alexa Alpiner 4 | Alpina | Chronograph | GMT/24H | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Alpina Alpiner 4

alpina-logo-2.jpg

Alpina’nın, bugün bildiğimiz çağdaş İsviçreli spor saati kavramının ortaya çıkışından herhangi diğer bir saat markasından çok daha fazla etkisi vardır. Su geçirmezlik üzerinde çalışılan çeşitli patentlerin ve 1933 yılında üretilen ünlü Alpina "Block Uhr" modelinin ardından Alpina, çalışmalarını daha da ilerleterek 1938 yılında ilk modern İsviçreli spor saati olarak "Alpina 4" modelinin lansmanını yaptı. Alpina markasının kurucusu Gottlieb Hauser’ın vizyonuna göre, bir spor saatinin dağcılıktan dağ gölü dalışlarına kadar bütün Alp sporları ortamlarında mücadele edebilecek anti-manyetik, anti-şok, su geçirmezlik gibi özelliklere ve paslanmaz çelik donanımlara sahip olması gerekiyordu. 2014 yılında Alpina, Alp Dağlarının sportif ruhunun vücut bulduğu yeni "Alpiner 4" koleksiyonu ile "4" konseptini yeniden canlandırıyor.

Yeni Alpiner 4 koleksiyonundaki modeller, meşhur Alpina AL-860 otomatik kronograflı kalibreye sahip “Bi-Compax” Chronograph ve Alpina AL-550 GMT kalibreye sahip ev yapımı otomatik ve 24 saatlik çift zaman göstereli GMT modeli olarak ikiye ayrılıyor.

Her iki model de sportif saat özellikleri olarak temel "4" niteliği bünyesinde barındırmaktadır. Anti-manyetizma ile ilgili olarak, saatler ISO 764 normuna göre onaylanmıştır ki bu bir saatin doğruluğu şaşmadan 4800 A/m manyetik alana direkt olarak maruz kalabiliyor olmasıdır. Anti-şok özellikleri ile ilgili olaraksa saatler ISO 1413 standardında sertifikalıdır. Buna ek olarak, açık hava sporlarında önemli bir yönlendirme ihtiyacı olarak, saatlerin bezeli üzerinde 360° göstergeli pusula bulunmaktadır. Kadranın dış halkasına yerleştirilmiş olan 24 saatlik gösterge ve bezel üzerindeki döner pusula, kullanıcısına pusulayı ayarlamak için şu anda piyasadaki hiçbir markada bulunmayan yepyeni ve kolay bir yol sunuyor.

Alpiner 4 Chronograph

AL-860B5AQ6.png

4 mm çapındaki yüksek performanslı ve zarif kasası, bu otomatik kronograflı Alpina’yı diğerlerinden daha ilk bakışa ayırıyor. Dairesel şekilde fırçalanmış paslanmaz çelik ile 360°dönebilen siyah PVD kaplama bezelin ve gün ışığı kadran ile elle uygulanmış indekslerin muhteşem kombinasyonu, bu modele güçlü bir kimlik, mükemmel okunabilirlik ve eşsiz bir güzellik katıyor. Hem tasarımlarıyla hem de makineleriyle yüksek direnç ve performans katsayısına sahip bu saatler kullanıcılarına 100m (330ft) su geçirmezlik vaat ediyor. Ayrıca kasa içerisindeki aksamlar AL-860 otomatik kronograf mekanik makineyi manyetik alanlara karşı korumak için düşük karbonlu demirden tasarlanmıştır.

AL-550S5AQ6.png AL-550S5AQ6B.png

Alpiner 4 Chronograph modeli iki farklı kadran alternatifi ile sunuluyor. Siyah veya gümüş kadran alternatifleri, çelik bilezik veya aligatör kayış ile tamamlanabiliyor. Kadran üzerinde belirgin bir şekilde yer alan "4" logosu ise dört sportif niteliğe birden sahip olan tüm Alpina saatleri diğerlerinden ayırıyor.

Alpiner 4 GMT/24H

AL-550G5AQ6.png

Alpiner 4 Chronograph ile aynı mühendislik ilkeleri ve tasarım kodları doğrultusunda üretilmiş olan GMT modeli, yepyeni ve kullanımı son derece kolay olan GMT özelliği ile donatılmıştır. Alpina AL-550 GMT/24H kalibresi, yerel saati (yaşadığınız yerdeki saat) akrep ibresini bağımsız olarak hareket ettirerek ayarlayabilmeyi sağlar. 24 saat göstergesi ise geçici olarak bulunduğunuz bölgedeki zamanı gece/gündüz olarak gösterir. Bu özel GMT sistem sayesinde hem geçici olarak bulunduğunuz bölgedeki hem de yaşadığınız bölgedeki saati bir bakışta kolaylıkla kavrayabilirsiniz.

AL-860B5AQ6B.png AL-860S5AQ6.png

Alpiner 4 Chronograph modeli iki farklı kadran alternatifi ile sunuluyor. Siyah veya gümüş kadran alternatifleri, çelik bilezik veya aligatör kayış ile tamamlanabiliyor. Kadran üzerinde belirgin bir şekilde yer alan "4" logosu ise dört sportif niteliğe birden sahip olan tüm Alpina saatleri diğerlerinden ayırıyor.

Alpina Hakkında

Kırmızı üçgen imzası ile ünleAnmiş olan saat markası Alpina, Cenevre merkezli bağımsız bir aile şirketidir. 1883 yılında kurulan Alpina’nın saatçilik tarihi 130 yılı aşkın bir süreci kapsamaktadır. İsviçre’nin saatçilik sektöründe gerçek bir öncü olan Alpina; yıllar içinde sayısız yenilikler, patentler, kalibre ve kronografların kaynağı olmuş ve 1938 yılında Alpina 4 modelinin lansmanı ile bugün “spor saati” olarak bildiğimiz kavramı icat etmiştir.

Mekanik kalibre yaratma sanatındaki köklü geleneğine her zaman sadık kalan Alpina, Cenevre’de bulunan fabrikasında Tourbillon özelliği bulunan AL-980, dünya saatlerini gösteren AL-718, otomatik regülatörü AL-950 ve küçük takvimli otomatik AL-710 olmak üzere tam dört adet in-house (kendi tasarımı) kalibre üretmektedir.

Alpina’nın en temel misyonu, tıpkı Alp Dağları gibi en zorlu ortamlarda bile büyük hassasiyet ve güvenilirlik ile çalışan ve sadece sportifliği ile değil, aynı zamanda şık tasarımları ile de ön plana çıkan saatler yaratmaktır.

Daha fazla bilgi için www.alpina-watches.com sitesini ziyaret edebilir veya info@mayasaat.com adresine mail gönderebilirsiniz.

Benzer Haberler