alexa 5000$’a Kadar Alınabilecek En İyi 5 Saat | Zenith | Tudor | Omega | Longines | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

5000$’a Kadar Alınabilecek En İyi 5 Saat

horobox_amblem.png

Horobox ekibi olarak 5000$’a Kadar alınabilecek en iyi 5 saati sizler için derledik.

Tudor Heritage Chronograph

tudor-3.jpg

Kuşkusuz İsviçre markaları arasında oldukça haklı ve farklı bir üne sahip Tudor. Rolex’le kardeşliğinin etkisinden midir bilinmez ancak fiyat/performans oranı yüksek saatler denilince akla gelen ilk isimlerden biri olduğu kesin.

Heritage Chronograph modeli ise ürün gamında kesinlikle ayrı bir yere sahip. 1970’li yıllarda üretilen modellerin yeniden üretimi olma özelliğini taşıyan Heritage serisinin bu üyesi karşımıza kusursuz tasarlanmış bir form ve işlevsellikle karşımıza çıkıyor.

tudor.jpg

42mm çapında çelik kasası, safir kristal camı, 150 metre su geçirmezlik değeri, siyah, gri ve mavi renk seçeneklerine ilaveten göz alıcı turuncu detayları, çelik bilezik veya kumaş kayış seçenekleri  ve otomatik kronograf kalibresiyle listemize ilk sıradan girmeyi hak eden saat Tudor Heritage Chronograph.

tudor-2.jpg

Tudor Pelagos

tudor-pelagos-2.jpg

Elbette böylesine bir markayı tek modelle atlamak pek mümkün değil. Listemize girmeyi başaran bir diğer Tudor da Pelagos modeli. 42mm çapında titanyum kasaya sahip modelin su geçirmezlik değeri tam 500 metre. Yani profesyonel sınıf bir dalgıç saatinden bahsediyoruz.

Bu derinliklere inen saatin yüzeye sağlam bir şekilde dönebilmesi için de helyum vanası ihmal edilmemiş. Saatin kasası kadar bileziği de hem konfor hem de teknolojik açından oldukça üstün. Dalgıç kıyafeti üstüne giyilebilmesi için çok hassas bir ayar mekanizmasına sahip kilitli toka, günlük hayatta da kullanıcısının mümkün olan en konforlu şekilde saati taşıyabilmesine olanak veriyor.

Titanyumun hafifliği de konfora bir diğer artı. Tanıtıldığı 2012 yılında COSC sertifikalı ETA 2824 mekanizmalarla piyasaya sürülen Pelagos artık siyahın yanı sıra mavi renk seçeneği ve in-house mekanizmalarla satılmaya başlandı. Saatin yanında gelen kauçuk dalgıç tipi kayış da saatin albenisini artıran unsurlardan yalnızca bir tanesi.

tudor-pelagos.jpg

Omega Seamaster Planet Ocean

omega-po.jpg

Listedeki en pahalı saat olma özelliğini taşıyan Omega Seamaster Planet Ocean’ın fiyatını sonuna kadar hak ettiğini vurgulamakta herhangi bir sakınca görmüyorum.

42mm veya 45.5mm’lik kasa seçenekleri, ön ve arka safir kristal camı, 600 metre su geçirmezlik değeri ve helyum vanası bulunan saat profesyonel bir dalış aracı olarak kullanılabilecek kadar sağlam ve yetenekli bir model.

Seramik bezeli sayesinde saatin üst yüzeyinin çiziklere karşı oldukça dayanıklı olmasının yanı sıra neredeyse pilli bir saat kadar dakik çalışan, 60 saatlik güç rezervine sahip anti-magnetik kalibre 8500 saatin en dikkat çekici özelliklerinden yalnızca birkaçı. 

omega-po-2.jpg

Zenith Heritage Elite Ultra Thin

zenith-heritage.jpg

Listede şık ve zarif tasarımlı saatlere de yer vermemiz gerektiği aşikar. Zenith Heritage Elite Ultra Thin tam olarak tanıma uyan bir saat. Oldukça üst düzey bir markanın giriş modellerinden biri olarak adlandırabileceğimiz bu saat tasarımı ve in-house mekanizmasıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

40mm’lik çapı kendi kategorisi için bir nebze büyük olsa da bilekteki naif duruşu sayıları unutturur cinsten. Siyah ver gri kadran seçenekleri bulunan saat siyah timsah derisi kayış ile beraber geliyor. Otomatik Elite kalibre 681 tam kapasitede 50 saatlik güç rezervi sunuyor.

50 metrelik, bu sınıf saatler için alışılagelmişin üstündeki su geçirmezlik değeri ise saate dair ilginç detaylardan biri.

Longines Heritage Single Pusher Chronograph

longines-monopusher.jpg

Listenin en ucuz ama belki de en göz alıcı modellerinden biri, Longines’in 2015 yeniliklerinden. Heritage koleksiyonu Longines için ayrı bir önem taşıyor çünkü bu kategoriye ait saatler markanın tarhisel gelişimi ve değişiminin yaşayan örnekleri. Daha da önemlisi eski yıllara ait tasarımların ne kadar zamanının ötesinde olduklarının da güçlü kanıtları.

longines-monopusher-2.jpg

Bu model ise müzayedelerde, farklı markalar altında, oldukça yüksek fiyatlara el değiştiren örneklere oldukça benzeyen saatlerin Longines yorumu olarak karşımıza çıkıyor. 41mm’lik çelik kasası, safir kristal cam ve arka kapak ile beraber 30 metre su geçirmezlik değerine sahip.

Kadranda kronograf yerleşimi bi-compax alt kadranlarla tasarlanmış, kadran etrafında ise takimetrik skalaya sahip bezel yer alıyor. ETA tarafından Longines için özel olarak geliştirilen kalibre L788, tek düğmeyle kontrol edilen kronograf özelliğinin yanı sıra tam dolumda 54 saatlik güç rezervi sunuyor.

Siyah ve beyaz kadran seçenekleriyle satışa sunulan saat hem tasarımı hem de nispeten makul fiyatıyla listemize girmeyi hak ediyor.

Benzer Haberler