alexa En İyi 5 Dalış Saati | Dalgıç Saatleri | Omega | Doxa | Ulysse Nardin | Longines | Suunto
Horobox

Dk. Okuma Süresi

2020 Yazı İçin En İyi 5 Dalış Saati

2020 yazında derin maviliklere mi yoksa evimizde hayallere mi dalacağımız henüz kesinleşmedi ancak her iki durum da biz, saat severleri sıradaki dalış saatimizi seçmekten alıkoyamaz. Biz kendimizi güzel senaryoya hazırlayalım ve kavurucu sıcaklarda bileklerimizi süsleyecek en güzel dalgıç saatlerine bir göz atalım.

Listenin başına tam bir fiyat/performans canavarını yerleştirmeyi uygun gördüm. Omega Seamaster Professional Diver 300M. 42mm çapında çelik kasaya sahip modelimiz, seramikten üretilmiş beyaz kadrana ve yine seramikten üretilmiş siyah bezele sahip. Kadranda da belirtilen ZrO2 ifadesinde de anlaşılacağı üzere zaman içinde kadranda ya da bezelde herhangi bir eskime belirtisi ile karşılaşmak oldukça güç. Seramiğin çizilmelere karşı ekstra dayanıklı yapısı da bir başka artısı. Neden beyaz seçtin derseniz, mavi ve siyah egemenliğinden biraz sıyrılmak istedim diyebilirim. Kadranda yer alan, Seamaster Professional serisi ile özdeşleşmiş dalga deseni saate özgü tasarım detaylarından yalnızca bir diğeri. 300 metre su geçirmezlik değerine ve helyum çıkış vanasına sahip modelin dalışta, teknede, yüzmede ya da sahilde bir akşam yemeğinde size başarıyla eşlik edebileceğinden kesinlikle şüpheniz olmasın. In-house üretilen otomatik Caliber 8800 ile donatılan model, paslanmaz çelik bilezik ve siyah renkli kauçuk kayış seçenekleri ile satın alınabiliyor. Seamaster Professional Diver, sunduğu tüm teknik artılara rağmen rakiplerine kıyasla hesaplı fiyatıyla listede ilk sıraya konumlanıyor.

210-30-42-20-04-001-omega-seamaster-diver-300m-omega-co-axial-master-chronometer-42-mm-1.jpg 210-30-42-20-04-001-omega-seamaster-diver-300m-omega-co-axial-master-chronometer-42-mm-2.jpg

İkinci sırada piyasaya Ağustos 2020’de giriş yapacak bir model var. Deniz subayı, okyanus uzmanı ve film yönetmeni Jacques-Yves Cousteau ismiyle özdeşlesen marka Doxa’dan Sharkhunter SUB300 Aqua Lung US Divers modeli. Neden klasik çelik kasalı, turuncu kadranlı Doxa modellerden biri yerine bu saatin listeye girdiğini sorguluyorsanız, geleneksellikten bir an için uzaklaşıp yüksek teknolojiye şans vermenizi isterim. 42,5mm x 45mm x 13,4mm ölçülerinde dövme karbon kasaya, kadrana ve bezele sahip modelin su geçirmezlik değeri 300 metre olarak belirlenmiş. Dövme karbonun olağanüstü hafiflik ve dayanıklılık özellikleri göz önünde bulundurulduğunda, saatin yüksek performansı hakkında fikir sahibi olmanız son derece kolaylaşıyor. Titanyum arka kapak, safir kristal cam gibi tasarım detaylarına sahip modelde, siyah renkli kauçuk kayışa yer verilmiş. C.O.S.C. sertifikalı otomatik Caliber ETA 2824-2 mekanizmaya sahip modelin tek dezavantajı ise, yalnızca 300 adetlik sınırlı üretim adeti gibi görünüyor.

822-70-101aql-20-doxa-sub-300-carbon-aqua-lung-us-divers-1.jpg

822-70-101aql-20-doxa-sub-300-carbon-aqua-lung-us-divers-2.jpg 822-70-101aql-20-doxa-sub-300-carbon-aqua-lung-us-divers-3.jpg

Üçüncü sırada yılların eskitemediği marka, denizcilik köklerinden dünyaya açılan Ulysse Nardin ve Diver Chronometer 44mm modeli yer alıyor. Elimizde neler var bir bakalım. Oldukça gelişmiş teknik özellikler içermesine rağmen şıklıktan ödün vermeyen, 44mm çapında titanyum kasa, safir kristal cam, 300 metre su geçirmezlik değeri, Sellita SW300 tabanlı, amaca yönelik tasarlanmış ve üretilmiş otomatik mekanizma, titanyum bağlantı parçalı ve katlanır klipsli kauçuk kayış. Her şeyden önemlisi ise metrelerce uzaktan tanınabilecek karakteristik bir tasarım ve üstün Ulysse Nardin kalitesi/prestiji. Daha ne isteyebiliriz ki?

1183-170-3-92-ulysse-nardin-maxi-marine-diver-1-.jpg

1183-170-3-92-ulysse-nardin-maxi-marine-diver-2-.jpg 1183-170-3-92-ulysse-nardin-maxi-marine-diver-3-.jpg

Dördüncü sırada bir başka fiyat/performans harikası Longines Skin Diver geliyor. Longines, 200 yıla yaklaşan tarihçesiyle, sayısız efsanevi modeli saat dünyasına kazandıran, endüstrinin en büyük oyuncularından biri olarak anılıyor. Skin Diver modeli de yine marka tarihi için oldukça büyük önem arz eden bir dalgıç saatinin yeniden üretimi şeklinde karşımıza çıkıyor. 42mm çapında paslanmaz çelik kasaya sahip modelin klasik çizgileri, onu rakiplerinden öteye taşımaya yetiyor. Safir kristal cama ve 300 metre su geçirmezlik değerine sahip modelin hem ‘tropik’ kauçuk, hem de eskitilmiş deri kayış seçenekleri bulunmakta. ETA A31.L01 temelli otomatik Caliber L888 ile donatılan model, yüksek teknolojiyi kaliteli işçilikle birleştirip klasik çizgilerle harmanlayarak, müşterilerine zevkli anlar yaşatmayı vaat ediyor. Üstelik tüm bunları rakiplerine kıyasla çok daha ulaşılabilir bir fiyat etiketiyle sunabiliyor.

longines-skin-diver.jpg

Listemizi saat özelliğinden çok dalış fonksiyonlarıyla öne çıkan bir modelle kapatmayı uygun bulduğumdan son sıraya Finlandiya topraklarından çıkmış en başarılı markalarından biri Suunto’yu ve son teknoloji ile donatılmış dalgıç modeli D5’i koyuyorum. 53mm x 53mm x 16,5mm ölçülerinde kompozit materyalden üretilmiş kasaya sahip modelin su geçirmezlik değeri 100 metre olarak belirlenmiş. Evet, listedeki diğer saatlere kıyasla düşük bir değer ancak birçok dalgıcın hayatı boyunca 100 metreye dalamayacağını düşününce pratikte pek de bir anlamı kalmıyor. Alarm, pusula, kronograf, akıllı saat entegrasyonu gibi özelliklere sahip modelin farkı ise dalış tüpünüze takacağınız iletişim modülü sayesinde tüpünüzün içinde kalan hava miktarını takip edebilmesinde ortaya çıkıyor. Değiştirilebilir kayışlar sayesinde, su altında olduğunuz kadar su üstünde de dikkatleri üzerine toplayacağınızın garantisini verebilirim.

suunto-d5.jpg
Benzer Haberler