alexa BR05A-BL-ST/SRB | BR05A-GR-SK-ST/SRB | BR05A-BL-PG/SRB | BR 05 | Bell & Ross | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Bell & Ross BR05

Yeni bir koleksiyon yaratan her marka için en büyük zorluk, estetik yenilik ve tutarlı tasarım dili arasındaki bağdır. Yeni Bell & Ross BR05 ile marka temel görsel kimliğini korumayı başarıyor.

bell-ross-br-05-1.jpg

Bell & Ross, 20 yılı aşkın süredir havacılık ve askeri esin kaynaklarıyla tanımlanıyor. 2005 yılında BR01’in, ikonik yuvarlak kadranlı kare kasalı saatin, tanıtılması markanın hikâyesinde bir dönüm noktası oldu. 2019 yılıysa markanın tarihinde başka bir öneme sahip çünkü Bell & Ross, bugün kendi tasarım kodlarını taşıyan, daha ‘şehirli’ yepyeni bir koleksiyon tanıtıyor.

br05a-bl-pg-srb-bell-ross-br-05-gold-1.jpg br05a-bl-st-sst-bell-ross-br-05-black-steel-3.jpg

Bell & Ross BR05’in detaylarına geçmeden önce söylemekte fayda var; evet, BR05, 1970’lerden ilham alıyor. Ve yine evet, bazı lüks spor saatlerle benzerlikler taşıyor. Fakat Fransız marka hâlihazırda bu durumu saklamaya çalışmıyor.

bell-ross-br-05-4.jpg

Bell & Ross, 13 yıl boyunca Sinn’le birlikte saat ürettikten sonra 2005 yılında bağımsızlığını ilan ederek markanın alametifarikası haline gelen BR01 modelini yarattı. Diğer yüzlerce saatin arasından kolayca tanınabilen bu model, gelecek yıllarda saatseverlerle buluşacak modellerin de temelini atmış oldu.

br05a-bl-st-sst-bell-ross-br-05-black-steel-2.jpg

Daha önce de belirttiğimiz gibi Fransız markanın en büyük ilham kaynağı askeri göstergeler. Çoğu askeri göstergenin de tasarımı estetikten çok işlevsellik üzerine. Gösterge paneline tam oturması için kare şeklinde hazırlanıyor ve merkezde de yuvarlak bir kadran yer alıyor. Aslında bu tasarımın basitliği hem bu saatin hem de markanın en büyük başarı kaynağı diyebiliriz.

br05a-blu-st-srb-bell-ross-br-05-blue-steel-1.jpg

BR05 koleksiyonunun da tasarım kodları oldukça tanıdık. Saatin her köşesinde birer adet estetik amaçlı vida yer alıyor. Daha zarif ve daha az agresif görünüm kazanması için kenarlar yumuşatılmış. BR05 koleksiyonunda toplamda 10 adet referans bulunuyor. Bunlardan altısı klasik çelikle, ikisi iskeletleştirilmiş mekanizmayla, diğer ikisiyse yekpare altın kasayla geliyor. 10 model de aynı kasa tasarımını, aynı bileziği ve aynı baz mekanizmayı paylaşıyor.

bell-ross-br-05-2.jpg bell-ross-br-05-3.jpg

Bell & Ross BR05 diğer modellere nispeten daha ince bir profile sahip. Kasanın çapı 40mm. Saatin tasarımının en iyi tarafı oldukça kompakt olması ve bilezikle birleşirken bileği saran boynuzları. Kasanın yüzeyi parlatılmış ve cilalanmış. Vidalı ayar kolu korumaya alınmış saatin su basıncına dayanıklılığıysa 100 metre.

bell-ross-br-05-5.jpg bell-ross-br-05-6.jpg

Bileziğe gelince marka iki farklı seçenek sunuyor; bunlardan ilki kasaya nazikçe bağlanan çelik bilezik. Bu kategorideki diğer saatlerde olduğu gibi bilezik, tasarımın tamamıyla uyum içinde. Diğer seçenekse kauçuk kayış. Bu kayış kadran rengine göre mavi veya siyah renkte oluyor. Her ikisine de katlanır toka eşlik ediyor.

br05a-gr-sk-st-sst-bell-ross-br-05-skeleton-2.jpg br05a-blu-st-srb-bell-ross-br-05-blue-steel-2.jpg

bell-ross-br-05-7.jpg

İskelet model hariç modellerde kullanılan kadran tasarımı, markanın diğer modelleriyle paralel çizgiler taşıyor. BR05, büyük rakamlar ve indekslerin yanı sıra baton kollarla geliyor. Saatlere daha ‘şehirli’ görünümü kazandırmak için siyah, mavi ve gri seçenekleri bulunan kadranlar güneş ışığı deseniyle süslenmiş. Kadranda 3 konumunda bulunan tarih penceresi metal bir çerçeveyle daha da belirginleştirilmiş. Siyah kadranlı model dakika markörleriyle diğerlerinden biraz daha farklı.

br05a-bl-st-sst-bell-ross-br-05-black-steel-1.jpg

Bell & Ross BR05 koleksiyonundaki saatleri, Sellita SW-300’ün baz alındığı, dekorasyonunun ve mimarisinin değiştirildiği otomatik mekanizma BR-CAL.321 çalıştırıyor. Mekanizmanın köprüleri koyu gri renkle kaplanmış ve kumlama tekniği kullanılmış. İskeletleştirilmiş rotor transparan arka kapaktan izlenebiliyor. Mekanizma tam kurulumda 42 saatlik güç rezervi sağlıyor.

bell-ross-br-05-8.jpg bell-ross-br-05-9.jpg

Koleksiyonun en klasik parçası “Black Steel” adını taşıyor. “Blue Steel” koyu mavi kadranla, “Grey Steel” koyu gümüşi kadranla geliyor. Bu üç versiyona ek olarak siyah kadranlı 18K pembe altın kasa ve bilezikli (veya siyah kauçuk kayışlı) bir model daha bulunuyor. Bu saatteki indeksler ve tarih penceresinin çerçevesi kasa malzemesiyle uyum içinde. Diğer özelliklerse koleksiyonun geri kalanıyla aynı. İskeletleştirilmiş kadranlı modellerde büyük numaraların yerini baton indeksler alıyor. BR05 Skeleton’un 500 adetle limitli olduğunu da söylemeden geçmeyelim.

br05a-gr-sk-st-sst-bell-ross-br-05-skeleton-1.jpg
Benzer Haberler