alexa GMT Sport | Greubel Forsey | Tourbillon | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Anahtar Kelimeler ‘Cesur’ ve ‘Yenilikçi’: Greubel Forsey GMT Sport

GMT özelliği, tourbillon, 100 metre su geçirmezlik, dört patent... Greubel Forsey yeni saati GMT Sport’la cesaretini kanıtlıyor.

greubel-forsey-gmt-sport-1.jpg

İngilizcede çok sevdiğim bir kelime var; ‘bold’. Muhtemelen herkes anlamını biliyordur ama ben bu kelimeyle henüz tanışanlara kısaca tanımını yapmak isterim. Bold kelimesi kişi için kullanıldığında cesur, gözü pek, risk alan; renk, tasarım veya şekil için kullanıldığında da güçlü, göze görünen gibi anlamlara geliyor. Yüzyıllardır saatler üretiliyor, komplikasyonların birçoğu da 18’inci yüzyıldan beri bizlerle. Ama bu güzel kültürü bize yeniden yaşatan markaların her çıkan modelini pür dikkat incelemekten geri alamıyoruz kendimizi. Neden? Neden kendimizi yüzyıllardır tekrar eden komplikasyonlara yeniden tutulurken buluyoruz? Cevap vereyim; ‘bold.’

greubel-forsey-gmt-sport-6.jpg

2004 yılında bir araya gelerek soyadlarını verdikleri Greubel Forsey markasını kuran Robert Greubel ve Stephen Forsey, bütün bu yapılmışlara rağmen komplikasyonlara ve teknolojiye katabilecekleri yaratıcı bir yöne sahip olduklarını düşünüyordu. Saatseverlerle buluşturdukları modeller göz önüne alındığında, dudaklarımın kenarını hafifçe kıvırıp, gülümseyerek “hiç de haksız değillermiş” diye düşünmeden edemiyorum. Zira yenilikçiliğiyle kendine yer eden Greubel Forsey yeni modeli GMT Sport ile ne kadar haklı olduğumu bir kez daha gösteriyor.

greubel-forsey-gmt-sport-7.jpg greubel-forsey-gmt-sport-8.jpg

Greubel Forsey GMT Sport 45mm titanyum kasayla geliyor. Konfor ve ergonomi için sınırları zorlayan Robert Greubel ve Stephen Forsey, yukarıdan bakıldığında tamamen yuvarlak, başka açılardan bakıldığındaysa kavisli ve oval şekle sahip yeni bir kasa geliştirmişler. Bu zaman tutucunun aerodinamiğinin dört patentle belgelendiğini de söylemeden geçmeyelim. Markanın değerlerinin kazındığı matlaştırılmış bezeli de kasanın formunu takip ediyor. 100 metreye kadar su basıncına dayanıklılık gösteren saatin titanyum, kauçuk kenarlı kurma kolu da saat 3 konumunda bulunuyor.

greubel-forsey-gmt-sport-2.jpg

GMT Sport’un ön yüzü yarı görünür çarkları, üç boyutlu yüzen kadranı ve asma köprüler arasındaki açıklığıyla klasik GF mimarisini yansıtıyor. Saatle dakika, kasanın ve mekanizmanın kıvrımlarını izleyen iskeletleştirilmiş, Super-LumiNova dolgulu kollarla okunuyor. Karanlıkta kolay okunabilirliği garantilemek için marka, markörlerde ve saat-dakika halkalarında da Super-LumiNova kullanmış. Saat 10-11 arasındaki alt kadranda küçük saniye ve ikinci zaman diliminin döner diski yer alıyor. Her 24 saniyede bir tam tur dönen tourbillon ise saat 1 konumuna yerleştirilmiş.

greubel-forsey-gmt-sport-3.jpg

Saati co-axial eşapmanlı, elden kurmalı GMT mekanizması tam kurulumda 72 saatlik güç rezervi sağlıyor ve bu rezerv, saat 3 konumundaki göstergeden okunabiliyor.

greubel-forsey-gmt-sport-5.jpg

Yazının başında da bahsettiğim bu ‘bold’ model, Greubel Forsey GMT Sport, kabartmalı kauçuk kayış ve GF logolu titanyum tokayla tamamlanıyor.

greubel-forsey-gmt-sport-4.jpg
Benzer Haberler