alexa Laptimer | Michael Schumacher | Concept | Royal Oak | Audemars Piguet | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Audemars Piguet Royal Oak Concept Laptimer Michael Schumacher

Audemars-piguet-logo.png

2010 yılında, Michael Schumacher ve Audemars Piguet ortaklığınin ilk dönemlerinde ünlü F1 pilotu AP mühendislerine şu soruyu yöneltmişti. Ardışık tur zamanlarını biribirinden bağımsız bir şekilde ölçüp aynı zamanda da kaydedebilecek mekanik bir saat tasarlamak mümkün müdür? Görünüşe bakılırsa Audemars Piguet için mümkünmüş.

aplap1.jpg

Michael Schumacher saatin araç içinde, sürüş esnasında değil, pist dışındaki gözlemciler tarafından kullanılmasını istemişti. Mühendisler için aynı anda bu kadar çok ve birbiriyle bağımlı işi yapabilecek bir saat üretme fikri basit bir tasarımdan çok daha fazlasıydı. Bu horolojik meydan okumada daha önce hiç üretilmemiş bir sistemi tasarlamak zorundaydılar. 5 yıllık Ar-Ge’nin ardından karşımıza çıkan şaheser övgüyü sonuna kadar hak ediyor. 

aplap2.jpg

Royal Oak Concept Laptimer Michael Schumacher, markanın ünlü pitlotun ismini kullanığı ikinci saati. 2012’de 3 farklı kasa materyalinden toplamda 1600 adetlik limitli üretimli Royal Oak Offshore Chronograph 44mm modeli, markanın meraklılarının beğenisini kazanmıştı. BU seferki model ise çıtayı adeta erişilemez bir noktaya taşımız gözüküyor.

aplap4.jpg

Tur zamanı ölçümü genellikle gözlemci tarafından iki bağımsız kronograf kullanılarak yapılır. Eğer split-second özellikli bir kronograf kullanılıyorsa tek bir cihaz ile de ölçüm mümkündür. Split second kolu ile kronograf zamanı ölçümüne devam ederken, durdurulan diğer saniye kolu bir önceki tur zamanının kolayca okunmasını sağlar. Ardından butona tekrar basılmasıyla bir sonraki tur zamanını kaydetmek için ikinci saniye kolu diğerine yetişir ve çalışmaya beraber devam ederler.

aplap5.jpg

Audemars Piguet Royak Oak Concept Laptimer Michael Schumacher, kasanın sol ve sağ tarafındaki butonlar yardımıyla birbirinden bağımsız olarak kontrol edilen iki adet merkezi kronograf saniye kolu içerir. Sağ taraftaki butonlar geleneksel olarak ilk saniye kolunun başlatılması, durdurulması ve sıfırlanması içindir. Kasanın solunda, saat 9 pozisyonunda bulunan buton ise split-second mekanizmasından farklı olarak iki saniye kolunu da eş zamanlı olarak durdurup, ikinci kolu sıfırlayıp tekrar başlatmasını sağlamaktadır. Bu, son tur zamanı not alınırken, o anda sürmekte olan turun da kaydedildiği anlamına gelmektedir. Bir nevi split seconds ve flyback komplikasyonlarının karışımı diyebiliriz. Saat bu komplikasyonları aynı anda bünyesinde barındıran ilk model olma özelliğini de taşımaktadır.

aplap6.jpg

Split seconds komplilasyonlu saatlerden alışık olduğumuz şekilde 2 değil 3 adet kolon çarkı bulunduran mekanizma 2 adet ana zemberek ile 80 saatlik güç rezervine sahiptir. Yeni geliştirilen bir salınım çarkı tasarımı sayesinde kronograf başlatma ve durdurma anlarında saniye kolunda oluşan atlama hareketinin önüne geçişmiştir.  Kalibre 2923, 34 taşlıdır ve 28800vph’de çalışmaktadır. 

aplap7.jpg

44mm çapındaki dövme karbon kasa, titanyum bezel ve arka kapak ile tamamlanmaktadır. Kronograf butonlarında ise seramik ve pembe altın kullanılmıtır. Safir kristal cama sahip modelin su geçirmezlik değeri 50 metredir. Saat beraberinde titanyum, katlanır, AP logolu toka ve kauçuk kayış ile gelmektedir.

aplap8.jpg

Son olarak bu özel modele sahip olmayı düşünenlerin acele etmesinde fayda var çünkü model 221 adet sınırlı sayıda üretilecek ve kısa süre içinde stokların tamamen tükeneceğini öngörmek hiç de zor değil. 

aplap9.jpg

Benzer Haberler