alexa Datograph | A.Lange & Söhne | Perpetual | Tourbillon | HOROBOX
Horobox

Dk. Okuma Süresi

A.Lange & Söhne - Datograph Perpetual Tourbillon

lange-sohne-logo.jpg

Saat dünyasının Alman asıllı yıldızlarından A.Lange & Söhne, SIHH 2016 fuarı bünyesinde tanıttığı yeni modeli Datograph Perpetual Tourbillon ait ilk partiyi satış noktalarına ulaştırdı. Sadece 100 adet ile sınırlı üretim sayısına sahip olan model, isminden de anlaşılacağı üzere, sonsuz takvim özelliği ile donatılmış, flyback fonksiyonlu ve Tourbillon eşapmanlı bir mekanizmaya ev sahipliği yapıyor. Eğer buraya kadar hala etkilenmediyseniz, bu komplikasyonların nasıl bir araya geldiğini görmeniz şart...

A-Lange-sohne-Datograph-Perpetual-Tourbillon-1.jpg

2006 senesinden bu yana Datograph Perpetual ismi, sonsuz takvim ve flyback kronograf komplikasyonlarının eşsiz bir tasarım içerisinde bir araya gelmesi ile anılır oldu. Aradan geçen on yılın ardından bir de Tourbillon özelliği eklenen model ailesi, SIHH 2016 fuarına damgasını vuran bu özel üyesiyle saatseverlerden övgü toplamıştı.

Sadelikten ödün vermeyen çizgileri ve işlevsel tasarımları ile tanınan A.Lange & Söhne, bu model için de her zamanki tavrından ödün vermemiş. Öyle ki saatin Tourbillon özelliğine sahip olduğunu ilk bakışta anlamanız pek de kolay değil zira alışılmış gösterim şeklinden farklı olarak Datograph Perpetual Tourbillon modelinin kadranında eşapmanı görünür kılacak bir pencere bulunmuyor. Kadranda yazan Tourbillon ibaresini bir yana bırakırsak eğer, modelin bu önemli özelliğini anlayabilmeniz için saatin arkasına bakmanız gerekiyor.

A-Lange-sohne-Datograph-Perpetual-Tourbillon-3.jpg

Saat endüstrisinin en popular komplikasyonlarından olan Tourbillon tarzı eşapman sistemini bu özel saate entegre etmek A.Lange & Söhne mühendisleri için hiç de kolay olmamış. Bunun en önemli nedeni ise tam 729 ayrı parçadan oluşan Caliber L952.2 mekanizmanın modüler mimari ile tasarlanmamış olması... Modüler tasarımların hantal yapısının aksine oldukça zarif ancak bir o kadar da karmaşık bir çözüme yönelen marka, tüm mekanizmayı sıfırdan tekrar tasarlayarak bu üç önemli komplikasyonu kusursuz bir şekilde bir araya toplamayı başarmış.

Modelin kronograf düzeneği kolon çarklı çalışma prensibine göre düzenlenmiş. Bir dakikalık klikler şeklinde ilerleyen dakika sayacına ek olarak flyback özellikli saniye fonksiyonuna da yer verilmiş. Atlayarak değişen sonsuz takvim özellikli sisteme ise ay fazı göstergesi ve markanın sembol detaylarından büyük tarih penceresi eşlik etmiş.

A-Lange-sohne-Datograph-Perpetual-Tourbillon-2.jpg

Saatin Tourbillon özelliğine sahip olduğunu ilk bakışta anlamanız pek de kolay değil zira alışılmış gösterim şeklinden farklı olarak Datograph Perpetual Tourbillon modelinin kadranında eşapmanı görünür kılacak bir pencere bulunmuyor.

Saatin 41.5mm çapındaki kasası Platin’den üretilmiş. Yansıma önleyici kaplamaya sahip safir kristal camlı arka kapaktan mühendislik harikası Caliber L952.2 ‘nin izlenmesi mümkün kılınmış. Markadan görmeye alıştığımız şekilde en üst seviye dekorasyona sahip mekanizmaya uygulan tüm detaylar el işçiliği ile hazırlanmış. Tourbillon tipi eşapmanın etrafına titizlikle yerleştirilen kronograf düzeneğiyle multi-komplikasyon kavramını yeniden şekillendiren mekanizmada, harici bir kaynak ile pratik bir şekilde senkronizasyon yapılmasına imkân sağlayan patentli saniye sıfırlama özelliğine de yer verilmiş. 

Son dönemlerin en başarılı Tourbillon destekli komplikasyonlarından Kabul edilen modelin ilk örnekleri satış noktalarına ulaşmaya başladı bile... Sadece 100 adet ile sınırlı modelden edinmek isteyen saatseverlerin ellerini çabuk tutmalarında fayda var zira A.Lange & Söhne, hiç vitrin yüzü görmeden sahiplerine ulaşan ve hemen tükenen limitli üretim modelleri ile ünlü bir marka...

Benzer Haberler