alexa A. Lange & Söhne | Watches & Wonders Yenilikler | 147.028F | Zeitwerk
Horobox

Dk. Okuma Süresi

A. Lange & Söhne Zeitwerk Minute Repeater (Ref. 147.028F)

Geleneksel lüks saatçiliğin kült Alman temsilcisi A. Lange & Söhne, beş yıl aradan sonra yine bir Zeitwerk Minute Repeater modeli ile boy gösterdi.

147-028f-a-lange-sohne-zeitwerk-minute-repeater-1.jpg

İlk defa 2012 senesinde saat tutkunlarının beğenisine sunulan Zeitwerk Minute Repeater modeli, Jumping Hour ve ondalık Minute Repeater özelliklerini aynı anda sunabilen tek saat modeli olma unvanını taşıyordu. Sadece platin versiyonu bulunan ve sadece montajı dahi 7 ay gibi uzun bir sürecin sonunda tamamlanan model, bu sene 18K beyaz altın versiyonu ile tekrar sahnede...

147-028f-a-lange-sohne-zeitwerk-minute-repeater-2.jpg

Yeni model 44.2mm çapında ve 14.1mm yüksekliğinde tasarlanmış bir kasa ile geliyor. 18K beyaz altından üretilen kasanın her iki yüzünde de yansıma önleyici kaplama uygulanmış safir kristal camlar yer alıyor. Sadece 30 metreye kadar su basıncına dayanıklı üretilen kasanın saat 2 konumunda ayar kolu, saat 10 konumunda ise Minute Repeater özelliğini kontrol eden düğme yer alıyor.

147-028f-a-lange-sohne-zeitwerk-minute-repeater-3.jpg

Modelin kadranı tipik Zeitwerk detaylarını taşıyacak şekilde tasarlanmış. Ağırlıklı olarak mavi ve gümüş tonların kullanıldığı kadranda Jumping Hour özellikli saat göstergesi saat 9 yönüne, dakika göstergesi ise saat 3 yönüne yerleştirilmiş. Küçük saniye sayacı saat 6 hizasında yerini alırken, güç rezerv göstergesi de saat 12 konumuna eklenmiş. Tamamen masif gümüşten imal edilen kadrana eşlik eden kollar da rodyum kaplamalı beyaz altından üretilmiş.

147-028f-a-lange-sohne-zeitwerk-minute-repeater-4.jpg

147-028f-a-lange-sohne-zeitwerk-minute-repeater-5.jpg 147-028f-a-lange-sohne-zeitwerk-minute-repeater-6.jpg

Yeni modelin mekanizması için mühendislik harikasından başka söylenecek şey yok gibi... Klasik A. Lange & Söhne standartlarında üretilen Caliber L043.5 elden kurmalı bir mekanizma. 93 taşlı/771 parçalı mekanizma 37.7mm çapında ve 10.9mm yüksekliğinde tasarlanmış. Alman gümüşünden yapılmış üççeyrek ana gövde üzerine itinayla eklenen bileşenlerden oluşan mekanizmanın çalışma frekansı ise 18.000vph olarak ayarlanmış. Mekanizmanın güç rezerv süresi ise -Minute Repeater özelliğinin aktive edilmediği şekilde- 36 saat.

147-028f-a-lange-sohne-zeitwerk-minute-repeater-7.jpg 147-028f-a-lange-sohne-zeitwerk-minute-repeater-9.jpg

Modele adını da veren Minute Repeater düzeneği, saat 10 konumundaki düğme ile aktive ediliyor ve kadranda gösterilen zamanı sesli olarak bildiriyor. Örneğin saat 7.52’de her saat için bir kez olmak üzere sol taraftaki çekiç gonga yedi kez vuruyor. Ardından on dakikalık aralıklar için iki çift ton duyuluyor ve son olarak sağ taraftaki çekiç, iki dakika için iki kez gongu vuruyor. Minute Repeater özelliği aktif iken, çalışma süresi dolana kadar Jumping Hour disklerinin ilerlemesi durduruluyor. 20 saniyeye kadar uzayabilen bu erteleme işlemi sayesinde, dijital olarak gösterilen zaman ile akustik zamanın daima aynı oluyor. Benzer sebepten ötürü Minute Repeater çalışırken ayar kolu çekilemiyor. Minute Repeater düğmesinin aktivasyonu, vuruş mekanizmasını çalıştıran raket dişlisi ile zembereğe bağlı dişli takımının birbirinden ayırıyor. Bu sayede gereksiz enerji harcanmasının da önüne geçilmiş oluyor. Ayrıca güç rezervi yirmi saatin altına düştüğünde Minute Repeater mekanizması aktive edilemiyor. Başka bir deyişle ses sekansı tamamlanmadan saatin beklenmedik biçimde durmasının önüne geçiliyor.

147-028f-a-lange-sohne-zeitwerk-minute-repeater-8.jpg

Sadece 30 adet ile limitli üretilen modele elde dikilmiş mavi timsah derisi kayış ve 18K beyaz altın toka eşlik ediyor.

Benzer Haberler