alexa Black Ceramic | Royal Oak | Audemars Piguet | Tourbillon Extra-Thin | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Audemars Piguet Royal Oak Tourbillon Extra-Thin Black Ceramic

SIHH 2019 bünyesinde saat tutkunlarının beğenisine sunulan Audemars Piguet Royal Oak Tourbillon Extra-Thin Black Ceramic, Royal Oak konseptine getirdiği modern ve alternatif bakış açısı kadar üstün teknik özellikleri ile de beğeni topluyor.

audemars-piguet-royal-oak-tourbillon-extra-thin-black-ceramic-1.jpg

Geleneksel saatçiliğin ağır topları arasında yer alan Audemars Piguet, bugün neredeyse lokomotif ürün grubu Royal Oak ile birlikte anılıyor. Model ailesinin markanın önüne geçerek hemen hemen bütün satış ve pazarlama faaliyetlerini kapsıyor olması, uzun zamandır saat meraklılarının dikkatinden çıkmayan bir durum. Markanın geçtiğimiz yıllarda bu durumu biraz olsun değiştirecek yeni model ailesi girişimleri olsa da Royal Oak karşısında ne kadar güçlü birer alternatif olacaklarını şimdiden kestirmek çok zor.

audemars-piguet-royal-oak-tourbillon-extra-thin-black-ceramic-10.jpg

Bugün mercek altına aldığımız Audemars Piguet Royal Oak Tourbillon Extra-Thin Black Ceramic, markanın seramik malzeme kullanarak tasarladığı üçüncü Royal Oak olma özelliğini taşıyor. Seramik malzemenin yanında ekstra-ince yapısı, siyah rengi ve Tourbillon özelliği ile birçok kutucuğu aynı anda tıklayan modele, gelin yakından bakalım...

audemars-piguet-royal-oak-tourbillon-extra-thin-black-ceramic-4.jpg

Modelin kasası 41mm çapında ve 9mm yüksekliğinde tasarlanmış. Arka kapak dışında kasanın tamamı siyah seramikten üretilmiş. Metal modellerde olduğu gibi mat ve parlak yüzeylerin birlikte kullanıldığı kasanın arka kapağı titanyumdan üretilmiş. 50 metre su basıncına dayanıklı üretilen kasanın ön ve arka yüzünde safir kristal camlara yer verilmiş.

audemars-piguet-royal-oak-tourbillon-extra-thin-black-ceramic-2.jpg audemars-piguet-royal-oak-tourbillon-extra-thin-black-ceramic-8.jpg

Modelin bileziği de yine siyah seramikten üretilmiş. Başlı başına bir tasarım ikonu olarak gösterilen Royal Oak bileziğini simsiyah bir şekilde görmek, bence gerçekten her saatseverin tecrübe etmesi gerek bir durum. Bileziğin katlanır klips kısmında ise titanyum kullanılmış.

audemars-piguet-royal-oak-tourbillon-extra-thin-black-ceramic-7.jpg audemars-piguet-royal-oak-tourbillon-extra-thin-black-ceramic-5.jpg

Saatin bilekteki konforu fevkalade... Siyah renk paleti modeli gerçek boyutundan bir klik küçük gösteriyor ki bu benim için iyi bir durum zira ben hala en başarılı AP RO proporsiyonunun Ref. 15202 ile yakalandığını düşünüyorum. Seramik ve titanyum malzemelerin birlikte kullanılması saati oldukça hafif bir hale getirmiş. Dolayısıyla çelik hatta altın versiyonlara aşina saat tutkunları için ilk başta biraz garip gelse de kısa zamanda alışmak mümkün.

audemars-piguet-royal-oak-tourbillon-extra-thin-black-ceramic-9.jpg

Modelin monokrom renk paleti kadran kısmında da devam ediyor. “Tapisserie Evolutive” tarzı Guilloché deseniyle süslenen kadran gayet minimalist tasarlanmış. Kontrast kollar ve markörler hemen her ortamda mükemmel okunabilirlik sunuyor. Saat 6 noktasındaki Tourbillon balans, siyah köprüsüyle birlikte kadranın geneline uygun bir kontrast sağlıyor.

audemars-piguet-royal-oak-tourbillon-extra-thin-black-ceramic-3.jpg

Audemars Piguet Royal Oak Tourbillon Extra-Thin Black Ceramic markanın kendi tasarımı ve üretimi olan Caliber 2924 ile hayat buluyor. Sadece 4.46mm toplam yüksekliği ile dikkat çeken elden kurmalı mekanizma 70 saat güç rezervi sağlıyor.

audemars-piguet-royal-oak-tourbillon-extra-thin-black-ceramic-6.jpg

Sadece 100 adet ile sınırlı üretilen model, klasik Royal Oak konseptini modern malzeme ve renklerle yaşamak isteyen kullanıcılar için önemli bir alternatif. Ancak düşük üretim adedi ve satış noktalarına ulaşmasının üzerinden bir yıla yakın süre geçmiş olması, ulaşılabilirlik konusunda soru işaretleri bırakıyor.

Benzer Haberler