alexa A. Lange & Söhne | 1815 | Rattrapante | Perpetual Calendar | Handwerkskunst | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

A. Lange & Söhne 1815 Rattrapante Perpetual Calendar Handwerkskunst

a-lange-sohne-logo.png

Saat endüstrisinin Alman menşeli high-end üreticilerinden A. Lange & Söhne, Rattrapante ve Perpetual Calendar özelliklerini bünyesinde toplayan yeni grand complications modeli A. Lange & Söhne 1815 Rattrapante Perpetual Calendar Handwerkskunst boy gösterdi.

A-Lange-Sohne-1815-Rattrapante-Perpetual-Calendar-Handwerkshunst-1.jpg

A. Lange & Söhne gibi bir markanın gerçek manada masterpiece bir modeli için pek de uygun olmasa da söylemeden edemeyeceğim; İncelemeye konu modelin kendisi de en az ismi kadar havalı... Elbette bu algının ortaya çıkmasında modelin isminde geçen “Handwerkskunst” kelimesinin payı büyük. Türkçe karşılığı “el işi” olan bu tanımlama size çok da tanıdık gelmemiş olabilir zira A. Lange & Söhne gibi bir isim için bile oldukça nadir bir grup olan bu modeller, ünlü markanın crème de la crème ürün grubunu oluşturuyor.

A-Lange-Sohne-1815-Rattrapante-Perpetual-Calendar-Handwerkshunst-7.jpg

Saksonyalı markanın geçtiğimiz günlerde tanıttığı A. Lange & Söhne 1815 Rattrapante Perpetual Calendar Handwerkskunst modeli için, şimdiye kadar yapılmış en görkemli el işlemelerine sahip model desek abartmış olmayız. Hatta şöyle bir ekleme yapalım; Bu model Handwerkskunst  serisi içerisinde el işlemesi ve emaye sanatını aynı çatı altında toplayan ilk ve tek model olma özelliğini taşıyor.

Modelin kadranında mavi ve beyaz tonlara yer verilmiş. “Champlave” olarak bilinen ve saydam vitray sanatı olarak tanımlanan teknikle işlenmiş yıldız figürlerinin yer aldığı kadranda, emaye ve 18K beyaz altın kullanılmış. Ay fazı diskinde yer alan gece ilustrasyonunu kadranı tamamı için tek bir zemin gibi kullanan tasarımda, dört farklı alt-kadran eklenmiş. Emaye işçiliği ile öne çıkan kadranın diğer bileşenlerinde de aynı özen ve işçiliği görmek mümkün. Akrep, yelkovan, takvim kolu ve güç rezerv indikatörü kolu 18K beyaz altından imal edilirken dakika sayacında yer alan kol ve Rattrapante saniye kolları alevle mavileştirilmiş çelikten üretilmiş.

A-Lange-Sohne-1815-Rattrapante-Perpetual-Calendar-Handwerkshunst-9.jpg

Modelin en önemli özelliği Handwerkskunst  yani el işçiliği olunca, inceleme sıramızda bu konuya özel şekilleniyor. Kadranın ardından ikinci sırada, pek çok saat için pek de önemli sayılmayan arka kapak var. A. Lange & Söhne 1815 Rattrapante Perpetual Calendar Handwerkskunst modelinin arka kapağı, eski cep saatlerini anımsatacak şekilde yana açılabilir şekilde tasarlanmış. Romalı ay tanrısı Luna’nın bin bir özen ve detayla resmedildiği arka kapakta yine mavi rölyef süslemelere yer verilmiş.

A-Lange-Sohne-1815-Rattrapante-Perpetual-Calendar-Handwerkshunst-2.jpg

Yeni modelin el işlemesi konseptinin yoğunluğundan bir şey kaybetmeden devam ettiği diğer bir bölüm ise mekanizması. Modelin standart versiyonuna da hayat veren Caliber Ref. L101.1 –sıkı durun- tam 631 parçadan oluşuyor. Tam kurulumda 42 saatlik güç rezervi sunabilen mekanizmanın ana gövdesinde ve köprülerinde buzlu cam görüntüsünü veren granüllü bir yüzey yer alıyor.

A-Lange-Sohne-1815-Rattrapante-Perpetual-Calendar-Handwerkshunst-3.jpg

Kronograf modülüne ait köprüler ve balans ise yine rölyef işlemeli yıldız figürleriyle dikkat çekiyor. Caliber Ref. L101.1 markanın şimdiye kadar tasarladığı sekiz farklı kronograf kalibre arasında en rafine versiyonlardan biri olarak kabul ediliyor.

A-Lange-Sohne-1815-Rattrapante-Perpetual-Calendar-Handwerkshunst-6.jpg

Tüm bu ihtişama ve mühendisliğe ev sahipliği yapan kasa, serinin giriş modeli olan versiyonla aynı ebatta, yani 41.5mm çapında tasarlanmış. 18K beyaz altından üretilen kasanın toplam yüksekliği ise –yana açılabilir ekstra arka kapağa rağmen- sadece 15.8mm olarak hazırlanmış. Ön ve arka yüzeyinde yansıma önleyici safir kristal camların yer aldığı kasaya siyah timsah derisi kayış ve A.Lange & Söhne imzalı 18K beyaz altın katlanır klips eşlik ediyor.

A-Lange-Sohne-1815-Rattrapante-Perpetual-Calendar-Handwerkshunst-8.jpg

Sadece 20 adet ile sınırlı üretilen modelin satış fiyatı ise €290,000 olarak belirtiliyor.

Benzer Haberler