alexa Fuar | Fotoğrafçılık | Saksonya | A Lange & Sohne | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

A. Lange & Söhne - Saxony: üstün Alman teknolojisinin saatle buluştuğu yer..

a-lange-sohne-logo.png

Saat dünyasının önde gelen Alman markalarından A. Lange & Söhne ve Sakson vatanı ünlü fotoğraf sanatçısı Pang Xiaowei’nin düzenlediği fotoğraf sergisine konu oldu. Birbirinden güzel siyah-beyaz fotoğrafların yer aldığı sergiye Çin’in başkenti Pekin’de yer alan Ulusal Sanatlar Müzesi ev sahipliği yapıyor. Sergide yer alan eserler A. Lange & Söhne’nin en ince detayı üstün hassasiyet ile ele almayı hedef edinen ilkesi ve markanın hayat bulduğu bölgenin hikâyesine odaklanıyor.

Sergini açılışı A. Lange & Söhne markasının CEOsu, Çin Güzel Sanatlar Akademisi Başkanı Fan Dian, NAMOC Başkan Yardımcısı Zhang Zikang ve sanatçı Pang Xiaowei tarafından gerçekleştirildi.

2015 yılı içerisinde Saksonya bölgesinde bir ay geçiren Pang Xiaowei ziyareti boyunca A.Lange & Söhne fabrikasının yanında Dresden, Leipzig ve Chemnitz gibi şehirlerde de vakit geçirdi. Saksonya’nın müthiş manzarası ve köy hayatına dair pek çok başarılı kareye imza atan Pang Xiaowei özellikle bölgenin tipik özelliklerinden sayılan özgün mimarisi ve yetenekli sanatçıları üzerinde yoğunlaşan çalışmalar yaptı.

Pang_exhibition_NAMOC_Pang_Xiaowei_04-2016.jpg

Sergide, Saksonya’nın dünyaca ünlü geleneksel el sanatlarını öne çıkaran 150 fotoğraf yer alıyor. 24 Nisan’dan 3 Mayıs’a kadar kapılarını ziyaretçilerine açık tutacak olan sergi Çin Ulusal Sanatlar Müzesi bünyesinde sanatseverlerle buluşuyor.

Pang Xiaowei ‘nin objektifinden Alman kültürü ve geleneksel el sanatları temalarını işleyen fotoğrafların yer aldığı sergide A. Lange & Söhne’nin hayranlık uyandıran teknolojisi ve detaylara verdiği önemi belirten eserler hemen göze çarpıyor. Sürekli kusursuzu hedefleyen Alman ekolünden etkilenen Pang Xiaowei sergisinde yer verdiği eserlerde sadece geleneksel saatçilik temasıyla da sınırlı kalmamış, Dresden’de yer alan bir fırına ve heykel sanatçısının çalışmalarına da aynı karelerde yer vermiş.

Bu projede yer almaktan büyük onur duyduğunu dile getiren CEO Wilhelm Schmid ‘’ Onun ve bizim yaptıklarımız aslında birbiriyle çok benzeşiyor.. Tıpkı başarılı bir fotoğrafta olduğu gibi gelişmiş bir saatte yer alan detaylar da hassas çalışmalar sonucu hayata geçirilen safhalardan oluşuyor.. ‘’ diye ekliyor.

Pang_exhibition_NAMOC_Craftsmanship_04-2016.jpg

A. Lange & Söhne açısından bakıldığında da büyük önem arz eden sergi aslında markanın Çin Ulusal Sanatlar Müzesi bünyesindeki ilk etkinliği değil. 2008 yılı içerisinde Ulusal Sanatlar Müzesi kapsamında gerçekleşen iki önemli organizasyona sponsor olan Sakson marka bu sayede Alman sanatının bilinmeyen yönlerini gün ışığına çıkartmayı ve Almanya / Çin arasındaki kültürel bağı güçlendirmeyi hedefliyor.

İlk organizasyonda modern sanatın başarılı Alman temsilcilerinden Gerhard Richter ‘in çalışmalarına verdiği destek ile dikkatleri üzerine toplayan A. Lange & Söhne, hemen ardından Alman manzara resmi konusuna odaklana Living Landscape organizasyonuna da sponsor olmuş.

Benzer Haberler