alexa Heritage | Carree Mechanical 140 Years | Alpina | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Alpina Heritage Carrée Mechanical 140 Years

İsviçre’nin köklü isimlerinden Alpina, 140. yıl dönümünü iki yeni limitli üretim model ile kutluyor. Art Deco tarzı tasarımlarıyla öne çıkan modeller, Heritage konseptine yeni bir soluk getiren tercihleriyle öne çıkıyor.

alpina-heritage-carree-mechanical-140-years-1.jpg

Alpina bu yıl 140. yılını kutluyor. Kökleri Gottlieb Hauser'in daha sonra Alpina Union Horlogère S.A adını alacak olan Schweizerische Uhrmacher Corporation'ı kurduğu 1883 yılına kadar uzanan marka, bu anlamlı tarihi kutlamak için Alpina, 1930'lar/1940'ların dikdörtgen modellerinden ilham alan ve restore edilmiş Alpina AL-490 mekanizmaları ile hayat bulan iki modern-klasik sınırlı üretim model tanıtıyor.

alpina-heritage-carree-mechanical-140-years-2.jpg

Yeni modeller, 930'lar/1940'ların Art Deco tasarımlarından ilham alan, dikdörtgen formlu kasalar ile geliyor. Yazımın başındaki “Heritage tarzına yeni bir soluk getiren” lafımı sebep, yeni modellerin kasaları çelik veya altın gibi alışılmış malzemelerin aksine, gümüşten üretiliyor. Heritage tarzı bir koleksiyon için fevkalade yerinde bir malzeme tercihi yapan köklü marka, kasanın her iki yüzünde yer alan safir kristal camlarla, modern zamanların gereksinimlerini de yok saymıyor.

alpina-heritage-carree-mechanical-140-years-3.jpg

Modelin geneline hakim retro havayı perçinleyen unsurlardan kadran, siyah veya gümüş zemin seçenekleri ile geliyor. Rakam indekslerin Dauphine tarzı kollara eşlik ettiği kadranlardan gümüş olanı sektör tarzı tasarımıyla daha klasik bir karaktere bürünüyor. Siyah model ise, sade zemini ve mat yüzey formu ile daha ağırbaşlı ve mütevazı bir görüntü sunuyor. Saat 6 hizasında küçük saniye sayacına yer veren kadranlarda, tarih penceresi dahil farklı herhangi bir komplikasyon bulunmuyor.

alpina-heritage-carree-mechanical-140-years-4.jpg

Yeni koleksiyonun can alıcı bir diğer özelliği ise bizleri mekanizma kısmında karşılıyor. Şık modeller gücünü, kapsamlı bir restorasyon işleminden geçmiş, Straub & Co imzasını taşıyan, 1930lu yıllarda üretilen kalibrelerden alıyor. 2.5Hz (18.000vph) frekansında salınım yapan antika mekanizmalar, tam kurulumda sundukları 42 saatlik güç rezerv süresiyle modern benzerlerden geri kalmıyor.

alpina-heritage-carree-mechanical-140-years-5.jpg

Şık modellere açık kahve tonunda hazırlanmış, gerçek tavus kuşu derisi kayışlar eşlik ediyor. Zarif modelleri bileğe Alpina imzalı tokalar sabitliyor. Her referans için sadece 14 adet ile sınırlı üretilen modeller, EUR 4,995 fiyat etiketiyle satışa sunuluyor.

Benzer Haberler