alexa Kari Voutilainen | HISUI | Masterpiece | Minute Repeater | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Bağımsız, Tutkulu ve Seçkin – Kari VOUTILAINEN

Logo_Kari_Voutilainen.png

“ Az olan güzeldir “ mottosuyla hareket eden ve işine tutkuyla bağlı olan Kari Voutilainen, lüks saat sektöründe kendine has duruşuyla farklı bir yer edinmeyi başarmış bir saat ustası. Voutilainen, Finlandiya’da aldığı saat eğitiminden sonra cep saati onarımı ile başladığı kariyerini, İsviçre’de bulunan kendi atölyesinde yaptığı benzersiz özel yapım saatlerle devam ettiriyor. Hayat verdiği tasarımlarında göze çarpan yalın, göz alıcı ve şık detaylar, Voutilainen’in Fin köklerini ele veriyor. Yaptığı işteki bağımsızlığını kaybetmemek için -büyüme imkânı olmasına rağmen- butik tarzını devam ettirmeyi tercih eden Voutilainen, yılda 25-50 civarında saat yapıyor.

Kari-Voutilainen-Maison-920x620.jpg

1962 doğumlu saat ustası, günümüzde sahip olduğu 15 kişilik özel yapım atölyesine gelinceye kadar kariyerine üç farklı saat firmasını, kişiye özel yaptığı çalışmaları, birçok firmaya yaptığı prototipleri ve eğitmenliği sığdırmış. Bunların yanında, yakın zamanda marka bünyesine dâhil ettiği kadran fabrikasına da zaman zaman destek vermeyi ihmal etmiyor.

Kari-VOUT-LA-NEN-2.jpg

Voutilainen tamamen el işçiliği ile çalışıyor. Kendine has bir disiplin gerektiren bu durum sayesinde, saat dünyasında çoğu zaman ilk veya tek olarak nitelendirebileceğimiz özelikler de hayata geçirilmiş oluyor. Bunlara örnek olarak, saat dünyasının ilk 10 dakikalık aralıklarda da vuruş yapabilen minute repeater modelinden bahsedebiliriz.

Kari-VOUT-LA-NEN-1.jpg

Hayat verdiği modellerin mühendislik olarak mümkün olan en üst seviye detaylar barındırıyor olmasına özellikle kafa yoran Voutilainen, tasarladığı saatlerin kullanılabilir olmasına da dikkat ediyor. Kasa tasarımlarında vazgeçmediği yuvarlatılmış boynuz formu sayesinde saatlerin kolda dengeli ve rahat bir şekilde taşınmasını sağlayan Voutilainen’in, sektörün genel kurallarının aksine özgül ağırlığı oldukça yüksek olan 18K masif altın yerine gümüş tercih etmesi de yine konfor olgusuna vurgu yapan detayların arasında yer alıyor.

Kari-VOUT-LA-NEN-3.jpg

Mekanizma anlamında kendine has birçok detaya imza atan Voutilainen, endüstride en çok mekanizmalarında yer verdiği kalın ana gövde parçası ve yine ismiyle anılan Voutilainen Eşapmanı ile tanınıyor. Normal tasarımlardan farklı olarak bir yerine iki ad eşapman çarkı içeren sistem, serbest salınımlı balans yayına gönderdiği direkt enerji sayesinde güç rezervinin azaldığı zamanlarda bile yüksek hassasiyet ile çalışmaya imkân sağlıyor.

Kari-Voutilainen-Guillochage-920x620.jpg

Voutilainen tarafından tasarlanan saatlerin fonksiyonları kadar sanatsal detayları da dikkate değer özellikler sunuyor. 2002 yılından itibarenkendi adını verdiği markasıyla lüks saat dünyasında yerini alan Voutilainen, Observatoire, V-8R, Hisui ve GMR modelleriyle en iyi erkek saati, en iyi sanatsal işçilik gibi ödüllerin sahibi olmuş. Butik marka, daha önce HJ haberimize 2016 Watchfair ödülünün sahibi olarak konuk olan Scintillante ile, GPHG 2016 kapsamında -bizim de favorilerimizden biri olarak- mücevher saat kategorisinde yarışıyor.

Horobox olarak bu yetenekli saat ustasının elinden çıkmış dikkatimizi çeken birkaç modeli sizinle paylaşmak istiyoruz.

MINUTE REPEATER PERPETUAL CALENDER

Minute Repeater özelliğiyle dikkat çeken model aynı zamanda tarih, gün, ay ver artık yıl hesapları yapabilen sonsuz takvim ve ay fazı fonksiyonlarına da ev sahipliği yapıyor. Bünyesinde yer alan bu önemli komplikasyonlara rağmen kullanıcı dostu ayar düzeneği ile takdir toplayan 31 taşlı mekanizma, Alman gümüşünden yapılmış gövdesiyle tasarımcının gayri resmi imzasını da üzerinde taşıyor. 41mm X 15mm ölçülerinde Platin kasa ile sunulan modelin üretim adedi ise sadece 1 tane.

Voutilainen-Minute-Repeater-Perpetual-Calendar-front-750x530.jpg

CHRONOGRAPH MASTERPIECE II

Kronograf kategorisinde yer alan bu model ise 40mm çapında bir kasa ile sunuluyor. Usta saatçinin sembolleşmiş boynuz tasarımına da yer veren model sadece 10 adetlik limitli üretime sahip. 31 taşlı ve kronograf özellikli mekanizmanın üzerinde tarih ve ay fazı modülleri yer alıyor. Altından yapılmış kadran ise Gullioche yüzey deseniyle geleneksel saatçiliğe gönderme yapıyor. 

Voutilainen-Masterpiece-Chronograph-front-750x530.jpg Voutilainen-Masterpiece-Chronograph-back-750x529.jpg

HISUI

Listemizde yer alan son model iki farklı tasarım geleneğine aynı anda yer veren yapısıyla dikkat çekiyor. Ünlü Japon sanat stüdyosu Unruyan tarafından özel olarak tasarlanmış lake kadranıyla göz kamaştıran modelin içerisinde yine Alman gümüşü gövdeye sahip mekanizma yer alıyor. Bileşenlerinde titanyum ve altın gibi materyallere de yer veren 21 taşlı mekanizma, markanın sembolleşmiş detaylarından kabul edilen Voutilainen Eşapmanı’nı da bünyesinde barındırıyor. Sadece 1 adet üretilen model 39mm çapında Platin kasa içerisinde sunuluyor. Her iki tarafında da yansıma önleyici kaplamaya sahip safir camlar bulunan kasaya, timsah derisi kayış ve 18K beyaz altından yapılmış toka eşlik ediyor.

Voutilainen-Hisui-750x530.jpg Voutilainen-Hisui-back-750x530.jpg

Benzer Haberler