alexa Ref. 10339 | Clifton Club | Baume & Mercier | SIHH 2017
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Baume & Mercier Clifton Club

00_bm_logo.jpg

Saat endüstrisinin en köklü isimlerinden Baume & Merciler, SIHH 2017 bünyesinde saatseverlerin beğenisine sunduğu yeni modeli Clifton Club ile inceleme köşemize konuk oldu. 

SIHH 2017 fuarı, Baume & Mercier cephesinden gelen birçok yeni modele ev sahipliği yapmıştı. Geleneksel çizgileri ve dress watch tarzında tasarladığı modelleri ile hafızalara kazınan Baume & Mercier, Shelby Cobra serisinin ardından “spor saat” konseptinde bir adım daha atarak yenilenmiş Clifton Club koleksiyonu ile boy göstermişti. Baume & Mercier Türkiye ofisine yaptığımız ziyaret sırasında görüntüleme fırsatı bulduğumuz yeni koleksiyondan Ref. 10339 modelini sizler için mercek altına aldık.

baume-mercier-clifton-club-10339-2-.jpg

Yeni Clifton Club koleksiyonu aslında hem marka hem de endüstrinin genel seyri açısından ”aykırı” diyebileceğimiz detaylar sunuyor. Yazımın başında da belirttiğim üzere Baume & Mercier, genelde klasik tarzda hazırlanmış ürün grupları ile bilinen bir marka. Classima bu konuda en güçlü grubu temsil ederken, nispeten biraz daha iddialı tasarımlara ev sahipliği yapan Capeland koleksiyonu bile “dress watch” tarzından esintiler taşımaya devam ediyor.

Clifton Club koleksiyonuna baktığımızda ise bu durumun tam aksini görüyoruz zira yeni koleksiyonda yer alan modellerin tamamı gayet modern ve dinamik çizgiler taşıyor. Endüstrinin geneli özelinde bakacak olursak da durum farklı değil zira özellikle dalgıç tarzı modellerde Re-Issue, Heritage ve benzeri geçmişe yönelik tasarımlar cirit atarken Baume & Mercier geçmiş modellerinden detaylara yer vermek yerine sıfırdan yeni bir koleksiyon tasarlamayı tercih etmiş. Açıkçası markanın bu yaklaşımını gayet başarılı ve yerinde bir tercih olarak görüyorum zira “Re-Issue” trendinin markalar tarafından can simidi muamelesi görüyor olması, eminim bir noktada geçerliliğini yitirecektir.

baume-mercier-clifton-club-10339-1-.jpg

Yeni Clifton Club koleksiyonunda toplamda beş farklı versiyon yer alıyor. Teknik anlamda aynı platformu paylaşan versiyonların tamamı modern malzemeler kullanılarak hazırlanmış gayet zevkli kombinasyonlara ev sahipliği yapıyor. İnceleme için seçtiğimiz model -benim de şahsi favorim olan- Ref. 10339

Saatin paslanmaz çelikten üretilen kasası, günümüz standartları için optimal kabul edebileceğimiz 42mm çap ölçüsüyle tasarlanmış. Kasanın geniş görünümü sportif saat imajını başarıyla yansıtmaya yeterken, 10.3mm’lik kalınlık ölçüsü de günlük kullanıma gayet uygun, konforlu bir yapı sunuyor. Kısa ve çabuk kalınlaşan boynuz tasarımı sayesinde ince bileklerde bile rahat bir kullanım sunan modelin kola oturuşu gayet dengeli. Kasa ve bezelde kullanılan siyah ADLC kaplama sayesinde koleksiyonun en “taktik” görünümlü üyesi olan modelin kasası günlük kullanım için yeterli kabul edebileceğimiz 100 metre su geçirmezlik değeri ile geliyor. Siyah ADLC kaplamasız şekilde tasarlanan bezel, bezel insert markörleri ve ayar tepesi, modelin koyu ağırlıklı görüntüsüne kattıkları kontrast ile sportif duruşu destekliyor. Saatin masif paslanmaz çelik arka kapağında kabartma işlenmiş Clifton Club logosu göze çarpıyor. Model ile ilgili çeşitli bilgiler ve referanslar da yine arka kapakta yer alıyor.  Kasanın ön yüzünde ise çizilmelere karşı dayanıklı safir kristal cam bulunuyor.

baume-mercier-clifton-club-10339-6-.jpg baume-mercier-clifton-club-10339-9-.jpg

Endüstrinin geneli özelinde bakacak olursak da durum farklı değil zira özellikle dalgıç tarzı modellerde Re-Issue, Heritage ve benzeri geçmişe yönelik tasarımlar cirit atarken Baume & Mercier geçmiş modellerinden detaylara yer vermek yerine sıfırdan yeni bir koleksiyon tasarlamayı tercih etmiş.

Modelin kadranı da tasarımın geneline haklim sportif ve taktik görüntüyü pekiştiren detaylar barındırıyor. Mat siyah zemin renginde tasarlanmış kadrana baton indeksler ve kılıç tarzı yelkovan ve akrep eşlik ediyor. Bezel insertünde yer alan ok işaretine uyumlu şekilde, saniye kolunun da turuncu renkteki tasarımı modelin sportif görüntüsünü destekliyor. Saat üç noktasında yer alan tarih penceresinden görünen diski siyah zemin üzerine beyaz font ile tasarlayarak kadran bütünlüğünü muhafaza eden Baume & Mercier, indeks ve kollarda kullandığı SuperLuminova fosfor malzemesi ile karanlık ortamlarda da okunabilirliği optimum noktada tutmayı başarıyor.

baume-mercier-clifton-club-10339-5-.jpg

Modelin içerisinde, son zamanlarda giriş ve orta seviye İsviçre otomatik saatlerinde sıkça rastladığımız Sellita SW200 görev yapıyor. Benzer özellikteki ETA modellerinden klonlanarak tasarlanan mekanizma 4Hz hızında çalışıyor ve tam kurulumda 48 saatlik güç rezervi sunuyor.

baume-mercier-clifton-club-10339-7-.jpg

İnceleme için seçtiğimiz model, oldukça konforlu tasarlanmış, siyah renk kauçuk kayış ile geliyor. Kasaya entegre şekilde tasarlanan bağlantısıyla saati başarıyla dengeleyen kayışın üzerinde mat paslanmaz çelikten üretilmiş ve üzerinden markanın logosu bulunan toka yer alıyor.

baume-mercier-clifton-club-10339-8-.jpg

1740,00 CHF gibi oldukça iddialı bir giriş fiyatı ile satışa sunulan yeni Clifton Club koleksiyonundan sizler için seçtiğimiz Ref. 10339 modeli, 2000,00 CHF fiyat etiketiyle koleksiyonun en yüksek fiyatlı versiyonu olarak yerini alıyor.

baume-mercier-clifton-club-10339-10-.jpg baume-mercier-clifton-club-10339-11-.jpg

baume-mercier-clifton-club-10339-12-.jpg

Benzer Haberler