alexa AL-555N4H6 | AL-555RGS4H6 | Pilot Heritage | Startimer | Alpina | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Alpina Startimer Pilot Heritage

alpina-logo-new.jpg

Son yıllarda çıkarttığı birbirinden başarılı modellerle özellikle giriş seviye İsviçre markaları içindeki konumunu hızla yukarı taşıyan Alpina, köklü mirasından izler taşıyan yeni modeli Alpina Startimer Pilot Heritage ile bir kez daha boy gösterdi.

alpina-startimer-pilot-heritage-1-.jpg

Ben de hemen hemen her saat meraklısı gibi yeni modelin isminde geçen Pilot ve Heritage kelimelerini okuduktan sonra klasik Nav B Uhr tarzında tasarlanmış tipik bir pilot saatine kendimi hazırlamıştım. Ancak durum pek de düşündüğüm gibi olmadı zira Alpina yeni pilot modelini tasarlarken II. Dünya Savaşı dönemi yerine 1970li yıllardan ilham almayı tercih etmiş.

alpina-dispomatic-alarm-automatic-.jpg

Alpina Dispomatic Alarm Automatic - 1970

Alpina Startimer Pilot Heritage, gönderme yaptığı 1970li yıllarda pek çok marka tarafından benimsenen, saat terminolojisine yine aynı yılların moda ve sanat akımlarını tanımlamak için kullanılan funky tarza tasarlanmış, fıçı formunda bir kasa içerisinde geliyor. Mat ve parlak yüzeylerin birlikte kullanıldığı kasanın çapı 42mm, toplam yüksekliği ise 12mm olarak hazırlanmış. Modern ebadına rağmen yumuşak çizgileri ve makul yüksekliği ile kolda konforlu bir kullanım vaat eden kasanın ön yüzünde çizilmelere karşı dayanıklı safir kristal cam, arka yüzünde ise üzerinde kabartma Alpina logosu bulunan masif paslanmaz çelik kapak görev yapıyor. 100 metre / 10 bar su geçirmezlik değeri ile sportif özelliğinden de ödün vermeyen kasanın sağ yanında iki adet ayar kolu yer alıyor.

al-555dgs4h6-alpina-startimer-pilot-heritage-.jpg al-555lns4h6-alpina-startimer-pilot-heritage-.jpg

alpina-startimer-pilot-heritage-3-.jpg alpina-startimer-pilot-heritage-4-.jpg

Yeni model ailesinde antrasit, açık mavi, lacivert ve somon tonlarında hazırlanmış dört farklı kadran seçeneği yer alıyor. Kasada olduğu gibi yine 1970li yılların tasarım unsurlarından ilham alan kadranların güneş ışını desenli zeminleri ve baton tarzında hazırlanmış kol ve indeksleri, modelin retro karakterini ön plana taşıyor. Jaeger-LeCoultre Memovox modelinden de hatırlayacağımız “sektör kadran” tarzı gösterim şeklinde sahip GMT fonksiyonu ve saat 3 hizasına yerleştirilmiş tarih göstergesine ev sahipliği yapan kadranın merkezinde yer alan saniye kolu da yine retro konsepte uygun şekilde kırmızı tonda hazırlanmış.

al-555n4h6-alpina-startimer-pilot-heritage-.jpg al-555rgs4h6-alpina-startimer-pilot-heritage-.jpg

alpina-startimer-pilot-heritage-7-.jpg alpina-startimer-pilot-heritage-8-.jpg

Modelin içerisinde markanın AL-555 referanslı mekanizması görev yapıyor. Sellita tabanlı otomatik mekanizma 4Hz (28.800vph) hızında çalışıyor ve tam kurulumda 38 saate varan güç rezerv süresi sunabiliyor. 26 taşlı mekanizma, bağımsız ayarlanabilen GMT modülü ile modeli kendi fiyat baremi içerisinde üst sıralara taşımayı başarıyor.

alpina-startimer-pilot-heritage-6-.jpg

Koleksiyonda yer alan tüm modeller açık kahverengi ve siyah olmak üzere, kontrast beyaz dikişlerle süslenmiş dana derisi kayışlar ile geliyor. Kayışların uç kısmında ise Alpina imzalı paslanmaz çelik tokalar görev yapıyor.

alpina-startimer-pilot-heritage-5-.jpg

Tüm modeller için tavsiye edilen satıl fiyatı ise, dahil olduğu segment içinde iddialı bir rakam olan, 1,295 €.

alpina-startimer-pilot-heritage-2-.jpg

Benzer Haberler