alexa Antoine Preziuso | Chronometer Tourbillon of Tourbillons | HOROBOX
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Antoine Preziuso Chronometer Tourbillon of Tourbillons

Logo_Antoine_Preziuso.png

‘’ Tourbillon of Tourbillons ‘’ tasarımı üç klasik tourbillon düzeneğine aynı mekanizmanın içinde yer ver veren özel bir konsepti tanımlıyor. İlk defa 2004 yılında doğan ve rafineleştirilip tamamen hayata geçirilmesi 10 yıl gibi bir süre alan bu tasarımın en belirgin özelliği aynı gövde üzerine yerleştirilmiş üç farklı tourbillon eşapmanı olarak karşımıza çıkıyor. Her biri bir tam turunu 10dk.lık bir zaman diliminde tamamlayan 3 adet orbital tourbillon’a sahip bu mekanizmanın geçtiğimiz yılın Grand Prix d’Horlogerie de Genève yarışmasından iki ödül ile ayrıldığını da hatırlatalım.

Preziuso, Cenevre merkezli bağımsız bir saat üreticisi. Saatçilik serüveni 1980li yıllarda başlıyor olsa da Preziuso’nun dikkatleri üzerine çekmeye başlaması, geleneksel saatçilik açısından bakıldığında bugün bile ulaşılması oldukça zor olan Tourbillon tasarımlarıyla kendinden sıkça söz ettirdiği 1990lar’a denk geliyor.  Tourbillon konusundaki bilgi ve tecrübelerini hızla geliştiren Preziuso, ikonik tasarımı Harry Winston Opus 2 Tourbillon ile hafızalara kazınmayı da başarıyor.

Tourbillon-of-Tourbillons-image5.jpgTourbillon-of-Tourbillons-image3.jpg

Tourbillon eşapmanlı mekanizmalarda uzmanlaşan Preziuso, hali hazırda fevkalade sıra dışı Kabul edilen bu komplikasyonu daha da üst limitlere taşımak için Tourbillon of Tourbillons modelini tasarlıyor. İşin ilginç kısmı, Preziuso bu efsanevi mekanizmayı tasarlarken geleneksel saatçilik tarafından yeterince güvenilir bulunmadığı için neredeyse tamamen terk edilen bir konsept üzerinden yol alıyor. Yıllar süren Ar&Ge çalışmaları neticesinde tasarıma eklediği diferansiyel düzeneği ile konseptin gözden düşmesine neden olan sorunları bertaraf etmeyi başaran Preziuso, kendisine neden Tourbillon Uzmanı dendiğini de bir nevi açıklamış oluyor.

Bu özel modelin içerisinde 570 adet bağımsız parça bulunuyor. Bu rakamın ne ifade etmesi gerektiğine örnek vermek istersek aynı sayıda parçanın sonsuz takvim ve tourbillon fonksiyonlarını da barındıran bir grand komplikasyon saat için de kullanıldığını söyleyebiliriz.

Mekanizmaya AFP-TTR-3X referans numarası veriliyor.  Referansın içinde yer alan AFP kısmı ise mekanizmanın tasarımında emeği geçen Antoine ve oğlu Florian Preziuso’yu simgeliyor. Elden kurmalı tasarlanan mekanizma ana gövdenin altında kalan kısmın neredeyse tamamını dolduran çift tulumba düzeneği sayesinde tam kurulumda 48 saatlik güç rezervi sunuyor.

Tourbillon-of-Tourbillons-image2.jpg

Daha önce de bahsettiğimiz üzere mekanizma bir dakikada tam turu tamamlaya üç ayrı tourbillon düzeneğinden oluşuyor.  Tourbillonlar aynı gövde üzerinde birbirlerine eşit aralıklarla yerleştirilmiş şekilde bulunuyor ve saate 6 tur veya başka bir deyişle her 10 dakikada bir tam tur dönüyor.

Preziuso’nun söylediğine göre her balans çarkının dönüş hızı 3Hz ( veya 21600vph ) iken gerçek çalışma hızı saatin maruz kaldığı vibrasyondan ötürü bir klik daha yüksek bir değerle gerçekleşiyor. F.P. Journe’un Resonance modelinin de çıkış noktası olan bu durumu birbirine çok yakın konumlandırılmış balans çarklarının dönerken ana gövdeye aksettirdiği titreşim nedeniyle tüm balan çarklarının ortak ancak farklı bir hız ile çalışması olarak özetlemek mümkün.

Tourbillon-of-Tourbillons-image4.jpg

İlk olarak 2015 senesinde oldukça gösterişli bir tasarıma sahip Power GTS kasa formuyla saat severlerin beğenisine sunulan model, 2016’da gördüğü makyaj ile daha sade ve temiz bir görüntüye bürünmüş. ‘’ Tourbillon of Tourbillons ‘’ model ismini alan yeni versiyon yine oldukça büyük sayılabilecek 48mm çapında bir kasa ile geliyor. Bu sefer daha sade hatlara ve parlak yerine mat yüzeylere sahip şekilde tasarlanan kasa mütevazı yapısıyla tüm ilginin özgün tasarımlı Tourbillon düzeneği üzerinde yoğunlaşmasına imkân sağlıyor.

Kasa materyali ve renk gibi başlıklar başta olmak üzere farklı opsiyonlar sunan modelin paslanmaz çelik modeli için açıklanan satış fiyatı 420000 CHF.

Benzer Haberler