alexa Ref. 414.028 | A. Lange & Söhne | 1815 | Chronograph
Horobox

Dk. Okuma Süresi

A. Lange & Söhne - 1815 Chronograph Ref. 414.028

a-lange-sohne-logo.png

Alman menşeli ünlü saat üretici A.Lange & Söhne, 2015 yılında saatseverlerin beğenisine sunduğu nabız ölçer skalalı modeli 1815 Chronograph ile bir kez daha boy gösterdi. Pulsometre özelliğini taşımaya devam eden model bu sefer siyah kadran / 18K beyaz altın kasa kombinasyonuyla geliyor.

A-Lange-Sohne-1815-Chronograph-Black-1.jpg

Saat endüstrisindeki etkinliği her geçen gün daha da artan Alman markaları arasında en önemlilerinden biri olarak kabul edilen A.Lange & Söhne, Pulsometre (nabız ölçer) özellikli 1815 Chronograph model ailesine yeni bir versiyon ekledi. 2015 senesinde tanıtılan, beyaz kadranlı modelin ardından çıkan ilk versiyon olan yeni model parlak siyah kadranı ile göz kamaştırıyor.                 

A. Lange & Söhne dendiğinde akla gelen ilk modeller Zeitwerk ve Datograph gibi isimler oluyor. Alman menşeli firmanın klasik tasarım anlayışını başarıyla yansıtan bu modeller, çoktan saat dünyasının kültleri arasında yerini aldı bile… Markanın geleneksel çizgiler taşıyan modellerinden biri olan 1815 Chronograph ise bu modellere nazaran daha steril bir görüntü sunan kadranı ve görece uygun fiyatı ile saatseverlerin dikkatini cezp ediyor.

A-Lange-Sohne-1815-Chronograph-Black-3.jpg

Yeni model 39.5mm çapında, 18K beyaz altından yapılmış bir kasa ile sunuluyor. 30M su geçirmezlik değeri sunan kasanın her iki yüzünde de yansıma önleyici kaplamaya sahip çizilmeye dayanıklı safir kristal camlar kullanılmış. Yatay kronograf butonları ve büyük ayar tepesi ile oldukça klasik bir görüntü sunan kasanın kalınlığı ise sadece 11mm. Markanın bayrak gemisi modellerinden olan Datograph’ın aksine tarih fonksiyonu bulunmayan 1815 Chronograph, kalınlık açısından oldukça kompakt bir ebada sahip diyebiliriz.

A-Lange-Sohne-1815-Chronograph-Black-4.jpg

Modelin kadranı parlak siyah renkte hazırlanmış. Rodyum kaplama kollar ve indeksler sayesinde oldukça net bir okunabilirlik sunan kadran, iki sayaçlı Bi-Compax diziliminde tasarlanmış. Büyük rakam indekslerin etrafına konumlandırılan Pulsometre iç bezel sayesinde 40 ile 200 arasında nabız ölçümü yapılabilmesine imkân sağlanmış.

A-Lange-Sohne-1815-Chronograph-Black-2.jpg

1815 Chronograph modeline hayat verecek mekanizma olarak markanın kendi tasarımı ve üretimi olan Caliber Ref. L951.5 tercih edilmiş. A.Lange & Söhne’nin yeni jenerasyon mekanizmalarından olan L951.5 ‘in güç rezerv süresi tam kurulumda 60 saat olarak belirlenmiş. 18000vph hızında çalışan elden kurmalı mekanizmada hem teknolojik hem de kozmetik anlamda A.Lange & Söhne sembol detaylarına rastlamak mümkün. Kolon çarklı ve Flyback özellikli kronograf modülü taşıyan mekanizma saniyenin 1/5i hassasiyetinde öçlüm yapabilecek şekilde tasarlanmış. Ana gövdesinin ve köprülerinin Alman gümüşünden üretildiği 34 taşlı mekanizma 306 farklı parçanın bir araya gelmesiyle oluşturulmuş. Dakika sayacının “jumping” tarzında hareket ettiğini de buraya ekleyelim. Kasayı tamamen dolduracak şekilde tasarlanmış mekanizmanın dekoratif detayları, safir kristal cam bölmeli arka kapak sayesinde gözler önüne serilmiş.

A-Lange-Sohne-1815-Chronograph-Black-5.jpg

A. Lange & Söhne - 1815 Chronograph Ref. 414.028 modeli elde dikilmiş siyah timsah derisi kayış ile geliyor. Kayışa kasa ile uyumlu olacak şekilde 18K beyaz altından yapılmış A. Lange & Söhne imzalı toka eşlik ediyor.

Bir önceki versiyonun aksine “butik edisyonu” olarak tasarlanmayan yeni model, standart ürün grubunun içinde yer alıyor. Butiklerden ve yetkili satış noktalarında saatseverlerin beğenisine sunulan model 49,000 EUR fiyat etiketi taşıyor. 

Benzer Haberler