alexa BRV294-BU-G-ST/SCA | BR V2-94 | AeroNavale | Bell & Ross | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Bell & Ross BR V2-94 AeroNavale

bell-and-ross-logo.png

Uçak kokpitinde yer alan göstergelerden esinlenerek tasarladığı ikonik modelleriyle saat dünyasının aykırı markaları arasında yerini alan Bell & Ross, havacılığın erken dönemlerine göndermeler yapan Vintage BR AeroNavale Koleksiyonu’ndan BR V2-94 AeroNavale modeli ile sayfalarımız konuk oldu.

brv294-bu-g-st-sca-bell-ross-br-v2-94-aeronavale-1.jpg

Fransız markanın ürün grupları arasında şüphesiz en çok rağbet göreni Instruments ve Experimental ismini verdiği koleksiyonlarında yer alan kare kasalı modellerden oluşuyor. Kült tasarımı ve profesyonel karakteri ile özellikleri model ailesinin sadık takipçileri tarafından büyük ilgi gören modellerin bir özelliği de her kullanıcıya hitap etmiyor olmaları. İşte bu durumu yine havacılık temasından ilham alan Vintage Koleksiyonu ile bertaraf eden Bell & Ross, başarılı ürün grubunun üçüncü jenerasyonu ile saat severleri memnun etmeye devam ediyor.

brv294-bu-g-st-sca-bell-ross-br-v2-94-aeronavale-2.jpg

Vintage Koleksiyonu’ndan sizler için seçtiğimiz model ise BR V2-94 AERONAVALE referansını taşıyor. 2016 Baselworld fuarında saat severlerin beğenisine sunulan koleksiyonda, inceleme için seçtiğimiz kronograf model dışında bir de üç kollu versiyon yer alıyor.

brv294-bu-g-st-sca-bell-ross-br-v2-94-aeronavale-3.jpg

Modelin kasası 41mm çapında tasarlanmış. Tamamı parlatılmış yüzey formuyla modelin Retro karakteriyle uyumlu bir duruş sergileyen kasa paslanmaz çelikten üretilmiş. Kasanın ön yüzünde mavi renkli anodize alüminyum inserte ev sahipliği yapan 60 dakikalık bezel yer alıyor. Vidalı ayar kolu ve yine vidalı kronograf butonlarının eşlik ettiği kasanın her iki yüzünde de çizilmelere dayanıklı safir kristal camlar yer alıyor. Yine Vintage temaya uyması açısından ön yüzde yer alan safir kristal cam bombeli tasarlanmış. Kasanın su geçirmezlik derecesi ise 100 metre / 10 bar.

brv294-bu-g-st-sca-bell-ross-br-v2-94-aeronavale-4.jpg brv294-bu-g-st-sca-bell-ross-br-v2-94-aeronavale-6.jpg

Bell & Ross’ un saat dünyasındaki yerini borçlu olduğu kare kasalı saatler düşünüldüğünde oldukça sade ve normal bir görüntü sunan modelin en göz alıcı kısmı ise şüphesiz muhteşem kobalt mavisi tonunda tasarlanmış kadranı. Baselworld 2016’ya damgasını vura “mavi kadran” trendinin en güzel örneklerinde biri olan kadran, güneş ışını yüzey formuna sahip. Vintage temaya uygun şekilde baton tarzı kollar ve indekslerle tasarlanan kadranın sadece saat 6 ve 12 konumundaki markörler büyük rakam indeks şeklinde tercih edilmiş. Bi-Compax kronograf dizilimi ile modelin Retro karakterini öne çıkaran kadrandaki yine güzel düşünülmüş bir diğer detay da kolların ve indekslerin altın tonunda hazırlanması olmuş. Küçük saniye ve 30 dakika sayaçlarının yer aldığı kadranın saat 4 ile 5 arasına yerleştirilen tarih penceresi de gayet iyi gizlenmiş.

brv294-bu-g-st-sca-bell-ross-br-v2-94-aeronavale-5.jpg brv294-bu-g-st-sca-bell-ross-br-v2-94-aeronavale-10.jpg

Modelin içerisinde markanın BR-Cal. 301 referanslı mekanizması görev yapıyor. Farklı segmentlerden pek çok markanın tercih ettiği Caliber ETA-2894-2 temel alınarak tasarlanan mekanizma 4Hz (28.800vph) frekansında çalışıyor ve tam kurulumda 42 saatlik güç rezervi sunuyor. Zaman tutma fonksiyonu dışında Bi-Compax kronograf ve tarih özelliği bulunan mekanizma, safir kristal cam bölmeli arka kapaktan izlenebiliyor.

brv294-bu-g-st-sca-bell-ross-/br-v2-94-aeronavale-7.jpg

Bell & Ross BR V2-94 AeroNavale modelinin bir diğer öne çıkan özelliği ise deri kayışı. Konsept ile uyumlu şekilde koyu mavi tonunda hazırlanan dana derisi kayış bezel ve kadran ile birlikte modelin çarpıcı görüntüsüne katkı sağlıyor. Kontrast beyaz dikişlerle süslenen el yapımı kayışın uç kısmında ise Bell & Ross imzalı paslanmaz çelik katlanır klips görev yapıyor. Koleksiyonda aynı modelin bir de paslanmaz çelik bilezik seçeneği olduğunu da hatırlatalım.

brv294-bu-g-st-sca-bell-ross-br-v2-94-aeronavale-8.jpg

Bell & Ross BR V2-94 AeroNavale özellikle muhteşem kadran rengi, abartıdan uzak ve fonksiyonel tasarımı ve dengesi iyi ayarlanmış Vintage öğeleri ile türünün en başarılı örneklerinden biri olarak arşivimizde yerini alıyor.

brv294-bu-g-st-sca-bell-ross-br-v2-94-aeronavale-9.jpg

Saati inceleme fırsatı bulduğumuz İstinye Park AVM – Quadran Boutique ailesine her zamanki destek ve misafirperverliklerinden ötürü bir kez daha teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Benzer Haberler