniels’ın geliştirdiği ve sürtünmeyi azaltan/bakım aralığını uzatan Co-Axial eşapmanı destekli kalibresiyle de horoloji dünyasındaki yerini sağlamlaştırmış..

OMEGA-Seamaster-Diver-Co-Axial-300M-1-.jpg

Teknolojinin gelişmesi sonucu alternatif malzeme arayışının da artmasıyla birlikte aşina olduğumuz seramik de güncel modellerin bezel insert’ünde yerini almış durumda..

TAG Heuer Carrera 1887

Motorsporlarıyla olan bağlantısı yadsınamaz, efsanevi saat markası TAG Heuer’in ismini ünlü pistlerden alan klasik serilerinden Carrera da özellikle spor kronograf saat severlerin vazgeçilmez tercihlerinden.

0000_18mgsiv1vcofzjpg.jpg

İlk defa 1963 senesinde üretimine başlanan Carrera, Heuer’in yarış otomobilleriyle olan ticari bağlantısının da etkisiyle kısa zamanda kült modeller arasında yerini almış.

0000__tumblr_m7kbgz4JT-1rphukdo1_1280.jpg

Yarım asırlık tarihinde pek çok farklı teknik ve optik özelliklere sahip Carrera’lar markanın resmi zaman tutucusu olduğu organizasyonların yanında markaya gönül veren meraklıların da gayri resmi olmazsa olmazlarından biri olmuş..

Jack Heuer’in hayat verdiği bu ikonik saatin teknik anlamda geldiği son noktayı dizayn olarak da erken modellerine yaptığı göndermelerle hayata geçiren Carrera 1887, yine TH tarafından in-house olarak geliştirilmiş Calibre 1887’ye sahip..

00000__Tag_Heuer_Carrera_Jack_Heuer_80th.jpg

Geniş ve okunabilir kadranı yine klasikleşmiş dar lug dizaynına sahip parlak metal kasayla birleştiren Carrera 1887, kronograf dizilimini dik ve bi-compax seçerek modelin köklerine saygı duruşunda bulunmuş.

0000000__TAG-Heuer-Carrera-Calibre-17-chronograph-special-3.jpg

Yüksek kronograf butonları, bombeli cam, takometrik bezel gibi tipik Carrera özelliklerine de bütünlük içerisinde yer veren Carrera 1887 hem markanın hem de modelin takipçileri için vazgeçilmezler arasında yerini aldı bile..

Jaeger-LeCoultre Master Grande Ultra Thin

Sıralamamızın sonuna geldiğimizde klasik elbise saatlerinden bir örnek verelim istedik. Son zamanlarda hızla yükselen büyük saat trendine bağlı olarak neredeyse unutulmaya başlanan bu zarif segment aslında saatçilik tarihi kadar eski olan " kompakt ancak fonksyonel " kavramının günümüz örneklerini barındırıyor. 50mm’lik kasa çaplarının göze normal göründüğü günümüzde centilmen saati yakıştırmasını hakkıyla taşıyan bu saatlerden en beğendiğimiz örnek Jaeger-LeCoultre Master Grande Ultra Thin.

Master-jlc-12784200.png

Tasarladığı kalibreler kadar saat dünyasına tanıttığı pek çok başarılı ürünün de sahibi olan JLC’in beğenilen modeli Master Grande Ultra Thin isminden de anlaşılacağı üzere oldukça ince bir yapıya sahip.

896.png

8.62mm. kalınlığa sahip paslanmaz çelik kasa, parlak yüzey formundan ve nispeten yumuşak geçişlere sahip tasarımından dolayı olduğundan daha ince duruyor.

40mm’lik kasa çapıyla aslında çok da kompakt sayılamayacak kasa, inceliği ve yumuşak geçişlere sahip hatlarıyla kompakt sıfatını hak ediyor.

Saate hayat veren Calibre 896 sadece 4mm kalınlığa sahip. JLC’un ünlü 1000 saat testini başarıyla geçen in-house kalibre tam kurulumda 43 saatlik güç rezervi sunuyor.

Son derece sade bir kadran tasarımına sahip Jaeger-LeCoultre Master Grande Ultra Thin saat 6 hizasına yerleştirilmiş saniye kolu ve geniş ok tasarımına sahip akrep/yelkovan kollarıyla hem zarif hem de retro görüntüyü aynı anda sunabiliyor.

Master-jlc-13584200.png

Krodil deri kayış ve zarif bir toka ile tamamlanan saatin sade ve elegans yapısı her detayda başarıyla korunmuş.

Safir cama sahip saatin WR30M su basıncına dayanıklılık değeri günlük aktivitelerde bile dikkatle kullanılması gerektiğini bize hatırlatıyor.

Eğer klasik bir elbise saati arıyor ancak boyut olarak 36-38mm aralığını olması gerekenden küçük buluyorsanız size Jaeger-LeCoultre Master Grande Ultra Thin kesinlikle öneriyoruz. 

Benzer Haberler