alexa Audemars Piguet 2022 Yenilikler | 16202ST | Yeni Royal Oak Jumbo
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Audemars Piguet Royal Oak Jumbo Extra-Thin 16202ST

Audemars Piguet, bu sene 50. yılını kutlayan ikonik model ailesi Royal Oak’u yepyeni versiyonlarla genişletiyor. Mercek altına aldığımız ilk model ise, tanıtıldığı 1972 senesinden bu yana en önemli güncellemelere maruz kalan Jumbo Extra-Thin.

audemars-piguet-royal-oak-jumbo-extra-thin-8.jpg

Yeni model, 39mm çapında ve 8.1mm yüksekliğinde tasarlanmış, paslanmaz çelik kasa ile geliyor. Orijinal model ile aynı çap ölçüsünü paylaşan kasanın her iki yüzünde de safir kristal camlar görev yapıyor. 50m su basıncına dayanıklı tasarlanan kasaya, model ailesinin sembol detayları arasında yer alan 8 vidalı sekizgen bezel eşlik ediyor.

audemars-piguet-royal-oak-jumbo-extra-thin-1.jpg audemars-piguet-royal-oak-jumbo-extra-thin-2.jpg

Yenilenen Jumbo, yine Petite Tapisserie desenli kadrana ev sahipliği yapıyor. “Bleu Nuit, Nuage 50” renk koduyla üretilen mavi kadrana beyaz altından üretilmiş aplik indeksler ve “küvet” tipi akrep/yelkovan eşlik ediyor. AP logosunun saat 6 hizasına konumlandırıldığı kadranda tarih penceresi ise saat 3 yönünde bulunuyor. Bu iki özelliğin Jumbo modellerini diğer versiyonlarda ilk bakışta ayırdığını da ekleyelim.

audemars-piguet-royal-oak-jumbo-extra-thin-10.jpg

Yeni modele yepyeni bir mekanizma güç veriyor. JLC tabanlı Caliber 2121’den tam 40 yıl sonra bayrağı devralan Caliber 7121 birçok önemli güncellemeler içeriyor. Kısaca bunlara değinecek olursak; güç rezervi 40 saatten 55 saate çıkıyor. 19800vph çalışma frekansı ise, modern standardı belirleyen bir değer olan, 28800vph olarak güncelleniyor. Bilyalı rotor ve direkt ağırlık eklenmiş balans çarkı gibi teknolojik çözümlere de yer veren mekanizmanın en önemli yeniliği ise, hızlı tarih değiştirme özelliğinin eklenmesi olarak karşımıza çıkıyor. Bu sayede, tabiri caiz ise, 40 yıllık tarih ayarlama eziyeti de bitmiş oluyor.

audemars-piguet-royal-oak-jumbo-extra-thin-6.jpg

Audemars Piguet Royal Oak Jumbo Extra-Thin 16202ST, AP logolu katlanır klipsle bileğe sabitlenen, entegre çelik bilezik ile geliyor. Reference: 16202ST.OO.1240ST.01 ürün kodu ile kataloglara eklenen model için belirlenen liste fiyatı ise (tabi bulabilirseniz) EUR 32,400.

audemars-piguet-royal-oak-jumbo-extra-thin-11.jpg

Yenilenen Audemars Piguet Royal Oak Jumbo Extra-Thin koleksiyonunda ayrıca pembe altın kasalı ve füme gri kadranlı 16202OR, sarı altın kasalı ve füme altın kadranlı 16202BA ve platin kasalı ve füme yeşil kadranlı 16202PT versiyonları da yer alıyor.

audemars-piguet-royal-oak-jumbo-extra-thin-7.jpg

AP’nin Royal Oak efsanesinin 50. yılına gereken önemi göstereceğinden kimsenin şüphesi olmasa da, bu derece kapsamlı bir koleksiyon da beklemiyorduk açıkçası. Yenilikler arasında en çok merak edilen model olan Jumbo ise, orijinal modele olan benzerliği kadar önemli güncellemeleri ile kendi segmentinin en çok aranılan modellerinden biri olmaya devam edecek gibi görünüyor.

Benzer Haberler