alexa Homage to Walter Lange | A. Lange & Söhne | 1815 | Sihh 2018 | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

A. Lange & Söhne 1815 “Homage to Walter Lange”

a-lange-sohne-logo.png

Saat endüstrisinin önde gelen Alman menşeli markalarından A. Lange & Söhne, bu sene hayata gözlerini yuman efsanevi başkanı Walter Lange anısına tasarladığı yeni koleksiyonunu tanıttı. 

93 yaşında aramızdan ayrılan Walter Lange, ünlü markanın yaşayan son aile üyesi olma özelliğini de taşıyordu. A. Lange & Söhne’nin bugün bulunduğu noktaya gelmesinde büyük rolü olan başarılı yöneticinin anısına tasarlanan yeni koleksiyon, aralarında bir de türünün tek örneği olan paslanmaz çelik versiyonunu bulunduğu, dört farklı modele ev sahipliği yapıyor.

A-Lange-Sohne-1815-Homage-to-Walter-Lange-2.jpg

1815 “Homage to Walter Lange” model ailesinin en dikkat çekici özelliği, bünyesinde yer verdiği Twin Second Hands (ikili saniye kolu) komplikasyonu. Markanın 19. yüzyıl döneminde ürettiği ve bizzat Ferdinand Adolph Lange tarafından 1867 yılında geliştirilen komplikasyonun ilginç bir de çalışma prensibi var. Saat 6 yönüne yerleştirilmiş alt-kadranda yer alan saniye kolu, bildiğimiz saniye işlevini yerine getiriyor. Merkez kısmına konumlandırılmış olan “dead beat second” özellikli saniye kolu ise saat 2 yönünde yer alan buton sayesinde başlat ve durdur komutlarına cevap verebiliyor. Ayar kolu geri çekildiğinde normal saniye kolu sıfırlanarak, farklı bir kaynakla senkron ayar yapılmasına imkân sağlıyor.

A. Lange & Söhne için ilk defa bir kol saatine uygulanan bu fonksiyon dışında model, diğer 1815 koleksiyonunda yer alan diğer versiyonlarla benzer özellikler taşıyor. Büyük rakam indekslerin yer aldığı gümüş zeminli kadrana, 40.5mm çapında ve 10.7mm yüksekliğinde kasa ev sahipliği yapıyor. 

A-Lange-Sohne-1815-Homage-to-Walter-Lange-4.jpg

Model ailesine hayat veren mekanizmaya ait görseller henüz paylaşılmadı anacak teknik özelliklere bakarak söz konusu kalibrenin tipik bir A. Lange & Söhne mekanizması olduğunu söylemek mümkün. Toplamda 253 parçadan oluşan elden kurmalı mekanizma 60 saatlik güç rezerv süresi sunuyor. Üç çeyrek bölüm halinde tasarlanmış gövde, alevle mavileştirilmiş vidalar ve Sakson markadan görmeye alıştığımız yüksek işçilik ile üretilen mekanizmanın referansı No.su ise L1924 olarak belirlenmiş. Bu arada eklemekte fayda görüyorum; A. Lange & Söhne tarafından üretilen mekanizmaların referansları, söz konusu mekanizmanın tasarımına başlandığı yıla göre veriliyor. L1924 için ise bu geleneği biraz farklı bir şekilde yorumlanmış ve kalibreye Walter Lange’nin doğum tarihine gönderme yapan L1924 referansı verilmiş.

Bu arada Bay Walter Lange ile ilgili detaylara gönderme yapan tek kısım kalibre referansı değil. Model ailesine verilen başlangıç referans No.su olan 297, Walter Lange’nin 29 Temmuz olan doğum gününü simgeliyor.

18K beyaz altın versiyonun limitli üretim adedi olan 145, markanın 1845 ile 1990 yılları arasında kalan ve Berlin Duvarı’nın yıkılmasıyla sonlanan dönemine vurgu yapıyor. 18K pembe altın versiyon için seçilen üretim adedi olan 90, Walter Lange’nin 1990 yılında markanın ismini tekrar resmen kazanmasına gönderme yaparken, 27 adet ile sınırlı 18K sarı altın versiyon ise modelin ilk tescillenmesinin üzerinden geçen 27 seneyi temsil ediyor.

A-Lange-Sohne-1815-Homage-to-Walter-Lange-kapak-2.jpg

Yeni koleksiyonun şüphesiz en dikkat çekici parçası ise sadece bir adet üretilen paslanmaz çelik versiyon. Isıl işlemle üretilmiş siyah emaye kadranıyla diğer modellerden hemen ayrılan versiyon, şimdiye kadar markanın ürettiği birkaç paslanmaz çelik modelden biri olma özelliğini de taşıyor. 2018’in ilerleyen günlerinde satışa sunulacak modelin açık arttırma yoluyla satılması ve elde edilen gelirin ise hayır işleri için bağışlanması planlanıyor.

A-Lange-Sohne-1815-Homage-to-Walter-Lange-3.jpg

Geriye kalan üç farklı versiyon ise €47,000 etiket fiyatı ile satışa sunuluyor. 

Benzer Haberler