alexa Rolex 2019 Yenilikler | Rolex | Baselworld 2019 | GMT Master II | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Baselworld 2019 Rolex Tahminleri

Rolex – Baselworld 2019 Koleksiyonunu buradan inceleyebilirsiniz.

Patek Philippe Baselworld 2019 Yeniliklerini buradan inceleyebilirsiniz.

Patek Philippe Baselworld 2019 Kadın Saatlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Yaklaşan Baselworld 2019’un merakla beklenen markalarından Rolex’e ait yenilik beklentilerimiz neler, gelin beraber bakalım.

Geçtiğimiz sene, saat endüstrisinin majör fuar organizasyonları için hiç de iyi geçmedi. Swatch Group’un kendine bağlı 19 farklı markasını Baselworld 2019 organizasyonundan çekmesi ve akabinde farklı markaların benzer kararlarla Baselworld ve SIHH fuarlarından çekildiklerini açıklamaları, bu iki dev organizasyonu oldukça zora soktu. Yaşanan kan kaybının faturası ne oldu bilemeyiz, ancak saat endüstrisi sadece Swatch Group ve takip eden firmalarla sınırlı değil elbette. Fuarlar hayatına devam ediyor, hatta küstürdükleri sadık müşterilerini geri kazanmak ve mevcutları muhafaza etmek için çeşitli önlemler alıyor.

baselworld.jpg swatch-group.jpg

Geride bıraktığımız SIHH 2019 beklentimizin üzerinde bir performans gösterip pek çok farklı markadan yeni modele ev sahipliği yaptı. Bu pozitif havanın da etkisiyle, bizim Baselworld 2019’dan beklentimiz de aynı oranda arttı. Fuara günler kala, bizler de fuarın belki de en çok merak edilen markası Rolex’e dair tahminlerimizi sizlerle paylaşmak istedik.

sihh.jpg

Rolex’in genel model yenileme algoritmasına ve geride bıraktığımız son on yıla baktığımızda aslında üzerinde ciddi anlamda uğraşılacak pek de bir şey kalmadığını görüyoruz zira neredeyse bütün model aileleri bir şekilde güncellenmiş durumda. Ancak bazı model aileleri içerisinde tamamen güncel standartlara kavuşmayan versiyonlar mevcut. Bunlardan ilk akla geleni ise şüphesiz GMT Master II Koleksiyonu.

126711chnr-rolex-gmt-master.jpg

Peki, neden bu koleksiyon? Aslında cevap çok basit; mekanizma farkı. Baselworld 2018 kapsamında tanıtılan ve büyük ses getiren GMT Master II Ref. 126710 BLRO Pepsi, markanın yeni mekanizması Caliber 3285 ile hayat buluyor. Ancak aralarında Batman lakaplı versiyonun da yer aldığı bazı modeller hala markanın duayen mekanizma ailesi 318X’in Parachrom kıl zemberek ile son halini almış Caliber 3186 versiyonundan güç alıyor. Dolayısıyla bizim bir numaralı Baselworld 2019 beklentimiz, GMT Master II koleksiyonundaki tüm modellerin Caliber 3285 ile güncelleneceği yönünde.

126710-blrn-rolex-gmt-master-batman.jpg

rolex-caliber-3285.jpg rolex-parachrom-hairspring.jpg

GMT Master II model ailesine dair beklentimizi dile getirdikten sonra biraz da bu iki mekanizma arasındaki farklara bakalım.

Erken tarihli örnek olan Caliber 3186, Rolex’in uzun dönem boyunca neredeyse hiç güncellemeden kullandığı mekanizması 3185’in son hali. GMT Master II model ailesi, Baselworld 2005 fuarında tanıtılan Ref. 116718LN ile yepyeni bir yüze kavuşmuştu. Supercase kasa, Maxidial kadran, Oysterlock klips, 2.5x büyüteç altında yer alan yansıma önleyici kaplama gibi özelliklerin yanı sıra, duyurulan yeni model markanın Parachrom kıl zemberek ile güncellenmiş mekanizması Caliber 3186 ile geliyordu. Zaman içerisinde model ailesinde yer alan tüm versiyonlara uygulanan bu mekanizma, Baselworld 2018’de tanıtılan GMT Master II Ref. 126710 BLRO Pepsi ile eski nesil olarak anılmaya başlandı.

116718ln-rolex-gmt-master-ii-.jpg 116718-rolex-oyster-bracelet.jpg

rolex-caliber-3186.jpg

Caliber 3186, Rolex’in uzun dönem referans aldığı C.O.S.C. değerlerinde yani -4sn/+6sn günlük sapma ile çalışıyordu. Tam kurulumda sunduğu güç rezerv süresi ise 48 saat idi. 2018’de Rolex envanterine eklenen Caliber 3285, ise -2sn/+2sn gibi son derece dar bir tolerans ile çalışacak şekilde ayarlı. Üstelik bu ayarın makinenin ham haline değil montajı tamamlanmış saate ait olduğunu da hatırlatalım. Caliber 3285’in selefi 3186’ya göre tek üstünlüğü bu değil. 3285, bünyesinde yer alan yeni nesil Chronergy eşapman ve daha geniş tulumba güncellemesi sayesinde tam kurulumda 70 saat gibi efektif bir güç rezerv süresi sunuyor.

rolex-chronergy.jpg

Bu arada tahminlerimiz genel anlamda GMT Master II Koleksiyonu’nda yer alan tüm modellerin Caliber 3285 ile güncelleneceği üzerine yoğunlaşsa da, aklımızda bir konu daha var. Geçen yıl tanıtılan GMT Master II Ref. 126710 BLRO Pepsi, kasa ve bilezik olarak bazı oransal güncellemeler de içeriyordu. Proporsyon olarak daha rafine bir GMT Master II tecrübesi vadeden yeni Pepsi’ye yapılan bu güncellemelerin diğer modellere de uygulanması da, yine bizim Baselworld 2019 beklentilerimiz arasında yerini alıyor.

126710-blro-rolex-gmt-master-pepsi.jpg

Marka Rolex olunca çok ciddi estetik güncellemelerden bahsetmek zor zira marka bu konuda oldukça tutucu bir politika izliyor. Ama GMT Master II’yi seneler sonra tekrar Jubilee bilezikle kavuşturan Rolex bu doğrultuda başka kasa/bilezik eşleşmelerine gider mi, merak etmiyor da değiliz...

rolex-jubilee-bracelet-3.jpg
Benzer Haberler