alexa Ref.10343 | Baume & Mercier | Clifton | Shelby Cobra | Daytona Coupé
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Baume & Mercier Clifton Shelby Cobra Daytona Coupé (Ref.10343)

00_bm_logo.jpg

İsviçre saat endüstrisin en köklü markalarından biri olan Baume & Mercier, saatseverlerin büyük beğenisini kazanan Shelby Cobra koleksiyonuna en son eklediği Ref.10343 modeli ile mercek altında.

Baume-Mercier-Clifton-Shelby-Cobra-10343-2.jpg

Giriş ve orta seviye segmentlerinde mükemmel detay işçiliği ve güçlü fiyat/performans oranıyla ilk akla gelen markalardan biri olan Baume & Mercier, SIHH 2017 bünyesinde tanıttığı Clifton Shelby Cobra Daytona Coupé Ref. 10343 modeli ile inceleme köşemize konuk oldu. Sadece 1964 adet ile limitli üretilen model, beğenilen Shelby Cobra koleksiyonunda yer alan diğer modellerde olduğu gibi, efsanevi yarış otomobilinden izler taşıyor.

Baume-Mercier-Clifton-Shelby-Cobra-10343-11.jpg

Markanın Clifton ürün grubu içerisinde yer alan modelin kasası paslanmaz çelikten üretilmiş. 44mm çapında tasarlanan kasanın kalınlığı ise 15mm olarak ayarlanmış. Sol tarafında yer alan ızgara ve kronograf butonları üzerinde göze çarpan gaz pedalı desenleriyle ünlü yarış otomobili Shelby Cobra’ya gönderme yapan kasa da, hem mat hem de parlak yüzeyler birlikte kullanılmış. Ön yüzünde çizilmeye dayanıklı safir kristal camın yer aldığı kasanın arka yüzünde ise orta kısmı safir kristal cam bölmeli paslanmaz çelik arka kapak tercih edilmiş. Kalın boynuz tasarımı ve mat ağırlıklı yüzeyi ile oldukça heybetli bir görüntü sunan kasanın ayar tepesi, tepe koruma çıkıntılarının içine gömük şekilde yerleştirilmiş. Kasanın su geçirmezlik değeri de 50M olarak belirlenmiş.

Baume-Mercier-Clifton-Shelby-Cobra-10343-4.jpg Baume-Mercier-Clifton-Shelby-Cobra-10343-6.jpg

Modelin kadranında, tıpkı geçmiş versiyonlarda olduğu gibi, esin kaynağı Shelby Cobra’yı anımsatan detaylar kullanılmış. İki farklı mavi tonunda hazırlanan zemin üzerinde kontrast beyaz ve sportif kırmızı detaylara sahip şekilde tasarlanan kadran, 12-6-9 Tri-Compax kronograf formasyonunda hazırlanmış. Orta kısımda yer alan açık mavi çizgi, efsanevi otomobilin kaput şeridine gönderme yapacak şekilde tasarlanmış. Kronograf ölçümlerine ait değerleri net bir şekilde okumaya yardımcı olurken aynı zamanda saatin sportif ruhunu da ön plana çıkaran kollar için beyaz ve kırmızı tonlar tercih edilmiş.

Baume-Mercier-Clifton-Shelby-Cobra-10343-3.jpg

Koleksiyonun sembol özelliklerinden Shelby Cobra amblemi şeklinde tasarlanan kronograf saniye kolu bu modelde de unutulmamış. Efsanevi otomobile ait en ince detaylara bile saatin tasarımında yer vermeyi başaran Baume & Mercier, kadranın dış kısmında kalan takometrik skalaya 196kms hız değerini de eklemiş. Bu değer, ünlü yarış otomobilinin 1964 senesinde katıldığı Le Mans yarışı esnasında, Mulsanne Düzlüğü kısmında eriştiği rekor hızı temsil ediyor. Gün ve tarih göstergesine ait pencere ise kadranın saat 3 hizasında konumlandırılmış.

Baume-Mercier-Clifton-Shelby-Cobra-10343-kapak-2.jpg

Baume & Mercier Clifton Shelby Cobra Daytona Coupé modelinin içerisinde, saat endüstrisinin emektar kronograf mekanizmalarından Valjoux 7750 görev yapıyor. Tam kurulumda 48 saatlik güç rezervi sunan mekanizma, Tri-Compax kronograf özelliğinin yanı sıra gün ve tarih göstergeleri de barındırıyor. Hayat verdiği modele özel şekilde, Shelby Cobra jantlarından esinlenerek tasarlanan rotora sahip mekanizma, arka kapakta yer alan safir kristal cam bölmeden izlenebiliyor.

Baume-Mercier-Clifton-Shelby-Cobra-10343-5.jpg

Modelin üzerinde siyah dana derisinden üretilmiş ve motorsporlarında sıkça rastladığımız karbon fiber desenine sahip kayış yer alıyor. Baume & Mercier imzalı paslanmaz çelik katlanır toka ile sabitlenen kayışın iç kısmında ve dikişlerinde kullanılan kırmızı ton, modelin genel havasına uygun, sportif bir duruş sergiliyor.

Baume-Mercier-Clifton-Shelby-Cobra-10343-7.jpg

Sadece 1964 adet ile limitli üretilen modelin bir de gümüş renk kadranlı versiyonu (Ref.10342) bulunuyor.

Baume-Mercier-Clifton-Shelby-Cobra-10343-8.jpg Baume-Mercier-Clifton-Shelby-Cobra-10343-10.jpg

Benzer Haberler