alexa 740.056 | Perpetual Tourbillon | Datograph | A. Lange & Söhne | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

A. Lange & Söhne Datograph Perpetual Tourbillon (Ref. 740.056)

Mühendislik denilince tartışmasız dünyanın en başarılı milletlerinden Almanların, saatçilik tarihine armağanı A. Lange & Söhne Datograph Perpetual Tourbillon mercek altında.

740-056-a-lange-sohne-datograph-perpetual-tourbillon-salmon-dial-1.jpg

Bazı anlar vardır, hiçbir söze gerek kalmaz, gördüğünüz, duyduğunuz hissettiğiniz şey her ne ise aklınız ve kalbiniz tamamıyla ona odaklanır, başka hiçbir şey ilginizi çekmez, çekemez. İşte A. Lange & Söhne Datograph Perpetual Tourbillon ile karşılaşmak da böyle bir şey.

740-056-a-lange-sohne-datograph-perpetual-tourbillon-salmon-dial-8.jpg

Lange, ilginç tarihi ve olağanüstü seviyede işçiliğe sahip saatleriyle kesinlikle en beğendiğim ve takdir ettiğim markalardan biri. Olağanüstü kelimesini lafın gelişi kullanmadığımdan emin olabilirsiniz çünkü derinlere indiğinizde bir Lange kasası, kadranı ya da mekanizması fark etmez, her kısımda nefes kesici detaylarla karşılaşıyorsunuz. Datograph Perpetual Tourbillon için de söyleyeceklerim genel olarak Lange hakkında düşündüklerimden farksız.

740-056-a-lange-sohne-datograph-perpetual-tourbillon-salmon-dial-4.jpg

41,5mm x 14,6mm ölçülerinde 18K beyaz altın kasanın içine konumlandırılmış, masif altından üretilen bir kadran, rodyum kaplama altın kollar ve indeksler, mavileştirilmiş ibreler. Bu bir rüya olmalı. Kadranın hemen üst kısmında gotik karakterde yazılmış marka logosu yer alırken biraz aşağıya inince büyük tarih göstergesi karşımıza çıkıyor. Normal koşullarda büyük tarih göstergeli bir saati beğenmem söz konusu dahi değilken mevzu Lange olunca bu komplikasyon olmadan düşünemiyorum. Asimetrik yerleştirilmiş kronograf ve takvim ibrelerinden sol taraftaki küçük saniye, gün ve gündüz-gece bilgilerini, sağ taraftaki ise, kronograf dakikası, ay ve artık yıl bilgilerini sağlıyor. Saat 6 pozisyonunda ise ay fazı penceresi yer alıyor. Saat 9-10 arasında denk gelen bölgede, fazlasıyla akıllıca ve şık bir şekilde konumlandırılmış güç rezervi göstergesi bulunuyor.

740-056-a-lange-sohne-datograph-perpetual-tourbillon-salmon-dial-2.jpg 740-056-a-lange-sohne-datograph-perpetual-tourbillon-salmon-dial-5.jpg

Kasanın hemen sol kısmında yer alan buton tarih ayarı yapmaya imkân tanırken sağ tarafta bulunanlar, tahmin edileceği üzere, kronograf komplikasyonunun kontrolünü sağlıyor. Kronograf deyip geçmemek gerek çünkü Lange’nin kronograf butonlarının hissinin pürüzsüzlüğünü tarif edebilecek bir kelime bulmak hiç kolay değil. Saatin ön ve arka yüzeylerinde bulunan safir kristal cam sayesinde kadran ve mekanizma olanca güzelliğiyle boy gösteriyorlar.

740-056-a-lange-sohne-datograph-perpetual-tourbillon-salmon-dial-3.jpg

Kadranın göz alıcı pembe tonu hakkında sayfalarca yazabilirim ancak mekanizma da en az kadran kadar göz alıcı, hatta biraz daha fazla. Kurmalı kalibre L.952.2 için kusursuzluğun somutlaşmış hali diyebiliriz. 729 parçadan oluşan kalibrede 2 adet pırlanta, 59 taş ve 5 altın şaton bulunuyor. 18000vph’de çalışan mekanizmanın güç rezervi ise 50 saat. Tourbillon balans sistemini izlemenin verdiği zevk bir yana, kusursuz işçilikle hazırlanmış çarkların büyük bir uyum içinde hareket ettiğini seyretmenin bünyemde yarattığı hazzı anlatmam mümkün değil.

740-056-a-lange-sohne-datograph-perpetual-tourbillon-salmon-dial-6.jpg

A. Lange & Söhne Datograph Perpetual Tourbillon, kahverengi deri kayış ve 18K beyaz altından imal edilmiş katlanır toka ile sunuluyor. Yalnızca 100 adet üretilen saate sahip olmanın bedeli 285.000€ olarak belirlenmiş. Bu bedel karşılığında sahip olduğunuz nesne ise kesinlikle bir saatten çok daha fazlası. Ona bir sanat eseri, Alman mühendisliğinin bir başyapıtı ya da gelecek nesillere aktarabileceğiniz bir mikro-mekanik mucize gözüyle de bakabilirsiniz.

740-056-a-lange-sohne-datograph-perpetual-tourbillon-salmon-dial-7.jpg
Benzer Haberler